Sport.pl

Łukasz Kruczek wraca do Polski? PZN wyznaczył cel na igrzyska olimpijskie

Łukasz Kruczek już wkrótce może wrócić do Polski. Nie będzie jednak nowym trenerem męskiej kadry A. Wszystko wskazuje na to, że Kruczek zostanie szkoleniowcem reprezentacji kobiet! PZN dostrzegł duży potencjał u skaczących dziewczyn, a zatrudnienie doświadczonego trenera to poważny krok w kierunku nadchodzących igrzysk. Ostateczna decyzja zapadanie na początku kwietnia.
Zobacz wideo

Już na mistrzostwach świata w Seefeld można było zauważyć, że Łukasz Kruczek mocno interesuje się polską kadrą skoczkiń. Trener ubrany w dres włoskiej kadry, w towarzystwie Adama Małysza, pojawiał się na skoczni dużo wcześniej niż jego drużyna i obserwował każdy skok Polek. Okazuje się, że nie był to przypadek, bo już wtedy wiedział o zainteresowaniu ze strony Polskiego Związku Narciarskiego.

Decyzja o tym, że PZN mocniej zainwestuje w kadrę kobiet została jednak podjęta jeszcze przed mistrzostwami świata. Już w Seefeld Adam Małysz zdradził jednak, że szykuje się zmiana trenera i zostanie nim szkoleniowiec z zagranicy. Okazuje się, że tym trenerem jest właśnie Łukasz Kruczek, który przez ostatnie trzy lata prowadził reprezentację Włoch, a obecnie jest poważnie rozważany jako główny trener kadry. Ze względów proceduralno-administracyjnych ostateczne decyzje zapadną jednak na kwietniowym spotkaniu zarządu PZN. Chodzi tutaj głównie o trwające do końca sezonu kontrakty.  

Nie wiadomo, czy w sztabie kadry pozostanie Marcin Bachleda, który od roku jest pierwszym trenerem tej kadry i niespodziewanie przyczynił się do dużego postępu u naszych skoczkiń. Po zakończeniu sezonu dojdzie do tradycyjnego spotkania w Polskim Związku Narciarskim, które ostatecznie określi kształt sztabów.

Związek celuje w igrzyska

Mistrzostwa świata w Seefeld pokazały, że Polska może realnie myśleć o bardzo dobrym wyniku na igrzyskach olimpijskich, które w 2022 roku odbędą się w Pekinie. Tam nie tylko ponownie wystąpią kobiety, ale zadebiutuje także konkursów mikstów. Niedawne zawody na MŚ w Seefeld pokazały, że dobrze wykonana praca z kobietami i utrzymanie poziomu mężczyzn może oznaczać realną walkę o medal.

Zadaniem Łukasza Kruczka byłoby więc przygotowanie szerszej grupy kobiet, które będą gotowe na start w igrzyskach. Warto jednak pamiętać, że kadrę seniorek stanowią nastolatki, które nadal się uczą, dlatego ogromną rolę będzie ogrywała współpraca ze szkołami mistrzostwa sportowego i innymi ośrodkami krajowymi.

Obecnie na poziomie Pucharu Świata skaczą tylko dwie zawodniczki. Kamila Karpiel swój najlepszy seniorski wynik w karierze osiągnęła właśnie na mistrzostwach świata (23. miejsce), a coraz lepiej skacze także Kinga Rajda. Zawodniczki muszą wykonać jednak jeszcze sporo pracy, by zrobić kolejny krok w swojej karierze. Dużo do poprawy jest w technice skoku, optymalna nie jest także waga naszych zawodniczek, choć z tą i tak jest zdecydowanie lepiej niż w ostatnich latach. Co więcej, zawodniczki zaczynają także coraz lepiej wyglądać na skoczniach dużych.

Łukasz Kruczek prowadził kadrę polskich skoczków w latach 2008-2016. W tym czasie jego drużyna dwa razy sięgnęła po brązowy medal w drużynie na mistrzostwach świata. Kruczek doprowadził również Kamila Stocha do mistrzostwa świata, Pucharu Świata, a także dwóch złotych medali igrzysk olimpijskich.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (13)
Łukasz Kruczek wraca do Polski? PZN wyznaczył cel na igrzyska olimpijskie
Zaloguj się
 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 8 razy 4

  Diabeł coś zaczął, jako trener dziewczyn coś już osiągnął a tu nagle dostanie nóż w plecy??? No wybaczcie ale Kruczek nie jest rozchwytywanym trenerem i nie sądzę by Diabeł w czymś prócz znajomości z działaczami był gorszy.

 • nienoto

  Oceniono 4 razy 2

  Bachleda robi dobrą robotę, dlaczego mu się to zabiera? Decyzja zupełnie bez sensu. Jakie Kruczek ma doświadczenie w trenowaniu kobiet? W pracy z młodymi dziewczynami na pewno bardzo ważne znaczenie ma kontakt, ich dobre nastawienie. Po co zmieniać trenera który na razie się sprawdza? A jak dobrze pamiętam to Kruczek miał pod koniec problemy że się właśnie nie dogadywał z zawodnikami.

 • josef1

  Oceniono 6 razy 2

  Jakim jest marnym trenerem pokazał we Włoszech , zero postępów reprezentantów Włoch , nawet ta ich gwiazda Insam ( nie wiem czy dobrze napisałem nazwisko ) pod wodzą Kruczka zapomniał jak się skacze .

 • zebrzec

  Oceniono 2 razy 0

  ech dziewczyny, no nic. Fajnie już było...:( Dzieki, Tajnerku:(

 • hotin

  Oceniono 4 razy 0

  A co z Kotami? Oni też mają potrzeby.

 • niktalboktos

  Oceniono 8 razy 0

  Zaraz zaraz, ale Włosi nie oddadzą tak dobrego i zasłużonego trenera. Przecież nie zgodzą się na stratę 1 czy 2 medali olimpijskich w skokach. Na pewno właśnie przygotowują dla Kruczka konkurencyjną ofertę a sam Kruczek sie zastanawia robiąc filozoficzną minę. Sam widziałem jak Gazetta dello Sport pisze o tym dylemacie Kruczka i włoskich nadziejach na jego zatrzyamnie niemal codziennie....

 • boromir195419

  Oceniono 3 razy -1

  Nie wiem po co te złośliwiści . Kruczek nie był taki zły ale na naszych ''dziadków '' trzeba było świeżej krwi . Podejrzewam że Austriak też już niewiele wniesie ale Szwajcar mógłby jeszcze ich ''dowieżć'' do IO .poz tym trener to nie wszystko . Potrzebn jest infrastruktura Nikt nie podważa zasług ''Diabła '' ale jego doświadczenie i wyszkolenie trenerskie nie są zbyt duże . Kruczek to dobra opcja dla dziewczyn a ''Diabeł '' powinien pracować z nim bo ... zasłużył .

 • izzy65

  Oceniono 3 razy -1

  Nieeeeeeeee!!!!! Przydupas prezia od skoków, Apollo rujnujesz Polskie narciarstwo!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX