Skoki narciarskie. Śnieg już nie będzie potrzebny? Najnowsza technologia może uratować skoki

Już wkrótce skocznie narciarskie mogą zmienić swoje oblicze. Jest szansa, że zielony igelit zostanie zastąpiony przez białe maty, które doskonale imitują śnieg. Nowy rodzaj igelitu pozwala na skoki przez 365 dni w roku, a pierwsze obiekty zostały już wyposażone w innowacyjną technologię. Pomysłowi uważnie przygląda się Polski Związek Narciarski.
Zobacz wideo

Igelit na skoczniach pojawił się już w latach 50. XX wieku, a pierwszym polskim obiektem pozwalającym na skoki latem była dawna skocznia na Skarpie, która mieściła się na warszawskim Mokotowie. Z kolei na Wielkiej Krokwi skoki latem umożliwiono dopiero się na początku XXI wieku. Letnia rywalizacja nie cieszy się jednak dużą popularnością, a kibice podkreślają, że lądowanie „na zielonym” nie jest po prostu naturalne. Okazuje się jednak, że wkrótce wiele zeskoków może być białych i to nawet latem. 

Przyszłość skoków?

Zmiany w klimacie spowodowały, że w Europie jest coraz mniej śniegu. Zimy w Alpach są dziś krótsze o miesiąc niż pół wieku temu, a na początku sezonu odwołano nawet weekend skoków w Titisee-Neustadt, bo organizatorom nie udało się przygotować zeskoku. Prawdziwym wyjątkiem są obecnie sytuacje, jak ta w Bischofshofen, gdy organizatorzy zmagają się z nadmiarem śniegu. Austriacy znaleźli jednak sposób na skoki bez śniegu, w dodatku nie na tradycyjnym zielonym igelicie, tylko białych matach imitujących biały puch. Pomysłem mocno zainteresował się się także FIS

Biały IgelitBiały Igelit ALPINA Sicherheitssysteme GmbH

Skoki przez cały rok

Chodzi o białe, tekstylne pokrycie skoczni, które doskonale odgrywa rolę śniegu. „TexSnow” działa w każdych warunkach pogodowych i można na nim skakać przez 365 dni w roku. Nowe maty pozwalają na oszczędzanie nawet 90 procent wody, bo zielone tworzywo trzeba polewać co kilkanaście skoków, a nowy materiał dłużej trzyma wilgoć i zmniejsza tarcie. Co więcej, maty stanowią doskonałą podstawę pod śnieg, dzięki czemu na igelicie nie trzeba montować siatek, które zapobiegają zsuwaniu się pokrywy śnieżnej. Siatki montuje się z reguły w okolicach października/listopada, a skocznia  czeka na opady śniegu. Właśnie dlatego przez wiele tygodni potrafi być wyłączona z użytkowania. 

Biały IgelitMAREK PODMOKŁY

Zdarza się również tak, że pracownicy skoczni spóźnią się z montażem siatek lub wszystkich zaskoczą opady śniegu. Tak było późną jesienią w słoweńskim Kranj, gdzie śnieg spadł na igelit bez siatek i po prostu zsunął się z zeskoku. Uniemożliwiło to treningi słoweńskiej kadrze B i trzeba było czekać, aż śnieg się roztopi. 

Jurij Tepes wrzucił zdjęcie na InstagramaJurij Tepes wrzucił zdjęcie na Instagrama Instagram.com Jurij Tepes/ https://twitter.com/FilipGorecki86/status/1092754157025529856

PZN przygląda się projektowi

Okazuje się, że nowy rodzaj igelitu można zamontować zaledwie w jeden dzień. Na razie stosuje się go tylko na skoczniach o HS nieprzekraczającym 40 metrów, ale wkrótce może być montowany również na tych największych obiektach. Obecnie biały igelit funkcjonuje na skoczniach w Steinbach, Hallenberg i Velden, a pomysłowi bacznie przygląda się również Polski Związek Narciarski. – Obserwujemy jak rozwija się ten projekt. W przyszłości będziemy myśleć na temat zmiany igelitów na naszych skoczniach i być może zastosujemy nowy rodzaj – mówi nam sekretarz generalny PZN Jan Winkiel.

Rewolucyjny pomysł stanowi połączenie poliwęglanów i poliamidu, a przez ostatnie dwa lata mocno popracowano nad rozwojem materiału. Zdaniem firmy Alpina już teraz biały igelit ma optymalne właściwości i tylko prawdziwy śnieg jest bardziej autentyczny. Dodatkowo materiał można można montować także na rozbiegach. Nie ma wówczas tradycyjnych rowków, a najazd odznaczany jest inną barwą. Dzięki temu można rozpoczynać szkolenie zawodników przy użyciu zwykłych nart zjazdowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.