Sport.pl

Jan Szturc: Żyła goni nartę, Kubacki nie trzyma biodra. Stoch? Ma pecha

- My, trenerzy, mówimy, że tak skaczący zawodnik nie przeszkadza nartom. Nic tylko go oklaskiwać - Jan Szturc zachwyca się tym, co w Oberstdorfie pokazał Ryoyu Kobayashi. Japończyk pewnie wygrał pierwszy konkurs 68. Turnieju Czterech Skoczni. Z naszych zawodników najlepszy był Dawid Kubacki, który zajął trzecie miejsce, dobrze spisał się też piąty Piotr Żyła. W rozmowie ze Sport.pl odkrywca talentów m.in. Adama Małysza i Żyły mówi czy Polacy mogą w kolejnych konkursach skakać jak Kobayashi.
Zobacz wideo

Niedziela była popisem Japończyka, który wygrał poprzednią edycję Turnieju Czterech Skoczni. Kobayashi już po Oberstdorfie ma sporą przewagę nad rywalami. Nas cieszy, że w wąskiej czołówce są Kubacki i Żyła. A martwi, że szanse na walkę o zwycięstwo w Turnieju praktycznie stracił już dopiero 19. w Oberstdorfie Kamil Stoch.

Łukasz Jachimiak: Kamil Stoch był dopiero 19., ale chyba nie jesteśmy rozczarowani, skoro Dawid Kubacki zajął trzecie, a Piotr Żyła piąte miejsce w Oberstdorfie, na początek 68. Turnieju Czterech Skoczni?

Jan Szturc: To był wspaniały konkurs. To że Kamil miał troszkę słabszy dzień, nie psuje obrazu całości. Widziałem, że ma problemy z ustawieniem pozycji dojazdowej. Ona nie była tak aktywna jak w Engelbergu, gdy wygrał. Ale Kamil i trenerzy na pewno wyciągną wnioski, liczę, że już w kwalifikacjach w Garmisch-Partenkirchen Kamil będzie bardzo wysoko.

Pomówmy najpierw o tych, którym w Oberstdorfie wyszło.

- Dawid ma pierwsze podium w tym sezonie, czym potwierdza swoje wielkie umiejętności w jednym z największych wydarzeń zimy. Widać było u niego świetną koncentrację. Oba skoki były bardzo dobre, równe. O skokach Piotrka Żyły można powiedzieć podobnie. Za progiem były lekkie zawahania, ale widać, że i on jest w dobrej dyspozycji. Zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Z czego wynikają te, jak Pan mówi, zawahania za progiem u Żyły? Dlaczego jego skoki wyglądają tak, jakby się za wolno układał do lotu, a później odlatywał głównie dzięki temu, że jak mało kto umie wyżyłować, wyciągnąć skok?

- Piotrkowi za progiem za daleko ucieka lewa narta. Ściąga ją i jak już to zrobi, to jest okej, ale gdyby narta nie uciekała, nie wytracałby prędkości i dolatywałby dalej. To jest rzecz do dopracowania. Niech się jeszcze bardziej skoncentruje, to odbicie będzie bez błędu i nie będzie musiał wyprowadzać narty do linii lotu. On z takim błędem za progiem potrafi być piąty, z tego należy się cieszyć.

Kubacki też ma jeszcze rezerwy, prawda? Sam tak stwierdził zaraz po konkursie.

- U Dawida do poprawy jest rozpoczęcie odbicia. Tam może lepiej ustawić i przytrzymać biodro. Ono mu lekko schodzi, a jeśli nie będzie szło w dół, to wybicie będzie lepsze i będą jeszcze dalsze odloty.

Aż takie, jakie ma Ryoyu Kobayashi? Japończyk dostał prezent od sędziów, bo w pierwszej serii za bardzo słabe lądowanie nie powinien mieć not 18-punktowych, ale konkurs wygrał zasłużenie i pewnie, z przewagą 9,2 pkt nad drugim Karlem Geigerem.

- Sędziowie zasugerowali się odległością i nazwiskiem wspaniałego skoczka. Odjazd po lądowaniu na 138. metrze nie jest łatwy, ale ten był bardzo niepewny. Noty były na wyrost, co najmniej o pół punktu, a nawet o punkt. Ale korekta tylko trochę zmniejszyłaby przewagę Japończyka, on i tak wygrałby wyraźnie. Widać, że skacze z dużą swobodą.

Z taką samą jak rok temu, gdy wygrał wszystkie cztery konkursy?

- Tak, on się pięknie układa na progu, idealnie wybiera kierunek. My, trenerzy, mówimy, że tak skaczący zawodnik nie przeszkadza nartom. Narty go niosą, on od razu po wyjściu z progu jest idealnie ułożony nad nartami. Jest na tych torach, na których był przed rokiem. Odbicia u niego praktycznie nie widać, tak płynnie to robi. Nic tylko go oklaskiwać.

Będzie do pokonania w Ga-Pa, Innsbrucku albo Bischofshofen?

- Oczywiście, to nie jest maszyna. W drugiej serii w Oberstdorfie miał drugą notę, lepszy był Dawid [Kubacki zdobył 150,9 pkt, a Kobayashi 150,3 pkt]. Może przyjść taki konkurs, w którym jemu coś nie wyjdzie, a któremuś z rywali wszystko się świetnie ułoży. Ale myślę, że Kobayashi jest na drodze do wygrania wszystkich czterech konkursów po raz drugi. To się nikomu nie zdarzyło, a on to może zrobić.

Na koniec wróćmy do Stocha. Wspomniał Pan o jego błędach, tymczasem Kamil w Eurosporcie stwierdził, że skoczył super. "Uważam, że zrobiłem dzisiaj wszystko, co mogłem. Skoki były dobre jakościowo, zwłaszcza pierwszy" - mówił. A my dodajmy, że w pierwszej serii miał najgorsze warunki wietrzne ze wszystkich 50 zawodników.

- Kamil ma w tym sezonie pecha. W ogóle nasi skoczkowie go mają. Bo jak nie Kamil, to Piotrek Żyła dostaje mocny wiatr z tyłu, który za nic nie pozwala odlecieć. Rzeczywiście pierwszy skok Kamila był bardzo dobry. Technicznie wszystko mi się podobało. Natomiast w drugim skoku już tak nie było.

Wtedy Stoch wyglądał na zrezygnowanego. Na pewno trudno było nie myśleć o dużej stracie do czołówki, o dopiero 20. miejscu zajmowanym po pierwszej serii.

- Pozycja dojazdu nie była już swobodna, ale nie dlatego, że Kamil był zrezygnowany, tylko dlatego, że był spięty. On za wszelką cenę chciał polecieć jak najdalej. Tak to wyglądało. A jak się chce zrobić jak najwięcej, to zazwyczaj źle wychodzi.

Myśli Pan, że Stoch zdoła się szybko pozbierać i już w Ga-Pa może skakać jak tydzień temu w Engelbergu? Czy raczej przez rozczarowanie może mieć problem z szybkim powrotem do czołówki?

- Nie będzie problemu. To kwestia jednego dobrego skoku. Kamil taki pokaże, zapamięta go i znowu wpadnie w trans dobrego dojeżdżania i odbicia. On od lat dowodzi, że umie bardzo szybko wyciągać wnioski i eliminować błędy.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (13)
Jan Szturc: Żyła goni nartę, Kubacki nie trzyma biodra. Stoch? Ma pecha
Zaloguj się
 • niktalboktos

  Oceniono 3 razy 1

  Zabawny jestt en Szturc gdy mowi o tym ze Japonczyk mial zawyzone noty za styl... bo taki Stoch to juz niejeden medal i niejedno pudło wygrał zawyżonymi notami za styl. Wliczając w to medal olimpijski, zloty oczywiscie... Nawet tydzien temu nie byłby pierwszy ale drugi gdyby nie wysokie noty za styl.

 • kalowiec

  0

  Stoch!!! Co? Czapka!!!

 • ryslew2061

  Oceniono 5 razy -1

  Facet zajmuje 19 miejsce i twierdzi, że jest znakomity. I to by było na tyle.

 • facio60

  Oceniono 9 razy -1

  Z niemal wszystkim się zgadzam, poza oceną Stocha. Jego problemem wydaje się być arogancja i lekceważenie rozmówców. Widać, że sprawozdawcy mają problem podczas wywiadów z tym zawodnikiem. Wszystko było dobrze wykonane, skoki perfekcyjne wg skoczka. Tylko wyniki nie takie. Pycha zawsze kroczy przed upadkiem. Stoch nie jest w formie. W tym turnieju nic nie zwojuje. Ma swoje lata i ten sezon może być ostatnim, w którym zajmie jeszcze może lokaty na pudle.

 • bigosmiszcz

  Oceniono 6 razy -2

  Skoki się skończyły.

 • tomasznowak1986

  Oceniono 2 razy -2

  Ja to lubię trzymać za biodro fajną kobietkę bo fajne bioderka to fajna dupka i gonię, gonię ....ale wciąż mam pecha nie mogę trafić na fajną z bioderkami.....

 • segregator-a5

  Oceniono 3 razy -3

  A gdzie wywiady z cudo-trenerem i dyrektorem-dekarzem? Ten nawiedzony odkrywca talentów to jakaś różowa zasłona dymna PZN-u?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX