Skoki narciarskie. Kamil Stoch nie awansował do drugiej serii! Bardzo słaby występ Polaków w Zakopanem

Kamil Stoch dopiero 36., żadnego Polaka w czołowej dziesiątce - nie tego spodziewaliśmy się po niedzielnym konkursie PŚ w Zakopanem. Wygrał Austriak Stefan Kraft.

To najgorszy występ Polaków za kadencji Stefana Horngachera od 13 stycznia 2018 roku w Bad Mitterndorf - wtedy również zabrakło chociażby jednego Polaka w czołowej dziesiątce. Trzęsienie ziemi - tak można nazwać to, co stało się w pierwszej serii konkursu w Zakopanem. Dawid Kubacki po skoku na 128 metrów wylądował dopiero na 16. miejscu. Piotr Żyła skoczył tylko 123,5 m i był 25. Ale największą sensacją był skok Kamila Stocha - Polak wylądował na 122,5 m i nie awansował do drugiej serii, ostatecznie zajął 36. miejsce. Do rundy finałowej ledwo awansował Markus Eisenbichler, który zajmował 29. pozycję. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi również nie zachwycił, 124 metry dały mu 23. miejsce. Oprócz Stocha po pierwszej serii odpadli Aleksander Zniszczoł (45.), Klemens Murańka (47.) i Przemysław Kantyka (48.). Za to Andrzej Stękała został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Kubacki najlepszy z Polaków. Kraft wygrał

Ostatecznie najlepszy z Polaków okazał się Dawid Kubacki, który zajął 12. miejsce. Stefan Hula był 17., Jakub Wolny 22., Paweł Wąsek 27., natomiast Maciej Kot 30. Ryoyu Kobayashi ostatecznie zajął 7. miejsce (ex aequo ze Stephanem Leyhe oraz Timim Zajcem). Wygrał Stefan Kraft przed Robertem Johanssonem i Yukiyą Sato. Dzięki zwycięstwu Kraft wyprzedził w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Dawida Kubackiego - Austriak zajmuje teraz czwarte miejsce, natomiast Polak piąte. Dla Krafta - dwukrotnego mistrza świata z Lahti i zdobywcy Kryształowej Kuli w sezonie 2016/17 - było to pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata od prawie dwóch lat.