Skoki narciarskie. Żyła drugi w Niżnym Tagile, Polska wciąż pierwsza w Pucharze Narodów

Piotr Żyła zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile. Do zwycięzcy, Johanna Andre Forfanga zabrakło mu tylko 0,2 pkt. W klasyfikacji Pucharu Narodów to inni liczą straty do Polaków

Żyła zdobył w sobotę 80 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (jest w nim trzeci, za Ryoyu Kobayashim i Kamilem Stochem) i tyle samo do zestawienia Pucharu Narodów. Tu prowadzimy od pierwszych zawodów w sezonie - "drużynówki" w Wiśle. Po ubiegłym weekendzie w Kuusamo wyprzedzaliśmy drugich Niemców tylko o 24 punkty. Teraz nasza przewaga wzrosła do 56 "oczek".

W sobotę w Niżnym Tagile najlepszy z Niemców - Stephan Leyhe sklasyfikowany na czwartym miejscu - zdobył 50 punktów. Przewagę nad nimi pomógł powiększyć też Kamil Stoch, który zajął siódme miejsce i zainkasował 36 punktów, podczas gdy numer dwa w ekipie Wernera Schustera - Karl Geiger - był 10 i zdobył 26 punktów.

Dla nas punktowali jeszcze Dawid Kubacki i Stefan Hula sklasyfikowani na 20. i 21. pozycji (odpowiednio: 11 i 10 punktów). Natomiast dla Niemców - Andreas Wellinger, który był 13 (20 pkt). i Severin Freund, który uplasował się na 22. miejscu (9 pkt).

Pozostałe drużyny w klasyfikacji Pucharu Narodów tracą do dwóch najlepszych ekip dużo. Trzecia jest Japonia gorsza od Polski o 366 punktów, dalej znajdują się Austria (494 pkt za nami), Słowenia (540 pkt straty) i Norwegia. Obrońcy trofeum po bardzo słabych konkursach w Wiśle i Kuusamo mają aż o 628 punktów mniej od naszych liderów.