Startuje nowy turniej w skokach. Nagroda pokazuje upadek prestiżu Turnieju Czterech Skoczni

Już w piątek startuje nowy turniej skoków narciarskich - Titisee-Neustadt Five! Do wygrania będzie 25 tysięcy euro, czyli o 5 tysiecy więcej niż w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni! A mowa tylko o rywalizacji na jednym obiekcie.
Zobacz wideo

W skokach narciarskich od pewnego czasu modne stało się tworzenie miniturniejów w czasie trwania regularnego sezonu Pucharu Świata. Po Raw Air, Willingen Five czy Planica Seven dołączył kolejny weekendowy turniej - Titisee-Neustadt Five.

W tym turnieju brane pod uwagę brane będą skoki z kwalifikacji, a także czterech konkursowych serii. Zawodnik, który zgromadzi najwyższą łączoną notę sięgnie po dodatkowe 25 tysięcy euro! Oczywiście oprócz tego zawodnicy mogą wygrać 3 tysiące euro za zwycięstwo w serii kwalifikacyjnej oraz po 10 tysięcy franków szwajcarskich za zwycięstwo w sobotnim i niedzielnym konkursie.

Turniej Czterech Skoczni traci prestiż?

Co interesujące, oznacza to że, że weekendowy turniej w Neustadt jest bardziej opłacalny, niż prestiżowy 68-letni Turniej Czterech Skoczni, w którym można dostać  "zaledwie" 20 tysięcy euro za wygranie całej klasyfikacji.

- Kwota ma być opłacana przez zewnętrznego sponsora, a nie miasto, które zaczęło się martwić o to, w jaki sposób zostanie ona zapewniona. – Mamy zapewnienie od sponsora, że podoła zadaniu. Miasto nie poniesie z tego tytułu żadnych strat – mówił w październiku cytowany przez Badische Zeitung, szef komitetu Joachim Häfker.

Trudno więc nie oprzeć się wrażeniu, że prestiż Turnieju Czterech Skoczni staje się z roku na rok coraz mniejszy. Nie trzeba daleko szukać, by dopatrywać się wpadek organizatorów, które w zakończonej w poniedziałek imprezie groziły nawet przerwaniem zawodów przez Waltera Hofera. Gdyby nie wieloletnia historia rywalizacji w turnieju na przełomie roku, skoczkowie coraz chętniej zwracaliby się w kierunku norweskiego Raw Air, który nagrodami bije niemiecko-austriackie zmagania na głowę.

Program zawodów w Titisee-Neustadt:

Piątek, 17.01.2020

16:00 – oficjalny trening

18:00 – kwalifikacje

Sobota, 18.01.2020

12:30 – otwarcie bram

15:00 – seria próbna

16:00 – rozpoczęcie I serii konkursowej

Niedziela, 19.01.2020

11:30 – otwarcie bram

14:15 – seria próbna

15:15 – rozpoczęcie I serii konkursowej

Więcej o: