Fiński rząd chce szczególnie uhonorować Mattiego Nykaenena

Fiński minister sportu wyszedł z propozycją szczególnego uhonorowania Mattiego Nykaenena, który zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Finowie chcą organizacji pogrzebu państwowego.
Zobacz wideo

Fin w swoim dorobku miał cztery złote medale olimpijskie, pięć złotych medali mistrzostw świata i cztery zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwukrotnie triumfował także w Turnieju Czterech Skoczni. Łącznie wygrał 46 konkursów, co daje mu 2. miejsce na liście wszech czasów. Na podium był aż 76 razy.
- Występy mistrza olimpijskiego Mattiego Nykaenena są niezwykłe w historii fińskiego sportu. Dlatego poprosiłem moich urzędników, by sprawdzili możliwość zorganizowania państwowego pogrzebu i innych form jego upamiętnienia" - napisał Sampo Terho, minister sportu, kultury i spraw europejskich.

Portal is.fi informuje, że od 1921 r. tylko 81 osób było żegnanych właśnie w taki sposób. Ostatnio w 2017 r. - państwowy pogrzeb zorganizowano dla byłego prezydenta Finlandii Mauno Koivisto.

Oczywiście powoduje to także kontrowersje, bo Nykaenen był wybitnym skoczkiem, który powodował mnóstwo skandali. Fin prowadził rozrywkowe życie, nadużywał alkoholu, był skazany na napaść z nożem w ręku na sąsiada pobił również swoją żonę.  To znacznie skomplikowało relacje rodzinne byłego mistrza skoków.

Więcej o: