Skoki narciarskie. Skład Polski na mistrzostwa świata już pewny. "Nikt nie wykorzystał szansy"

Już w środę polscy skoczkowie rozpoczynają mistrzostwa świata w austriackim Seefeld. Oficjalna kadra zostanie podana po zawodach w Willingen, ale wiadomo, że do Austrii pojedzie sześciu Polaków. Będą to zawodnicy, którzy w najbliższy weekend wystąpią w Pucharze Świata.
Zobacz wideo

W ostatnich dwóch tygodniach Stefan Horngacher postanowił wprowadzić drobną rotację w polskiej kadrze. Na weekend z lotami w Oberstdorfie nie pojechał Maciej Kot, a jego miejsce w składzie zajął Paweł Wąsek, który nieźle zaprezentował się na mistrzostwach świata juniorów (zajął tam szóste miejsce). Niestety, ani razu nie udało mu się wejść do konkursu głównego w Oberstdorfie.

Do fińskiego Lahti nie pojechał z kolei Stefan Hula, który w tym sezonie zmaga się z problemami w powietrzu i nie oddaje tak dobrych skoków, jak choćby w poprzednim sezonie. Miejsce w kadrze na wyjazd do Finlandii utrzymał Paweł Wąsek, ale również nie wypadł najlepiej, bo w konkursie zajął 43. miejsce. Niestety, wyniki młodego skoczka nie mogły przekonać Stefana Horngachera, by ten wziął go na mistrzostwa świata. 

Wcześniej swojej szansy nie wykorzystał także Aleksander Zniszczoł, który wystąpił w tym sezonie aż w sześciu konkursach Pucharu Świata, a jego najlepszym wynikiem była 42. pozycja w Oberstdorfie.

Żelazna szóstka na mistrzostwa

Już teraz wiadomo, że do Austrii pojadą: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jakub Wolny, Stefan Hula i Maciej Kot - oficjalna informacja zostanie jednak podana po konkursach w Willingen. Zmienić ją może tylko ewentualna niedyspozycja zdrowotna, któregoś z Polaków. Biało-czerwoni już w poniedziałek zameldują się w swojej austriackiej bazie na mistrzostwa w Telfs. Na wtorek została też zaplanowana oficjalna konferencja prasowa.

Sześciu pojedzie, czterech w konkursie

Wiadomo, że do Seefeld pojedzie sześciu Polaków, z których czterech będzie mogło wystąpić w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego (23.02), pozostali będą mogli jednak skakać w licznych seriach treningowych.

Szans na pokazanie swoich umiejętności będzie jednak sporo, bo oprócz treningów nasi zawodnicy pojawią się także w konkursie drużynowym (24.02) oraz w indywidualnym konkursie na normalnym obiekcie w Seefeld (01.03). Dodatkowo dwóch naszych skoczków wystąpi także w zawodach mixtów (02.03).

 

Plan na pierwsze dni mistrzostw świata

Pierwsze skoki czekają biało-czerwonych już w środę 20 lutego. Od godziny 14 zaplanowano pierwsze serie treningowe na skoczni HS130 w Innsbrucku. Tak samo wygląda plan na czwartek 21 lutego. 

W piątek o godzinie 13:30 odbędzie się seria próbna przed kwalifikacjami, a o godzinie 14:30 przeprowadzone zostaną eliminacje do sobotniego konkursu. Sam konkurs w sobotę (23.02) o godzinie 14:30. 

Więcej o: