Złe wieści w sprawie Stefana Horngachera. Odejście przesądzone?

- Uważam, że kolejnym trenerem kadry Niemiec będzie Horngacher - przyznaje Marco Ries, redaktor naczelny serwisu skispringen.com w rozmowie z portalem "Sportowe Fakty WP"
Zobacz wideo

Werner Schuster na początku lutego ogłosił, że po sezonie przestanie trenować niemiecką kadrę. Głównym kandydatem do jego zastąpienia jest prowadzący Polaków Stefan Horngacher. Jak się okazuje, trener polskiej kadry miał już podjąć decyzję i zgodzić się na prowadzenie drużyny naszych zachodnich sąsiadów.

W marcu 2018 roku umowa Horngachera została przedłużona zaledwie o rok. Polacy optowali za czteroletnią, a potem za dwuletnią umową. Trener tak długiego kontraktu podpisywać jednak nie chciał. - Nie bez powodu podpisał w Polsce tylko roczny kontrakt - mówi Marco Ries w rozmowie z portalem "Sportowe Fakty WP".

I dodaje: On ciągle mieszka w Niemczech. Pracował tutaj kilka lat i powtarza, że ceniłby sobie pracę dla niemieckiej federacji.

- Przepraszam wszystkich polskich kibiców, ale uważam, że kolejnym trenerem kadry Niemiec będzie Horngacher - kończy Ries.

Horngacher głównym kandydatem Niemców

Trener Polaków na razie nie wypowiada się na temat przyszłości. Horngacher przekonuje, że Polska ma u niego pierwszeństwo, a w rozmowach z przedstawicielami PZN-u można usłyszeć, że plany szkoleniowca sięgają dalej niż do końca obecnego sezonu - Pisał niedawno Piotr Majchrzak. – Nic nie jest jeszcze przesądzone. Nie myślałem jeszcze o tym, czy zostanę w Polsce. Zobaczymy, jak będzie wyglądała zima i jak to wszystko, co wprowadziliśmy, będzie działało. Na pewno nie podejmę decyzji do mistrzostw świata. Chcę mieć spokój. Dopiero po tej imprezie usiądziemy do rozmów i zobaczymy, jak to dalej będzie wyglądało – mówił w grudniu Horngacher.

Nie ulega jednak wątpliwości, że odejście Wernera Schustera zupełnie zmienia optykę patrzenia na karuzelę trenerską. Niemcom będzie zależało na pozyskaniu Horngachera, który doskonale zna skoczków i specyfikę pracy w federacji, w której pracował od 2008 do 2016 roku. Horngacher w 2006 przejął trenowanie niemieckich juniorów, a w 2008 roku awansował na stanowisko drugiego trenera zaplecza kadry Niemiec, szybko jednak został pierwszym szkoleniowcem tej drużyny. W międzyczasie był także osobistym trenerem Martina Schmitta. Praca z Horngacherem przyczyniła się nawet do zdobycia srebrnego medalu mistrzostw świata w czeskim Libercu, co było ostatnim wielkim osiągnięciem znanego niemieckiego skoczka. W 2011 roku Horngacher został asystentem Wernera Schustera i był nim aż do sezonu 2015/2016, po którym przejął prowadzenie reprezentacji Polski.

Więcej o:
Copyright © Agora SA