Hannawald i Schmitt typują dla Sport.pl: Turniej Czterech Skoczni bez Polaka na podium. Stoch z szansami podobnymi co Aschenwald

Sven Hannawald to ostatni Niemiec, który wygrał Turniej Czterech Skoczni. Martin Schmitt dwa razy kończył go na trzecim miejscu. Tuż przed startem 68. edycji eksperci Eurosportu wskazują faworytów. Jest w tym gronie Kamil Stoch, ale dawne gwiazdy dają większe szanse trzem innym skoczkom. W niedzielę o godz. 17.30 konkurs w Oberstdorfie, o 16.00 seria próbna. Relacje na żywo na Sport.pl, transmisje z całego Turnieju w Eurosporcie.

Hannawald i Schmitt mają nadzieję, że Turniej Czterech Skoczni po raz pierwszy od 18 lat wygra Niemiec. W gronie faworytów widzą Karla Geigera, trzeciego zawodnika klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dawni rywale Adama Małysza wskazują pięciu kandydatów do wygrania 68. Turnieju Czterech Skoczni. Każdy z tej piątki miał co najmniej jeden świetny skok w sobotę, gdy na Schattenbergschanze odbyły się dwa treningi i kwalifikacje.

Piotr Żyła o swojej metamorfozie:

Zobacz wideo

5. Philipp Aschenwald

Martin Schmitt: Na piątym miejscu w Turnieju widzimy Aschenwalda, bo Austriak jest w świetnej formie. Ewidentnie skacze swój najlepszy sezon w karierze [jest szósty w generalce PŚ, niedawno wywalczył pierwsze podia w życiu, zajmując drugie miejsce w Kuusamo i trzecie w Niżnym Tagile].

4. Kamil Stoch

Sven Hannawald: Na czwartym miejscu widzimy Stocha, który ostatnio wygrał w Engelbergu. W sobotę miał niewielkie problemy w kwalifikacjach. Ciekawe, jak sobie poradzi w sytuacji dla siebie niezwykłej, czyli takiej, że będzie startował prawie na początku konkursu [w czwartej parze KO, bo w kwalifikacjach był dopiero 22.]

3. Karl Geiger

Martin Schmitt: Na trzecim miejscu jest Geiger, który jest w świetnej formie. Ma potężne wyjście z progu, co z pewnością przyniesie mu korzyści w całym Turnieju. I dlatego wskoczy na podium.

2. Stefan Kraft

Sven Hannawald: Na drugiej pozycji Kraft, bo już do siebie przekonał w tym sezonie, a z przeszłości wie, jak wygrać Turniej Czterech Skoczni. Jego skok kwalifikacyjny był wyraźnym sygnałem dla konkurencji.

Martin Schmitt: Kraft już dwukrotnie wygrał w Oberstdorfie, a w kwalifikacjach pokazał świetny skok. Jest w fantastycznej formie i trudno będzie go pokonać.

1. Ryoyu Kobayashi

Martin Schmitt: Być może jeszcze nie jest w takiej formie, w jakiej był rok temu, gdy wygrał Turniej Czterech Skoczni, zgarniając szlema [czyli wygrywając wszystkie konkursy]. Zwłaszcza na początku sezonu nie skakał tak dobrze, jak ubiegłej zimy. Ale mimo to osiągał dobre wyniki. To zawsze dobry znak, kiedy mimo swoich błędów latasz i osiągasz dobre rezultaty. Ryoyu musi rozwiązać pewne problemy, teraz nie jest w locie tak szybki, jak był w ubiegłym sezonie. Ale potencjał ma ogromny i jeśli w pełni go wykorzysta, będzie najtrudniejszy do pokonania.

Więcej o: