Skoki narciarskie. Niespodzianka w składzie Polaków na następne zawody Pucharu Świata

- Paweł Wąsek zastąpi Macieja Kota w kadrze polskich skoczków na najbliższe konkursy Pucharu Świata - informuje Jan Winkiel, sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego. Szósty skoczek niedawnych mistrzostw świata juniorów zaliczy debiut w lotach narciarskich. Zawody w Oberstdorfie odbędą się w piątek, sobotę i niedzielę.
Zobacz wideo

Polski Związek Narciarski podał skład na weekendowe zawody Pucharu Świata w Oberstdorfie.

Wąsek to 19-latek, który niespełna dwa tygodnie temu zdobył swoje pierwsze pucharowe punkty w karierze. Na Wielkiej Krokwi w Zakopanem był 27. Kilka dni temu junior prowadzony w kadrze B przez Macieja Maciusiaka zajął szóste miejsce w indywidualnym konkursie mistrzostw świata w swojej kategorii wiekowej w Lahti.

Trener Horngacher uznał, że Wąsek spisuje się w ostatnim czasie na tyle dobrze, by wystąpić w pierwszych zawodach Pucharu Świata poza Polską. I od razu postanowił zabrać go na loty.

Kot w kraju. Z Klimowskim

W Oberstdorfie Wąsek zastąpi stałego uczestnika zawodów PŚ, Macieja Kota. Drużynowy mistrz świata sprzed dwóch lat ciągle szuka formy i popełnia błędy. Kilka dni temu w Sapporo w pierwszym konkursie był ostatni, 50., po tym jak zaraz po wyjściu z progu skręciło go w locie. Wtedy Kot ratował się przed upadkiem. Następnego dnia spisał się znacznie lepiej, zajął 21. miejsce, co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie. Mimo to Horngacher uznał, że Kotowi lepiej oszczędzić startów na „mamucie”. Podczas gdy Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jakub Wolny i Paweł Wąsek będą walczyć w Oberstdorfie o punkty PŚ, Kot będzie trenował.

- Indywidualnie w kraju, z jednym z trenerów kadrowych. Lokalizacji zobowiązałem się nie ujawniać – mówi Winkiel.

Trenerem, który odłączy się od sztabu i zajmie Kotem będzie Zbigniew Klimowski.

Potrójna dawka lotów

W Oberstdorfie odbędą się aż trzy konkursy. Pierwszy zostanie rozegrany za jeden z dwóch odwołanych startów w Titisee-Neustadt na początku zimy.

Plan startów na weekend:

  • Piątek, sobota, niedziela:
  • 14.45 – kwalifikacje
  • 16.00 – konkurs

Transmisje w Eurosporcie, relacje na żywo na Sport.pl