Sport.pl

Stefan Horngacher rozegrał sytuację po mistrzowsku. Już podjął decyzję?

Mistrzostwa świata w Seefeld dobiegają końca. Według niektórych źródeł Stefan Horngacher już zdecydował, z kim będzie pracować w kolejnych latach. Oficjalne ogłoszenie tej decyzji może nastąpić już po sobotnim konkursie mikstów. Inne pogłoski mówią zaś o poniedziałku.

W tle niesamowitej końcówki konkursu mistrzostw świata, w którym Polacy zdobyli dublet, toczy się osobna historia. Historia związana z ewentualnym odejściem Stefana Horngachera. W piątek wieczorem na polskim Twitterze pojawiły się głosy m.in. Kacpra Merka z Eurosportu i Bartosza Hellera z Polsatu Sport, że w sobotę Stefan Horngacher ogłosi swoją decyzję odnośnie przyszłości. Wydaje się, że byłoby to bardzo rozsądne, bo przecież kończą się mistrzostwa świata. Jednak jeszcze wczesnym wieczorem, sytuacja zupełnie nie wyglądała na wyjaśnioną, później wszyscy spotkali się na kolacji w hotelu kadry.

Tuż przed wyjściem z biura prasowego Adam Małysz z rozbrajającą szczerością odpowiedział, że on już nawet nie wie, jak ma zapytać Horngachera, bo ten i tak nie odpowie. Ba, tuż po konkursie o przyszłość Horngachera  miał zapytać sam Grzegorz Sobczyk, czyli trener asystent, ale Austriak ze szczerością i spokojem Hannu Lepistoe odpowiedział, że to nie czas na takie rozmowy. To samo powiedział dziennikarzom. – To nie jest dobry moment na takie informacje - stwierdził. Ogłoszenie decyzji jest jednak bardzo blisko, a tuż przed konkursem na normalnej skoczni mówiło się, że może to być najbliższy poniedziałek. - Stefan jeszcze nie podjął decyzji. Nie wiem co zrobi. Na pewno ma w głowie duży mętlik. Może uznać, że już wszystko z nami osiągnął, a może będzie chciał jeszcze więcej medali z nami pozdobywać. (…) Będzie dobrze. Czuję, że będzie dobrze – mówił kilkadziesiąt minut po zawodach Adam Małysz. 

Horngacher pokazał co robi, gdy jest pod ścianą

Austriak pokazał także, że w kryzysowym momencie, a taki zdarzył się po konkursach na Bergisel, potrafił bardzo dobrze zareagować i podnieść zespół na duchu. Ba, to właśnie utrzymaniem koncentracji i wiarą do końca biało-czerwoni sięgnęli po dublet na normalnej skoczni. Zarówno Kubacki, jak i Stoch oddali świetne skoki w jednych z najtrudniejszych warunków wietrznych w drugiej serii, a niesamowity awans z 29. na 12. miejsce zanotował też Stefan Hula. - Myślę, że w Innsbrucku za bardzo wszyscy skoncentrowali się na czekaniu na medale, a za mało było pracy nad nimi. Po prostu zawiodła strona mentalna. Myślę, że każdy tylko czekał i czekał na ten dzień, no i myślał o medalach. Ale to działa inaczej, trzeba po prostu każdego dnia tak samo pracować na te medale, a nie tylko o nich myśleć – analizował Horngacher, który szukał przyczyn porażki w Innsbrucku.

Obietnica dotrzymana

W całym tym zamieszaniu trzeba przyznać, że Horngacher rozegrał tę historię po mistrzowsku. Jego stanowisko do samego końca nie ujrzało światła dziennego, a on sam wyszedł na osobę słowną, która jak coś postanowi, to zawsze dotrzymuje obietnicy. Nawet w zeszłą niedzielę po konkursie drużynowym Austriak miał powiedzieć w kierunku Małysza i Tajnera: - „ale o co całe zamieszanie z brakiem mojej decyzji, przecież się umawialiśmy, że ogłaszam po mistrzostwach”- słyszymy z otoczenia kadry. Austriak przyznał jednak rację Adamowi Małyszowi, że zamieszanie związane z jego kontraktem mogło wpłynąć na zespół, ale on poświęcił się w dwustu procentach, by poprawić koncentrację drużyny na zawody Seefeld. Dlatego słów Małysza nie można rozpatrywać tylko w formie krytyki, a raczej bodźca, który pozwolił na szybkie zwarcie szeregów.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Karl Geiger 886
  2 Stefan Kraft 803
  3 Ryoyu Kobayashi 795
  4 Dawid Kubacki 764
  5 Marius Lindvik 545
  6 Kamil Stoch 474
  7 Daniel Andre Tande 447
  8 Philipp Aschenwald 414
  9 Peter Prevc 395
  9 Johann Andre Forfang 395
  14 Piotr Żyła 322
  36 Maciej Kot 37
  39 Stefan Hula 31
  42 Jakub Wolny 22
  61 Klemens Murańka 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 2796
  2 Norwegia 2407
  3 Polska 2354
  4 Niemcy 2192
  5 Japonia 2008
  6 Słowenia 1740
  7 Szwajcaria 507
  8 Czechy 130
  9 Rosja 124
  10 Finlandia 85
  11 Kanada 15
  12 Bułgaria 14
  12 USA 14
  14 Kazachstan 9
  15 Korea 0
  15 Włochy 0
  15 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (44)
Stefan Horngacher rozegrał sytuację po mistrzowsku. Już podjął decyzję?
Zaloguj się
 • zagraniczny-online

  Oceniono 9 razy 7

  Nie ma wiekszego problemu. Panowie od skokow sa rozumnymi ludzmi, zatrudnia nastepnego fachowca swiatowej klasy. Nie jak ci szmaciarze od kopanej ...

 • lignan

  Oceniono 9 razy 3

  Mam rodzinę w Niemczech i są sąsiadami żony Horngachera i na 100% Stefan Horngacher będzie ternował reprezentację Niemiec...

 • antyruski

  Oceniono 2 razy 2

  Przepraszam, ale muszę to napisać, mimo szacunku dla mistrza. Małysz od kilku dni sieje niepotrzebny ferment, mimo że sam wcześniej potwierdzał, że trener odpowie po mistrzostwach. Mistrzostwa nadal trwają (dziś miksty), więc o co chodzi? Małysz jest zatrudniony na wysokim stanowisku w PZN i powinien umieć trzymać język na wodzy, jeśli nie, to powinien dostać chociaż po premii. Szczególnie zważając na to, że Horngacher jest najlepszym naszym trenerem w całej historii skoków od Mieszka I. Rozumiem emocje po nieudanym początku i szczęśliwym końcu, ale trochę szacunku dla wielkiego trenera, mistrzu o małym nazwisku (kto zna rosyjski, ten zrozumie, wiem, to złośliwe).

 • antyruski

  Oceniono 2 razy 2

  Taka mała uwaga - "normalna skocznia" to określenie z innej epoki, od dawna na "małej", "średniej" skoczni nie przeprowadza się zawodów PŚ, gdzie dominują duże i bardzo duże ("mamucie"), więc to raczej dziś nietypowa skocznia, raczej właśnie mała a nie "normalna". A Małysz niepotrzebnie mąci. Trochę cierpliwości mistrzu.

 • caba1

  Oceniono 1 raz 1

  Nasi skoczkowie wygrali zasłużenie, bo warunki jakie panowały w drugiej serii umożliwiły skoczkom skaczącym z odległych pozycji odrobić straty (ale nie wszyscy potrafili tego dokonać, chociażby mistrz z dużej skoczni). Niemniej pisanie takich głupot: "Zarówno Kubacki, jak i Stoch oddali świetne skoki w jednych z najtrudniejszych warunków wietrznych w drugiej serii" nie przystoi poważnemu dziennikarzowi.

 • the_xy

  Oceniono 3 razy 1

  Odejdzie, nie odejdzie. Teraz, jutro, za tydzień... Dajcie se juz spokoj z takimi newsami, nikomu to nie służy!

 • onlyobserver

  0

  To jest spekulacja ale w/g mnie na 100% Horngacher wybierze niemiecka kadra.
  My natomiast zamiast skakac dookola Horngachera i doptytywac sie co bedzie powinnismy miec plan B ktorego oczywiscie nie mamy.

 • piotrek_meteorolog

  0

  Horngacher gra na kasę i tyle. Utrzymuje w niepewności jednych i drugich.

 • darrek11

  Oceniono 2 razy 0

  Z calym szacunkiem dla Horngachera i jego swietnych wyników, ale zachowuje się troche malo poważnie. Mowiac w duzym uproszczeniu, on ma stole 2 umowy i wystarczy zlozyc podpis na jednej z nich. A my czekamy na jego decyzje jak na zbawienie. Tak bardzo zalezy nam zeby zostal, ze dzialacze nie potrafią wymóc na nim jasnej deklaracji. Sorry, ale tu nie ma czasu na sentymenty. Przeciez Malysz i spolka musza znalezc nowego trenera jesli Stefan odejdzie. A na to chyba trzeba troche czasu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX