Nowy turniej w skokach narciarskich! Zmiana w kalendarzu

Sezon 2019/2020 nadchodzi wielkimi krokami i pomimo jedynie jednej dużej imprezy, którą stanowią MŚ w lotach w Planicy, dzięki jednej zmianie w kalendarzu, może okazać się nieco ciekawszy niż przypuszczamy. Organizatorzy zawodów w Titisee-Neustadt potwierdzili organizację nowego turnieju, stworzonego na wzór tego z Willingen.
Zobacz wideo

We wstępnym kalendarzu Pucharu Świata na nadchodzący sezon można było zauważyć oznaczenie konkursów w niemieckim Titisee-Neustadt skrótem „TN5” w rubryce „szczegóły”. Co oznacza ten skrót? Większość osób zaczęła się domyślać, że chodzi o nowy turniej w karuzeli PŚ, ale w kolejnej wersji rozpiski konkursów, skrót zniknął.

Temat wrócił w październiku na zgromadzeniu FIS. Parę dni temu odbyła się konferencja prasowa ws. konkursów na Hochfirstschanze, na której potwierdzono, że odbędą się w nowej formule. Zawody zostaną przekształcone na wzór tych rozgrywanych w Willingen – w turniej Titisee-Neustadt Five. Zasady będą identyczne: do klasyfikacji generalnej mają się liczyć próby oddawane podczas piątkowych kwalifikacji oraz dwóch weekendowych konkursów. Łącznie do liczenia się w stawce, jak głosi nazwa kalendarzowej nowości, potrzeba 5 skoków.

Będzie to drugi po wspomnianym Willingen Five i pod nieobecność dzięki MŚ w lotach narciarskich, Planica Seven, turniej z dodatkowymi nagrodami finansowymi i osobną klasyfikacją generalną, jednocześnie brany pod uwagę do tej obejmującej cały cykl Pucharu Świata.

Jak ustalił komitet organizacyjny zawodów, pula premii wynosić będzie 25 tysięcy euro. Kwota ma być opłacana przez zewnętrznego sponsora, a nie miasto, które zaczęło się martwić, o to w jaki sposób, zostanie ona zapewniona. – Mamy zapewnienie od sponsora, że podoła zadaniu. Miasto nie poniesie z tego tytułu żadnych strat – mówił cytowany przez Badische Zeitung, szef komitetu Joachim Häfker.

Decyzja o pokryciu kosztów nagrody uspokoiła zapewne nie tylko lokalnych działaczy, ale także samych mieszkańców, którzy w niedawnej ankiecie gazety Badische Zeitung w liczbie ponad połowy pytanych o podejście do organizowania konkursów Pucharu Świata w ich mieście opowiedzieli się za pozytywnym wpływem na środowisko miejscowości. Uważają, że Titisee-Neustadt zyskuje dzięki temu bezcenną promocję na sporą skalę.

Program zawodów w Titisee-Neustadt:

Piątek, 17.01.2020

  • 16:00 – oficjalny trening
  • 18:00 – kwalifikacje

Sobota, 18.01.2020

  • 12:30 – otwarcie bram
  • 15:00 – seria próbna
  • 16:00 – rozpoczęcie I serii konkursowej

Niedziela, 19.01.2020

  • 11:30 – otwarcie bram
  • 14:15 – seria próbna
  • 15:15 – rozpoczęcie I serii konkursowej

Wczoraj rozpoczęła się sprzedaż biletów na niemieckie zawody. Wejściówki dostępne są w cenach od 19 do 54 euro tutaj. Konkursy PŚ w Titisee-Neustadt zaplanowano na dni 17-19 stycznia. Start całego sezonu zaplanowano na weekend 22-24 listopada w Wiśle-Malince.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.