Skoki narciarskie. Werner Schuster rezygnuje z trenowania Niemców! Fatalna informacja dla Polaków?

Werner Schuster oficjalnie ogłosił, że po sezonie rozstaje się z kadrą Niemiec. Niemiecka federacja rozpoczyna poszukiwania nowego szkoleniowca. Może nim zostać opiekun polskich skoczków - Stefan Horngacher - który jest głównym kandydatem na to stanowisko.

>>>> HORNGACHER ODEJDZIE? JAK TO WIDZĄ BUKMACHERZY? <<<<

Austriacki trener Werner Schuster, który od 2008 prowadzi niemieckich skoczków, długo zwodził federację, ale wreszcie zwołał oficjalną konferencję prasową, na której ogłosił, że po sezonie 2018/2019 żegna się ze stanowiskiem trenera kadry Niemiec. Jeszcze przed zeszłorocznymi igrzyskami w Pjongczangu Schuster twierdził, że jego praca z kadrą Niemiec dobiega końca, a on sam jest już zmęczony psychicznie ciągłym jeżdżeniem po świecie. Niemcom udało się jednak przekonać Schustera, by pozostał na stanowisku jeszcze rok, bo wtedy nie było na rynku odpowiednich kandydatów. DSV zdawało sobie również sprawę z tego, że w marcu  2019 wygasa umowa Stefana Horngachera z Polskim Związkiem Narciarskim. W PZN również po cichu liczono na to, że Schuster przedłuży umowę z DSV.

Zobacz wideo

W marcu 2018 roku umowa Horngachera została przedłużona zaledwie o rok, mimo że początkowo Polacy optowali za czteroletnią, a potem za dwuletnią umową. Horngacher i jego małżonka nie chcieli jednak aż tak długiego kontraktu. Trener doskonale wiedział, że presja w polskich skokach jest ogromna, a wiosną 2019 roku zwolnić się może stanowisko trenera reprezentacji Niemiec, a Austriak chciał panować nad sytuacją i mieć możliwość wyboru. Już wkrótce Polska i Niemcy mogą się licytować o trenera, ale wszystko wskazuje na to, że ostateczną decyzję i tak podejmie... jego żona Nicole Hoffmeyer (była fizjoterapeutka kadry Niemiec), a ta chciałaby, żeby Austriak wrócił do domu (Horngacher mieszka na stałe w okolicach Hinterzarten).

Horngacher głównym kandydatem Niemców

>>>> HORNGACHER ODEJDZIE? JAK TO WIDZĄ BUKMACHERZY? <<<<

Trener Polaków na razie nie wypowiada się na temat przyszłości. Horngacher przekonuje, że Polska ma u niego pierwszeństwo, a w rozmowach z przedstawicielami PZN-u można usłyszeć, że plany szkoleniowca sięgają dalej niż do końca obecnego sezonu. – Nic nie jest jeszcze przesądzone. Nie myślałem jeszcze o tym, czy zostanę w Polsce. Zobaczymy, jak będzie wyglądała zima i jak to wszystko, co wprowadziliśmy, będzie działało. Na pewno nie podejmę decyzji do mistrzostw świata. Chcę mieć spokój. Dopiero po tej imprezie usiądziemy do rozmów i zobaczymy, jak to dalej będzie wyglądało – mówił w grudniu Horngacher.

Nie ulega jednak wątpliwości, że odejście Wernera Schustera zupełnie zmienia optykę patrzenia na karuzelę trenerską. Niemcom będzie zależało na pozyskaniu Horngachera, który doskonale zna skoczków i specyfikę pracy w federacji, w której pracował od 2008 do 2016 roku. Horngacher w 2006 przejął trenowanie niemieckich juniorów, a w 2008 roku awansował na stanowisko drugiego trenera zaplecza kadry Niemiec, szybko jednak został pierwszym szkoleniowcem tej drużyny. W międzyczasie był także osobistym trenerem Martina Schmitta. Praca z Horngacherem przyczyniła się nawet do zdobycia srebrnego medalu mistrzostw świata w czeskim Libercu, co było ostatnim wielkim osiągnięciem znanego niemieckiego skoczka. W 2011 roku Horngacher został asystentem Wernera Schustera i był nim aż do sezonu 2015/2016, po którym przejął prowadzenie reprezentacji Polski.

Horngacher wprowadził Polskę na wyższy poziom

Stefan Horngacher to twórca współczesnych sukcesów polskich skoczków narciarskich. Austriacki trener uchodzi za surowego mentora, który ma olbrzymi posłuch wśród naszych zawodników. To on doprowadził Kamila Stocha do kolejnych wielkich osiągnięć i sprawił, że Polska wreszcie ma drużynę. W 2018 roku Horngacher poprowadził Kamila Stocha do kolejnego złota olimpijskiego i Pucharu Świata, a jego drużyna zdobyła brązowy medal igrzysk. Prowadzony przez niego Stoch wygrał także Turniej Czterech Skoczni, Willingen Five, Raw Air oraz Planica Seven.  Kadra Horngachera zajęła także trzecie miejsce w Pucharze Narodów, w którym liczą się osiągnięcia wszystkich skoczków. W sezonie 2016/2017 reprezentacja Polski sięgnęła po drużynowe mistrzostwo świata, a na zakończenie sezonu zdobyliśmy także Puchar Narodów. Indywidualny medal mistrzostw świata zdobył również Piotr Żyła.

Więcej o:
Copyright © Agora SA