Sport.pl

Były trener Małysza: Adam opowiedział na mój temat sporo nieprawdziwych rzeczy

- Adam opowiedział na mój temat sporo rzeczy, które mijały się z prawdą, a wiadomo, że Adamowi w Polsce każdy uwierzy. Generalnie z Małyszem było tak, że kiedy mu szło, współpraca układała się świetnie. Kiedy mu nie szło, był sfrustrowany. Za bardzo myślał o wynikach, o nagrodach, o pieniądzach - powiedział Pavel Mikeska, były trener polskich skoczków, który jako jeden z pierwszych negatywnie wypowiedział się na temat jednego z najlepszych polskich skoczków w historii.

Czterokrotny zwycięzca Pucharu Świata, triumfator Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2000/01, jedyny skoczek, który trzy razy z rzędu zdobył Kryształową Kulę i zawodnik, który zwyciężał w 39 konkursach PŚ - tak krótko można scharakteryzować Adama Małysza, jednego z najlepszych skoczków narciarskich w historii.

Małysz komentuje sukces Kubackiego w TCS: Byłem zestresowany. Najpierw mnie serce bolało, potem żołądek

Na temat 42-latka rzadko kiedy ktoś wypowiada się negatywnie. Małysz to legenda skoków, jeden z najwybitniejszych polskich sportowców w dziejach. Nie każdy ma jednak o nim dobre zdanie. O wadach dyrektora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim, w rozmowie z portalem skijumping.pl opowiedział jego były trener, Pavel Mikeska. - Adam opowiedział na mój temat sporo rzeczy, które mijały się z prawdą, a wiadomo, że Adamowi w Polsce każdy uwierzy. Generalnie z Małyszem było tak, że kiedy mu szło, współpraca układała się świetnie. Kiedy mu nie szło, był sfrustrowany. Za bardzo myślał o wynikach, o nagrodach, o pieniądzach. Do tego doszły zmiany w jego życiu prywatnym - przyznał Czech.

I dodał: Kontaktu nie mam praktycznie żadnego. Ostatni raz widzieliśmy się, kiedy kończył karierę. Najpierw w Zakopanem, a potem była jeszcze taka uroczystość w Wiśle, na którą byłem zaproszony. I to tyle.

Mikeska opowiedział także, jak pomagał polskim skoczkom. - Włożyłem w pracę w Polsce dużo serca, a mam takie wrażenie, że kto inny spijał śmietankę. Na Turniej Czterech Skoczni zimą 1994/95 miał jechać tylko Wojtek Skupień. Mieszkańcy Wisły zebrali trochę pieniędzy, żeby mógł jechać też i Małysz, ale 90 procent kosztów tego wyjazdu pokryłem ja z własnej kieszeni. Spałem u znajomych w Garmisch, żeby Adam mógł spać w moim łóżku w hotelu. W Innsbrucku spaliśmy już w trójkę w dwuosobowym pokoju, co najbardziej nie podobało się Wojtkowi. Zapytał mnie, czy nie mógłbym dla siebie wynająć innego pokoju. Nie miał chyba pojęcia, ile kosztuje takie wynajęcie pokoju w Innsbrucku. Kiedy poprosiłem związek o zwrot kosztów za paliwo, bo jeździliśmy wtedy moim prywatnym samochodem, pan Lorek, Sekretarz Generalny PZN, powiedział mi, żebym pokrył to ze zwrotów od FIS-u, myśląc, że organizator opłaca zarówno pobyt Wojtka jak i Adama.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Karl Geiger 886
  2 Stefan Kraft 803
  3 Ryoyu Kobayashi 795
  4 Dawid Kubacki 764
  5 Marius Lindvik 545
  6 Kamil Stoch 474
  7 Daniel Andre Tande 447
  8 Philipp Aschenwald 414
  9 Peter Prevc 395
  9 Johann Andre Forfang 395
  14 Piotr Żyła 322
  36 Maciej Kot 37
  39 Stefan Hula 31
  42 Jakub Wolny 22
  61 Klemens Murańka 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 2796
  2 Norwegia 2407
  3 Polska 2354
  4 Niemcy 2192
  5 Japonia 2008
  6 Słowenia 1740
  7 Szwajcaria 507
  8 Czechy 130
  9 Rosja 124
  10 Finlandia 85
  11 Kanada 15
  12 Bułgaria 14
  12 USA 14
  14 Kazachstan 9
  15 Korea 0
  15 Włochy 0
  15 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (69)
Były trener Małysza: Adam opowiedział na mój temat sporo nieprawdziwych rzeczy
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 27 razy 15

  dajcie tam dude na skocznie. ciągle jeździ na nartach za nasze to się chyba przez ten czas nauczył skakać??

 • spectator_zm

  Oceniono 12 razy 8

  No tak, trochę pomyj na sielską i anielską krainę polskich skoków nie zaszkodzi wylać. Ciekawe tylko, po co? To było już tak dawno, w zupełnie innych realiach, więc co to kogo może obchodzić. Takie historyjki może są i dobre, ale raczej na książkę Mikeski, a nie na krótki wywiad dla portalu sportowego.
  Ale widocznie pismacy uznali, że lepiej wykopywać jakieś stare (już nawet nie cuchnące) trupy z jakichś zatęchłych szaf, niż zająć się bieżącymi problemami polskich skoków. A te są dużo poważniejsze! Kompletna nędza na zapleczu pierwszej kadry. Beznadziejne wyniki w PK i PFis. Brak skoczków na wypełnienie limitu na PŚ w Zakopanem. To są tematy, którymi lepiej żebyście się wy, pisamcy, zajęli!...

 • youthman

  Oceniono 32 razy 8

  A o czym miał myśleć jak nie o wynikach, nagrodach i pieniądzach? i jak miał nie być sfrustrowany gdy nie szło? Przecież to była jego praca, miał na utrzymaniu żonę i małą córkę, czasy też nie były zbyt kolorowe. Co ten poczciwy czech wygaduje...

 • wiktor.janowycz

  Oceniono 9 razy 7

  No cóż... W sumie nie ma co komentować. Człowiek jest rozgoryczony, ale kto by nie rozpamiętywał faktu, że miał w dłoniach klejnot, ale nie potrafił go obrać z gliny. To tak jak mieć cyfry totka na szóstkę i nie być w stanie znaleźć czynnej kolektury... Polskie skoki były kiepskie przez lata, a postawili je na nogi Małysz, Tajner, Blecharz i Żołądź. Pan Mikeska nic do tego nie ma, jest jednym z wielu kolejnych, którzy nic w tej dziedzinie nie zdziałali. Słyszałem kiedyś opinię, że podobno ukształtował Małysza, a potem inni go przejęli i zgarnęli laury. Wystarczy sięgnąć do historii wyników Małysza, by zrozumieć, że to bzdura. A historii o trudnościach finansowych w sporcie jest tyle, że historie pana Pavla nie robią wrażenia - niestety - tylko wyniki przekonują sponsorów.

 • jkmjkm

  Oceniono 29 razy 7

  Straciłem do Małysza szacunek, bo reklamuje ogromny condo hotel, który ostetecznie i doszczędnie oszpeci Górę Bukową w Wiśle. Chyba jest niewiele rzeczy, których ten człowiek nie zrobiłby dla pieniędzy.

 • stary71

  Oceniono 6 razy 6

  Sukces ma wielu ojców.

 • a.k.traper

  Oceniono 5 razy 5

  Adam się wstrzelił w czas, miał osiągnięcia, zarobił kasę, dobrze ulokował i o co chodzi?

 • eurotram

  Oceniono 8 razy 4

  Czułem,że to właśnie Mikeska dał głos. I niech się pepik nie udziela,bo tylko się pogrąża; gołym okiem widać było (wcześniej i później jeszcze wyraźniej),że z niego p... nie trener! I tak pewnie odciął niemało kuponów z tytułu tego,że "swego czasu trenował samego Małysza". Ech... gdyby Adasia wtedy prowadził trener przez "duże T"...

 • husyta1

  Oceniono 15 razy 3

  Oj wy 'dziennikarze', jak wy lubić mącić i mieszać między ludźmi, wywlekać jakieś sprawy sprzed ponad 25 lat i robić z nich sensacje. Ohydne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX