Polska ma duże szanse na podium w Klingenthal. Pokazały to wyniki kwalifikacji

Piotr Żyła trzeci, Dawid Kubacki siódmy - dla nich piątkowe kwalifikacje w Klingenthal były udane. W sobotę w konkursie drużynowym Polacy wystąpią w składzie Żyła, Wolny, Stoch, Kubacki - takim samym jak trzy tygodnie temu w Wiśle. Wtedy było trzecie miejsce, teraz bardzo potrzebujemy kolejnego podium. Z kwalifikacji wynika, że mamy na to duże szanse - piątkowe skoki dałyby nam trzecie miejsce z minimalną stratą do Austriaków i Niemców.

Za nami pięć konkursów Pucharu Świata w sezonie 2019/2020. Dwa skończyliśmy na podium (trzecie miejsce drużyny i trzecie miejsce Stocha w Wiśle), czyli tam, gdzie lądowaliśmy prawie zawsze za trwającej trzy lata kadencji Stefana Horngachera. Ale też w dwóch startach nie było żadnego Polaka w Top 10. A to się w erze Horngachera praktycznie nie zdarzało.

Jak będzie w Klingenthal?

Po piątkowych seriach treningowych nie mieliśmy powodów do optymizmu.

Ale kwalifikacje były już dla podopiecznych Michała Doleżala lepsze. Piotr Żyła zajął trzecie miejsce i niewiele zabrakło mu do wygranej, a dobrze spisał się Dawid Kubacki, który był 7. (z Polaków do konkursu nie wszedł tylko Stefan Hula - zajął 52. miejsce). Lekko zmartwił Kamil Stoch (19.). Ale w sobotę Stoch i Wolny przy szczęściu do wiatru na pewno mogą wypaść lepiej niż w piątek.

Polska ma duże szanse na podium w Klingenthal

Patrząc na wyniki z kwalifikacji nasza czwórka do spółki uzyskała 445,2 pkt. Gdybyśmy chcieli zsumować wyniki poszczególnych drużyn, dodając noty czterech najlepszych zawodników każdej z nich, to klasyfikacja wyglądałaby tak:

W tym wariancie Polsce policzona została nota 31. w kwalifikacjach Macieja Kota, a nie 38. Jakuba Wolnego. Ale trener Doleżal postawił na Wolnego, ponieważ uznaje go za skoczka w tym momencie pewniejszego i lepiej rokującego.

Gdyby policzyć drużynówkę, sumując kwalifikacyjne noty tych zawodników, których trenerzy zgłosili do sobotniego konkursu, wyniki różniłyby się nieznacznie:

"Nie musimy się niepokoić formą polskich skoczków":

Zobacz wideo