Sport.pl

Skoki narciarskie. Co z konkursami wobec żałoby narodowej? Twórca oprawy zdradza szczegóły

Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem jest wydarzeniem wyjątkowym. W tym roku też będzie, chociaż o rozrywce w dwa dni trzeba zapomnieć. - W piątek nie będzie wcale oprawy. W sobotę oprawa będzie godna sytuacji, a biało-czerwona kraina czarów zjednoczy się w geście sprzeciwu wobec agresji i przemocy - mówi Michał Sieczko, twórca oprawy PŚ Zakopane od 2003 roku i połowa duetu Crowd Supporters.

Każdy konkurs na Wielkiej Krokwi obejrzy blisko 25 tysięcy kibiców. Na skoki do stolicy polskich Tatr kibice przyjeżdżają przede wszystkim, aby dopingować naszych zawodników i podziwiać najbardziej ekstremalny spośród olimpijskich sportów, ale nie bez znaczenia jest oprawa serwowana przez Crowd Supporters.

– Z roku na rok wprowadzamy nowe elementy do programu. Zawsze przygotowujemy się na maksa – mówi Michał Sieczko.

W tym roku będzie jednak inaczej niż zwykle. To z powodu żałoby narodowej, którą ogłosił prezydent RP Andrzej Duda, w związku z uroczystościami pogrzebowymi Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska został śmiertelnie ugodzony nożem w minioną niedzielę podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Żałoba ma obowiązywać w piątek od godziny siedemnastej i potrwa do soboty.

– W trakcie piątkowych kwalifikacji nie będzie wcale oprawy – informuje nas Michał Sieczko. – W sobotę, wspólnie z biało-czerwoną publicznością, oddamy cześć zamordowanemu prezydentowi Gdańska, ale wspomnimy także inne osoby, które odeszły. Całość oprawy godna będzie sytuacji w jakiej wszyscy się znaleźliśmy – zapowiedział.

Konkurs podczas żałoby narodowej

To nie będzie pierwsza sytuacja tego typu podczas Pucharu Świata w Zakopanem. Czas żałoby narodowej ogłaszano również w 2006 oraz 2008 roku (pierwsza z powodu zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich, a druga w wyniku wypadku katastrofy wojskowego samolotu CASA pod Mirosławcem). Była też trzecia sytuacja, kiedy publiczność śledziła konkursy niemal w ciszy. Michał Sieczko przypomniał, że w 2007 roku również zmieniono oprawę na stonowaną. – To było po tragicznym upadku Jana Mazocha. Czech w szpitalu był w stanie śmierci klinicznej śmierć kliniczną, trudno było w takim wypadku się bawić – wspomina.

– Chcemy, aby w tym roku Polacy połączyli się w geście sprzeciwu wobec agresji i przemocy, a równocześnie godnie pożegnali Pana Prezydenta Adamowicza – dodaje Sieczko.

Konkurs PŚ w Zakopanem - wielkie święto dla kibiców

Popularny Mikee po raz pierwszy bawił zakopiańską publiczność podczas zawodów Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi 18 lat temu.To była nowa jakość, jeśli chodzi o oprawę artystyczną imprezy sportowej. Pojawiła się scena, muzyka, program Crowd Supporters, w tym znane kibicom zabawy, żarty, animacje i coraz ciekawsze tańce. Program był tak atrakcyjny, że od 18 lat ma swoich sponsorów.

Działalność Crowd Suppoters tak bardzo zachwyciła świat, że posypały się zaproszenia do prowadzenia PŚ w skokach w różnych miejscach świata. Byli na igrzyskach w Soczi, mistrzostwach świata w Lahti, a także podczas konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Ga-Pa. W miniony weekend po 6 latach przerwy wrócili do Predazzo. – To niesamowite uczucie, gdy po tylu latach ponownie zapraszają nas do współpracy. Czujemy się bardzo wyróżnieni – mówi Sieczko. – Naszym celem, moim i Darka DJ Ucho Ślęzaka, oprócz zrobienia dobrej imprezy, było "dźwignięcie" naszych skoczków. Jakoś tak już jest, że kiedy my się pojawimy, oni czują się jak u siebie. To bardzo istotne. Oczywiście ich sukcesy, to tylko ich ciężka praca, ale kiedy usłyszą w trakcie konkursu swój ulubiony utwór, czy pozytywne słowo, to działa to na nich motywująco, a psychologia to niezwykle ważny obszar sportu na najwyższym poziomie.

Więcej o sportach zimowych przeczytacie w portalu sportsinwinter.pl


 

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Karl Geiger 886
  2 Stefan Kraft 803
  3 Ryoyu Kobayashi 795
  4 Dawid Kubacki 764
  5 Marius Lindvik 545
  6 Kamil Stoch 474
  7 Daniel Andre Tande 447
  8 Philipp Aschenwald 414
  9 Peter Prevc 395
  9 Johann Andre Forfang 395
  14 Piotr Żyła 322
  36 Maciej Kot 37
  39 Stefan Hula 31
  42 Jakub Wolny 22
  61 Klemens Murańka 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 2796
  2 Norwegia 2407
  3 Polska 2354
  4 Niemcy 2192
  5 Japonia 2008
  6 Słowenia 1740
  7 Szwajcaria 507
  8 Czechy 130
  9 Rosja 124
  10 Finlandia 85
  11 Kanada 15
  12 Bułgaria 14
  12 USA 14
  14 Kazachstan 9
  15 Korea 0
  15 Włochy 0
  15 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (34)
Skoki narciarskie. Co z konkursami wobec żałoby narodowej? Twórca oprawy zdradza szczegóły
Zaloguj się
 • viskus

  Oceniono 14 razy 2

  Zwariowali do końca??To jest święto dla całego Podhala wy co z warszawki uplityczniacie zawody sportowe?Przecież do cholery to nie Jezus umarł.

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 1 raz 1

  Zwycięzca powinien dostać nieopodatkowane mieszkanie na cześć zmarłego

 • brys47

  Oceniono 3 razy 1

  POKO na siłę chce znaleźć swojego świętego , którego będą mogli użyć do walki w najbliższych wyborach. Już zapomnieli że w wyborach zażądali żeby Adamowicz nie startował?

 • marek_p1846

  Oceniono 9 razy 1

  Cytat ze strony prezydent.pl "W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe."
  Do dziś myślałem, że konkurs jest imprezą sportową, i nie ma znaczenia, że kibice będą uśmiechali się półgębkiem.
  Chyba, że prawo sobie a życie sobie i trwa ugruntowywanie tradycji olewania prawa.

 • scierplaminoga

  Oceniono 8 razy 0

  nie powinno być przyzwolenia na coś tak głupiego jak żałoba narodowa. Nie ma czegoś takiego.

 • 1noitatneserper

  Oceniono 2 razy 0

  Flagi do połowy masztu
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Skoki do połowy punktu K.

 • chmjel

  Oceniono 3 razy -1

  najwybitniejsi skoczkowie oddadzą skoki bez nart.

 • koniowi

  Oceniono 3 razy -1

  Zapewne będą oddawać hołd w powietrzu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX