Skoki narciarskie. Walter Hofer chciał odebrać Zakopanemu Puchar Świata

- Byłem za tym, żeby odebrać Zakopanemu Puchar Świata - wyznał Walter Hofer, dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich, w rozmowie z Markiem Szkolnikowskim, dyrektorem TVP Sport.
Zobacz wideo

Zawody Pucharu Świata w Zakopanem to wielkie święto skoków narciarskich. Wspaniali kibice, najlepsi skoczkowie i gorąca atmosfera, a wszystko dzięki Adamowi Małyszowi, który swoimi skokami rozbudził wyobraźnię Polaków. - To, co Adam Małysz zrobił dla skoków, jest niezwykłe i mogę go śmiało nazwać ambasadorem skoków - powiedział Walter Hofer w rozmowie z Markiem Szkolnikowskim, dyrektorem TVP Sport.

Okazuje się jednak, że dyrektor Pucharu Świata mógł odebrać Zakopanemu zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. - Zanim trafiłem do FIS-u, w Zakopanem byłem tylko raz, w 1991 roku. Pracowałem wtedy z niemiecką reprezentacją, a zawody na Wielkiej Krokwi były zorganizowane koszmarnie. Wiele lat później byłem za tym, żeby odebrać Zakopanemu Puchar Świata - wyznał Walter Hofer.

- Przedstawiciele Polskiego Związku Narciarskiego byli na mnie bardzo źli. Strasznie nas krytykowali, ale po jakimś czasie zaczęli się zastanawiać, co należy zrobić, by uratować konkursy. Wtedy zaproponowałem inspekcję, której początkiem było spotkanie w kafejce na starej skoczni. Na ścianie zobaczyłem zdjęcie, na którym skacze zawodnik, a w tle widać sto tysięcy widzów. Nie byłem w stanie uwierzyć, że to Zakopane... Okazało się, że to zdjęcie z lat 60. I wtedy dostrzegłem ogromny potencjał w tym regionie. Z Lechem i Andrzejem stworzyliśmy plan pięcioletni. W pierwszym sezonie zajęliśmy się sprawami sportowymi, profilem skoczni i rozbiegiem. Rok później powstała strefa z domkami dla ekip, kolejny rok to projekt stadionu, a w czwartym roku pomyśleliśmy o infrastrukturze dla telewizji i mediów. Ostatni rok to oświetlenie. Wszyscy zgodzili się na taki plan działania i wtedy pojawił się on: Adam Małysz - wspomina Hofer.

PŚ w Zakopanem. Kibice nie zobaczą wielkich gwiazd

W Zakopanem nie zobaczymy trzech zwycięzców klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (Severin Freund, Peter Prevc, Gregor Schlierenzauer), złotego i srebrnego medalisty olimpijskiego (Andreas Wellinger) oraz trzeciego zawodnika dwóch ostatnich sezonów (Daniel-Andre Tande).

Program PŚ w Zakopanem:

  • Piątek, 18.01.2019
  • 11:00 - Odprawa techniczna
  • 16:00 - Oficjalny trening
  • 18:00 - Kwalifikacje
  • Sobota, 19.01.2019
  • 15:00 - Seria próbna
  • 16:15 - Pierwsza seria konkursu drużynowego
  • Niedziela, 20.01.2019
  • 15:00 - Seria próbna
  • 16:00 - Pierwsza seria konkursu indywidualnego
Więcej o: