Trudna sytuacja przed Turniejem Czterech Skoczni. Pogoda sprawia spore problemy

28 grudnia mają odbyć się treningi i kwalifikacje przed pierwszym konkursem Turnieju Czterech Skoczni. Dzień później - pierwszy konkurs. Tymczasem pogoda robi co może, żeby uniemożliwić przygotowanie obiektów. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie skocznie będą gotowe na czas. A jak sytuacja wygląda obecnie?

W obecnym sezonie Pucharu Świata organizatorzy nie mają łatwego życia. Od inauguracji w Wiśle, tylko podczas zawodów w Kuusamo i Niżnym Tagile nie brakowało śniegu. Zarówno na skoczni im. Adama Małysza, jak i w Klingenthal oraz Engelbergu, do ostatnich chwil trwały prace, mające na celu odpowiednie przygotowanie obiektów, aby nie zabrakło śniegu. W Szwajcarii, z powodu deszczu padającego w niedzielę, organizatorzy byli zmuszeni do odwołania zawodów Pucharu Kontynentalnego, zaplanowanych na 27-28 grudnia.

28 grudnia mają odbyć się treningi i kwalifikacje, otwierające tegoroczną edycję Turnieju Czterech Skoczni. Choć prognozy pogody nie są obiecujące, bo zapowiadane są opady deszczu ze śniegiem oraz dodatnie temperatury, organizatorzy zapewniają, że śniegu wystarczy także na niedzielne zawody. Patrząc na zdjęcia ze skoczni, nie jest trudno im uwierzyć, bo wygląda na to, że zapasy są wystarczające.

Skocznia Schattenbergschanze w OberstdorfieSkocznia Schattenbergschanze w Oberstdorfie weatheronline.pl

Nieco inaczej sytuacja wygląda na pozostałych obiektach, gdzie mają odbyć się zawody kolejno w Garmisch-Partenkirchen (1 stycznia), Innsbrucku (4 stycznia) oraz Bischofshofen (6 stycznia). Najgorzej obecnie jest na Bergisel, gdzie aktualnie nie rozpoczęto jeszcze rozkładania śniegu na zeskoku, a według prognozy pogody padać może jedynie deszcz i deszcz ze śniegiem. Niestety, temperatury w ciągu dnia mają zbliżać się do 10 st. C.

Skocznia Olympiaschanze w Garmisch-PartenkirchenSkocznia Olympiaschanze w Garmisch-Partenkirchen gapa.panomax.com

Skocznia Bergisel w InnsbruckuSkocznia Bergisel w Innsbrucku innsbruck.info

Paul-Ausserleitner-Schanze w BischofshofenPaul-Ausserleitner-Schanze w Bischofshofen feratel.com

Do tej pory tylko dwukrotnie w historii zdarzyło się, aby odwołano zawody podczas Turnieju Czterech Skoczni i przeniesiono je gdzie indziej. W 2008 roku nie udało się przeprowadzić konkursu w Innsbrucku, gdy z powodu wiatru konieczne okazało się przeniesienie zawodów do Bischofshofen. Z kolei w 2014 roku ze względu na silny wiatr przeniesiono zawody w Oberstdorfie na następny dzień. Tym razem może się okazać, że konieczne będzie przeniesienie zawodów ze względu na brak śniegu.

Więcej o: