Sport.pl

Skoki narciarskie. Sprawdziliśmy, czy Polacy byliby w stanie zatrudnić dwóch trenerów skoków z największymi osiągnięciami

Michal Dolezal i Ronny Hornschuh są dwoma głównymi kandydatami na przejęcie stanowiska po Stefanie Horngacherze. Sprawdziliśmy jednak, czy możliwe byłoby zatrudnienie kogoś z dwójki Werner Schuster, Aleksander Stoeckl, czyli trenerów z największymi osiągnięciami. Dyrektor austriackiej szkoły w Stams poleca Polsce jednak innych kandydatów.

Gdy Stefan Horngacher zaczął przekładać podjęcie ostatecznej decyzji, Polski Związek Narciarski wziął się ostro do pracy i przygotował kandydatury trenerów, którzy mogliby przejąć stołek po Austriaku, gdy ten zdecyduje się odejść. Wszyscy w naszej federacji zdają sobie sprawę z tego, że informacja o odejściu jest tylko kwestią czasu. Właśnie dlatego wyselekcjonowano kandydatury Michala Doleżala, czyli obecnego asystenta Horngachera, a także Ronny'ego Hornschuha (trenera Szwajcarów).

Tydzień temu Apoloniusz Tajner udzielił jednak wypowiedzi w "Radiu dla Ciebie", że chętnie widziałby za Horngachera obecnego trenera Niemców Wernera Schustera lub Alexandra Stoeckla z norweskiej kadry. Była to raczej zasłona dymna, do innych negocjacji. Postanowiliśmy jednak sprawdzić u źródła, czy takie ruchy po prostu byłyby możliwe.

Stoeckl może rozwiązać umowę?

Jeszcze dwa lata temu Stoeckl narzekał na to, że do jego pracy wkradła się rutyna, a on sam chętnie zmieniłby środowisko, później jednak przekonał się do nowej umowy z Norwegią, która wygasa w 2022 roku. Okazuje się jednak, że mimo braku sukcesów w obecnej edycji Pucharu Świata, Stoeckl ma niezwykle mocną posadę, ale ewentualne rozwiązanie umowy jest po prostu prawnie możliwe. - Z mojego punktu widzenia to świetnie, że tak wielki skokowo kraj, jak Polska, myśli o zatrudnieniu osób z naszego sztabu. Alex ma z nami ważny kontrakt i nie ma żadnego tematu, zanim trener nie przyszedłby do mnie i nie poprosił o rozwiązanie tej umowy. Jak dotąd nic takiego nie było omawiane. - mówi Sport.pl Clas Brede Brathen, dyrektor norweskich skoków.   

Oznacza to, że sytuacja Stoeckla może być dokładnie taka sama, jak Ronny'ego Hornschuha, który co prawda jest związany umową z reprezentacją Szwajcarii, ale jest to zwykła umowa o pracę, którą można rozwiązać za porozumieniem stron. Nie są zatem kontrakty znane z piłki nożnej, która mogą zmusić zawodnika czy trenera do pozostania w danym klubie. 

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej współpracy i czekamy na kolejne trzy sezony, w których chcemy rzucić Polsce wyzwanie. Z drugiej strony widzimy i cieszymy się z bardzo pozytywnego rozwoju skoków kobiecych w Polsce, przecież jesteście krajem numer jeden jeśli chodzi o zainteresowanie skokami - dodaje Brathen. 

Schuster nie podjął jeszcze decyzji

Na mistrzostwach świata w Seefeld można było usłyszeć, że Werner Schuster już od września ponownie rozpocznie pracę w austriackiej szkole mistrzostwa sportowego w Stams. Udało nam się jednak ustalić, że nic nie jest jeszcze przesądzone. - Nie, nie jestem jeszcze dogadany z Wernerem Schusterem, ale on może do nas wrócić kiedy tylko będzie chciał. Ta droga jest zawsze otwarta. Z drugiej strony, w reprezentacji Polski na pewno zarobiłby dużo więcej - mówi Sport.pl Harald Haim, dyrektor legendarnej austriackiej szkoły w Stams, gdzie wyszkolono wielu wybitnych sportowców. Przyszłość Wernera Schustera nie jest więc jasno określona, choć gdyby dalej chciał pracować jako trener, to raczej nie odchodziłby z niemieckiej kadry.

Polecił Stoeckla Norwegii, teraz poleca nam

Osoby Stoeckla i Schustera wiąże właśnie Harald Haim ze Stams. To on polecił młodego i niedoświadczonego w pracy z reprezentacjami Alexandra Stoeckla, gdy Clas Brede Brathen oznajmił mu, że Norwegia szuka następcy Miki Kojonkoskiego. Postanowiliśmy zapytać, kogo teraz poleciałby do Polski, gdyby ktoś z PZN-u zwrócił się z takim pytaniem. - To trudne pytanie, ale w Austrii jest kilku kandydatów. Najbardziej doświadczonym jest oczywiście Andreas Mitter, który prowadził kadrę Finlandii. Bardzo utalentowanym szkoleniowcem jest Francuz Robert Treitinger, który teraz pracuje w Innsbrucku, a także Nik Huber, bardzo dobry trener skoków, który obecnie prowadzi kadrę USA w kombinacji norweskiej, a wcześniej pracował w kadrach austriackich z takimi zawodnikami, jak: Loitzl, Kofler czy Schlierenzauer - kończy dyrektor Stams.

Oficjalna decyzja Stefana Horngachera ma być znana po turnieju Raw Air, a przed zawodami w Planicy. 

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (4)
Skoki narciarskie. Sprawdziliśmy, czy Polacy byliby w stanie zatrudnić dwóch trenerów skoków z największymi osiągnięciami
Zaloguj się
 • 0roman0

  Oceniono 3 razy 1

  Wątpię aby jakiś topowy trener objął polską kadrę. A jeżeli już to nie na dłużej niż rok. Każdy widzi że Stoch, Żyła, Hula, Kubacki mają swoje lata i powoli będą kończyć karierę i wysoce prawdopodobne jest że jeżeli będą skakać to mogą być jak Kasai lub Ammann. Nie ma następców. W Pucharze Kontynentalnym czyli na bezpośrednim zapleczu nie widać następców Stocha. Może znajdzie się jeden lub dwóch ale na drużynę to już marne szanse. Trenerzy bardziej są potrzebni w klubach i drużynach juniorów bo wiele wskazuje że skoki w Polsce czeka bolesny spadek na bule.

 • konigin

  Oceniono 1 raz 1

  Analiza z niczeg, byleby sie krecilo. Szacun.

 • boliver

  Oceniono 2 razy 0

  Wiatrak dalej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX