Sport.pl

Najgorszy moment w historii konkursów w Zakopanem. Na śniegu pojawiła się wielka plama krwi

Dokładnie 13 lat temu byliśmy świadkami koszmarnego wypadku Jana Mazocha na skoczni w Zakopanem. Cała Polska przez kolejne dni drżała o życie czeskiego skoczka, który bezwładnie spadł na zeskok Wielkiej Krokwi. Dziś w rozmowie ze Sport.pl zauważa, że upadek pozostawił ślad na jego zdrowiu, a data 20 stycznia na zawsze będzie mu się źle kojarzyć. I to nie tylko przez wypadek w Zakopanem, który zresztą nie był jedynym na polskich skoczniach.

20 stycznia 2007 roku, godzina 18.57. Na trybunach Wielkiej Krokwi trwa wielka zabawa, 26 tysięcy ludzi dopinguje kolejnego zawodnika, a ponad 100 metrów wyżej pojawia się mały zielono-różowy punkcik, który siada na belce startowej - tak właśnie wygląda skoczek z perspektywy trybun. Piętnasty zawodnik pierwszej serii liczył na powtórzenie dobrego skoku w finale, bo przecież zająłby najlepsze miejsce w swojej karierze. Nikt wówczas nie mógł wiedzieć, że za moment nazwisko Mazoch na stałe wpisze się w pamięć polskich kibiców, a telewizje informacyjne przez kolejne pięć dni będą mówić tylko o tym, co dzieje się w krakowskim szpitalu i w jakim stanie jest 22-latek.

Upadek, który wpisał się do historii Wielkiej Krokwi

22-letni Czech wysoko wyszedł z progu, ale w pewnym momencie prawa narta została naciśnięta przez podmuch, a skoczek pochylił się do przodu i z prędkością około 100 km/h runął na zeskok. Upadek był tak mocny, że Jan Mazoch wręcz odbił się od zeskoku, a następnie bezwładnie zaczął koziołkować po śniegu i zjeżdżać do strefy lądowania - Bardziej doświadczony skoczek ratowałby się wyprostowaniem tułowia, odchyleniem się, a Mazoch jeszcze bardziej położył się na narty. Kiedy już leci się w dół, nie ma żadnych szans - mówili wówczas trenerzy.

Tuż po upadku widać było, że ze skoczkiem jest bardzo źle. Na śniegu pojawiła się wielka plama krwi, która z każdą sekundą się powiększała. Na skocznię wbiegli ratownicy medyczni, którzy zaczęli zajmować się skoczkiem, by załadować go na nosze. A do znajdującej się niedaleko karetki przybiegła dziewczyna innego czeskiego skoczka - Jana Matury, ale gdy zobaczyła, w jakim stanie jest Mazoch od razu straciła przytomność. - Nic nie pamiętam z tego dnia. Potem pamiętam coś z krakowskiego szpitala. Teraz, kiedy od czasu do czasu na to patrzę, muszę długo wracać do siebie. Pierwszy raz widziałem upadek w szpitalu w Pradze, gdzie byłem przeniesiony. Powiedziałem wtedy: „musiało boleć” - mówi Jan Mazoch, który po 13-latach wspomina w rozmowie ze Sport.pl tamte wydarzenia.

I dodaje: - Po upadku niewiele pamiętam. Później jak małe dziecko uczyłem się wielu rzeczy. Miałem jednak świetnych ludzi obok siebie, którzy pomagali mi wrócić na nogi. Byłem też bardzo motywowany przez fanów, którzy przesyłali mi pozdrowienia i życzyli szybkiego wyzdrowienia. Zasługują na wielkie podziękowania, bo gdy ktoś wpada w kłopoty, ludzie mogą go mentalnie wspierać i to naprawdę leczy. Miliony osób widziało to w Polsce na żywo. Przynajmniej mogłem cieszyć się chwilą zainteresowania mediów. Chociaż nic wielkiego nie wygrałem, to stałem się gwiazdą - śmieje się po latach Jan Mazoch.

 

Huk, który uciszył Zakopane

26-tysięczny biało-czerwony tłum był w trakcie wielkiej zabawy, wszyscy z napięciem oczekiwali na skok piątego po pierwszej serii Adama Małysza, ale upadek Mazocha sprawił, że wszystko zeszło na drugi plan. To była przerażająca cisza, która przeszyła obiekt Stanisława Marusarza. Huk Mazocha uderzającego o zeskok był tak głośny, że wszyscy mogli spodziewać się nawet najgorszego. W kolejnych minutach atmosfera na skoczni przypominała tę z niedzielnego konkursu organizowanego rok wcześniej, gdy w Katowicach zawaliła się hala Międzynarodowych Targów, a śmierć poniosło 65 osób. Wówczas też zawody odbywały się niemal w absolutnej ciszy, a większość kibiców myślami była zupełnie w innym miejscu. - Najbardziej przejmująca w tym zdarzeniu była cisza, która zapanowała na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Mieliśmy studio zlokalizowane bardzo blisko zeskoku i wyglądało to naprawdę bardzo źle. Wszyscy mieliśmy przecież w pamięci to, co wydarzyło się rok wcześniej w Katowicach, dlatego nie była to przyjemna sytuacja. Byliśmy w o tyle dobrej sytuacji, że mieliśmy kontakt z Rafałem Kotem, który odpowiadał za zabezpieczenie medyczne i na bieżąco przekazywał nam informacje na temat zdrowia Czecha. Staraliśmy się też podawać komunikaty w studiu, ale te najbardziej uspokajające wiadomości pojawiły się dopiero po zawodach - mówi Maciej Kurzajewski, który wówczas prowadził studio TVP pod skocznią w Zakopanem.

Helikopter, karetka i interpelacja poselska

Jan Mazoch po wypadku został przetransportowany do szpitala w Zakopanem, gdzie wykonano mu tomografię głowy. Wówczas stało się jasne, że stan czeskiego zawodnika jest bardzo poważny i potrzebne będzie przewiezienie go do szpitala w Krakowie. Tu pojawiły się pierwsze problemy. Szybko okazało się, że wykorzystanie śmigłowca LPR-u, który stacjonował w Warszawie zajmie około 150 minut (trasa Warszawa-Zakopane-Kraków). Z kolei ówczesne przepisy zabraniały korzystania ze znajdującego się w Zakopanem śmigłowca TOPR-u, który miał dokładnie takie samo wyposażenie. TOPR mógł jednak latać tylko do zachodu słońca, a zatrudnieni tam piloci po prostu dwie godziny wcześniej skończyli dyżur. Wykorzystano więc karetkę zakopiańskiego pogotowania, która do Krakowa dostała się w 70 minut, ale krytycy przepisów podkreślali, że człowiek z możliwymi uszkodzeniami mózgu nie powinien być narażony na dodatkowe wstrząsy w czasie podróży. W sprawie zmian w zabezpieczeniach imprez sportowych wystosowano nawet interpelację poselską w polskim parlamencie. Okazało się jednak, że podróż Mazocha do Krakowa przebiegła bez żadnych przeszkód. Co interesujące, dokładnie 22 miesiące później wspomniany helikopter LPR-u uległ wypadkowi na lotnisku Bemowo w Warszawie i został zezłomowany.

Zobacz wideo

Bohater polskich mediów

W pierwszych godzinach po wypadku w Polsce trwał chaos informacyjny. Część wiadomości mówiła o tym, że skoczek około godziny 20 odzyskał przytomność, inne mówiło o stanie krytycznym. Oficjalne informacje przekazali dopiero lekarze z Krakowa, którzy potwierdzili, że skoczek trafił do szpitala w stanie krytycznym i w związku z obrzękiem mózgu został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Stopniowe wybudzanie zaczęło się dopiero po pięciu dniach, choć wcześniej z Krakowa dochodziły niepokojące sygnały, że zawodnik nie reaguje na żadne bodźce. Zareagował dopiero, gdy w szpitalu pojawili się rodzice. Po latach przyznaje, że zareagował na zawołanie "Honza", wypowiedziane przez rodziców, a nie reagował na polskie zdrobnienie "Janek", bo myślał, że nie chodziło o niego. Już po tygodniu od koszmarnego wypadku skoczek zaczął stawiać pierwsze kroki i rozmawiać.

Sam Jan Mazoch do dziś odczuwa jednak skutki feralnego upadku, choć po półrocznej przerwie wrócił jeszcze do skoków narciarskich. Nie osiągał już jednak dobrych wyników, a strach przed skakaniem okazał się nie do przezwyciężenia. - Do dzisiaj mam problemy z koordynacją ruchów, często boli mnie też głowa i zdecydowanie szybciej się męczę - twierdzi.

Warto jednak zauważyć, że nie był to pierwszy poważny upadek Jana Mazocha na polskich skoczniach. Na początku lat 90. ośmioletni Jan Mazoch startował w zawodach zorganizowanych na małych skoczniach w Gilowicach. Czeski junior popełnił jednak błąd i poważnie upadł lądując w trocinach. Skoczek miał problemy, żeby wstać o własnych siłach, ale natychmiast pomógł mu Apoloniusz Tajner i na rękach zaniósł go do przerażonych rodziców. - Uderzył mocno kolanami. Wiedziałem jak mu pomóc, bo podobny upadek zaliczył wcześniej Tonio Tajner - mówi obecny prezes PZN.

Feralny konkurs powinien być odwołany już wcześniej?

Wtedy tak, jak teraz w całej Europie panowała bardzo łagodna zima, a organizatorzy wielu konkursów mieli problemy z naśnieżeniem skoczni. Jakby tego było mało, w całej Europie szalały wichury, przez które reprezentacja Finlandii utknęła na lotnisku w Monachium i organizatorzy zdecydowali się na przełożenie kwalifikacji na sobotni poranek, by ci mogli wziąć udział w skokach. Wcześniej jednak i tak nie daliby rady ich przeprowadzić, bo piątkowe treningi zostały odwołane przez huraganowy wręcz wiatr. Konkurs też rozgrywany był w złych warunkach, a wielu skoczków miało problemy w powietrzu. Ba, nawet po dramatycznym upadku Mazocha nie zdecydowano się na przerwanie zawodów, a zrobiono to cztery skoki później, gdy stało się jasne, że dalsze skoki są po prostu niebezpieczne. - Dlaczego do tego dopuszczono, dlaczego nie przerwano konkursu? Jankowi dmuchało ze wszystkich stron. Nie miał żadnych szans. Gdyby były normalne okoliczności, te zawody nie byłyby kontynuowane. Skakaliśmy na siłę. Ze względu na Małysza, na tysiące kibiców. Wyniki okazały się ważniejsze od wszystkiego. Od zdrowia również. Zdrowy rozsądek przegrał - wypalił wówczas trener Czechów - Richard Schallert.

"Co do diabła jest z tym 20 stycznia"

Chociaż teraz mija 13 lat od feralnego upadku Mazocha, to skoczek przyznaje, że data 20.01 na stałe wryła się w jego życie. Mazoch to wnuk legendarnego czeskiego skoczka Jiriego Raszki, który w 1968 roku w Grenoble sięgnął po złoty medal olimpijski. Niestety, dokładnie pięć lat po upadku Czecha zmarł także jego dziadek. - Dziadek był głównie moim dziadkiem. Nie tylko nauczył mnie skakać, bo nauczył mnie wielu innych codziennych rzeczy. Bardzo go kochałem. Tak, 5 lat po tym upadku. W tym momencie zastanawiałem się, co do diabła jest nie tak z tym 20 stycznia - były skoczek wyraźnie się zasmucił.

Dziś były już skoczek jest jednak szczęśliwym ojcem dwóch córek, dokładnie 19 stycznia 2019 roku Mazoch wziął ślub. Twierdzi jednak, że swoje córki trzyma daleko od skoków narciarskich. Starsza z córek, Viky uprawia gimnastykę i bardzo jej się to podoba. I śmiem twierdzić, że może to dalej robić. Druga córka - Vanes uprawia jazdę konną. Zdecydowanie zabroniłbym im skoków narciarskich, ale one nawet nie chcą jeździć na nartach - mówi Mazoch.

Sam Mazoch na razie zostaje dosyć daleko od skoków narciarskich, choć przyznaje, że gdyby pojawiła się oferta z czeskiej federacji, która ostatnio zwolniła trenera, to byłby gotów rozważyć tę propozycję. - Obecnie próbuje zbierać fundusze na wsparcie sportowców niepełnosprawnych. I lubię tę pracę. Jeśli chodzi o pracę dla czeskich skoków narciarskich, to nikt się ze mną nie kontaktował. Ale mógłbym o tym pomyśleć. Czeskie skoki radzą sobie bardzo źle w Pucharze Świata. Mamy tylko Koudelkę - zakończył.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (20)
Najgorszy moment w historii konkursów w Zakopanem. Na śniegu pojawiła się wielka plama krwi
Zaloguj się
 • pilotpirx2

  Oceniono 7 razy 7

  A to pamięta dzisiaj o Zdzisławie Hryniewieckim:28 stycznia 1960 roku był czarnym dniem polskiego sportu. Hryniewiecki i Władysław Tajner, wujek Apoloniusza, obecnego prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, brali udział w ostatnim treningu przed wyjazdem na igrzyska. Trening odbywał się na skoczni w Wiśle-Malince. W tamtym czasie zeskok kończył się na pobliskiej jezdni. Dlatego w trakcie zawodów czy treningów trzeba było zamknąć drogę. W drugiej próbie Hryniewiecki, który miał na głowie wełnianą czapkę (kaski wprowadzono dopiero w 1976 roku), za wcześnie wyszedł z progu i uderzył o twardy zeskok. Obrażenia były koszmarne – doszło między innymi do złamania trzonu kręgu szyjnego. Fatalny skok obserwował Leopold Tajner, ojciec Apoloniusza. – Tata wrócił do domu zdruzgotany i opowiadał, że Hryniewiecki ratując się przed upadkiem, próbował upaść na plecy, ale uderzył o ziemię klatką piersiową – mówi obecny prezes PZN. Skoczek został przewieziony do szpitala w Cieszynie, a później helikopterem przetransportowano go do Instytutu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Niestety do końca życia ten wspaniały, młody 22 letni zawodnik z realną wówczas szansą na medal olimpijski pozostał przykuty do wózka.

 • karo80.0

  Oceniono 13 razy 3

  Koszmarny wypadek, ale cały ten „sport” raczej śmieszny i sztucznie pompowany przez media

 • tadeusz-1d

  Oceniono 7 razy 1

  Nikt nikogo na siłę na skocznie nie wypych. Ja widziałem jak pewien dziennikarz najechał na przejściu staruszkę. Podobno wbiegła z dużą szybkością na przejście, tak szybko że nie zdążyli jej tej prędkości zmierzyć. Bo dziennikarz bez prawa jazdy i bez przeglądu samochodu jechał bardzo wolno i ostrożnie tylko ta staruszka jak oszalała wpadła na przejście. To co teraz mamy nie wchodzić na przejścia dla pieszych bo to niebezpieczne dla staruszek, dla dziennikarza nie on nic nie dostał i dalej może jeździć bez prawa jazdy, bez przeglądu i najeżdżać na staruszki. To nawet dobre bo ZUS się ucieszy jak dziennikarz upoluje na przejściu następną staruszkę która wbiegnie z balkonikiem na przejście.

 • gagatka70

  Oceniono 1 raz 1

  Już nie mam przed oczami tego upadku, ale pamiętam, że jak tylko Jan wyszedł z progu, to było widać, że będzie tragicznie, że za moment spadnie z dużej wysokości.
  Super, że sobie poukładał życie :).

 • jugger

  Oceniono 7 razy 1

  Pamiętam, że rodzice tego skoczka chcieli natychmiast przewieź syna do szpitala w Pradze. Gdy jednak zobaczyli jaki w szpitalu w Polsce jest sprzęt to po konsultacji z lekarzami czeskimi pozostawili syna na leczeniu w Polsce. W Czechach takiego sprzętu nie było. Ten sprzęt chyba był kupiony za środki WOŚP.

 • boromir195419

  0

  Dziennikarze jak zwykle przesadzają wypadek koszmarny , martwili się kibice którzy o nim wiedzieli a kibice to nie ''cała Polska'' .wiedzieli .

 • lol76

  0

  'Sport' :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX