Polacy triumfują w Klingenthal! Fantastyczne skoki Kubackiego i Żyły

Reprezentacja Polski w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Kamil Stoch i Dawid Kubacki okazała się najlepsza w drużynowym konkursie skoków w niemieckim Klingenthal. Polacy pokonali o 25 punktów Austriaków, trzecie miejsce zajęli Japończycy. Z kapitalnej strony zaprezentowali się szczególnie Dawid Kubacki i Piotr Żyła.

Reprezentacja Polski przystąpiła do konkursu drużynowego w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów obawiano się silnych podmuchów wiatru, które zmusiły organizatorów do przełożenia konkursu kobiet i odwołania serii próbnej przed konkursem mężczyzn.

Zobacz wideo, w którym sprawdzamy, czy są powody do niepokoju dotyczące formy polskich skoczków:

Zobacz wideo

Wiatr jednak zlitował się nad organizatorami i umożliwił przeprowadzenie zawodów. Kapitalnie rozpoczął je Piotr Żyła, który w pierwszej serii skoczył aż 145 metrów i wyprowadził Polaków na 2. miejsce po pierwszej grupie. Jakub Wolny wylądował na 136. metrze, co przy słabszym skoku rywali sprawiło, że zespół Michala Dolezala znalazł się na prowadzeniu. Kolejne skoki Kamila Stocha (126 metrów) i Dawida Kubackiego (133,5 metra) umocniły Polaków na prowadzeniu.

Dawid Kubacki przypieczętował zwycięstwo Polaków

W drugiej serii osłabł wiatr pod narty, który w pierwszej momentami przekraczał średnio nawet 2 m/s. Piotr Żyła skoczył 127,5 metra, jednak to pozwoliło utrzymać bezpieczną przewagę nad rywalami. W drugiej grupie Jakub Wolny osiągnął 130 metrów, dzięki czemu zespół Michala Dolezala odskoczył przeciwnikom. Kamil Stoch skacząc 126 metrów dał znakomitą pozycję biało-czerwonym przed skokiem Dawida Kubackiego, który lądując na 137. metrze przypieczętował pierwszą wygraną Polaków w tym sezonie.

Wyniki konkursu:

  1. Polska 968.7
  2. Austria 943.7
  3. Japonia 911.0
  4. Norwegia 898.2
  5. Słowenia 852.6
  6. Niemcy 816.7
  7. Szwajcaria 768.0
  8. Rosja 709.6
  9. Finlandia 345.1

Zwycięstwo w Klingenthal jest już 7. wygraną Polaków w konkursach drużynowych rozgrywanych w ramach Pucharu Świata. Drużyna prowadzona przez Michala Dolezala awansowała także na 3. miejsce w Pucharze Narodów, wyprzedzając Słoweńców.

Więcej o: