PŚ w Niżnym Tagile. Piotr Żyła zwycięzcą kwalifikacji

Piotr Żyła wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego w rosyjskim Niżnym Tagile. Kamil Stoch zajął 4. miejsce, a Maciej Kot był 8.

Stefan Horngacher powołując kadrę na konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile, nie dokonał żadnej zmiany. Do Rosji pojechali więc Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jakub Wolny, Stefan Hula i Maciej Kot. Obecność tego ostatniego była największa niespodzianką, gdyż Kot w tym sezonie PŚ jak na razie zawodzi. 27–latek zmagał się ostatnio z dużymi problemami technicznymi w swoich skokach. W kuluarach mówiono, że lepiej żeby odbył spokojny trening pod okiem innego trenera niż startował w kolejnych zawodach Pucharu Świata. Jednak Horngacher zdecydował się zabrać Kota do Niżnego Tagile i nie będzie tego żałował.

Maciej Kot odrodzony?

W kwalifikacjach do sobotniego indywidualnego konkursu Maciej Kot zaskoczył wszystkich, oddając bardzo daleki skok. Wylądował na 128 metrze, dzięki czemu przez bardzo długi czas prowadził w eliminacjach. Ostatecznie zajął wysokie ósme miejsce, dzięki czemu sprawił polskim kibicom miłą niespodziankę. Może Kot zacznie wreszcie wracać do wysokiej formy?

Piotr Żyła najlepszy w kwalifikacjach

Kwalifikacje do sobotniego konkursu na rosyjskiej skoczni wygrał Piotr Żyła, który skoczył aż 134 metry. Potwierdził on tym samym, że od początku sezonu 2018/2019 znajduje się w bardzo wysokiej formie. W klasyfikacji generalnej PŚ Żyła plasuje się obecnie na trzecim miejscu. W ostatnich tygodniach 31-letni skoczek przeszedł  prawdziwą metamorfozę. Do tej pory Żyła znany był z barwnych wypowiedzi, ale sytuacja się zmieniła i teraz nie chce udzielać wywiadów, a jeśli już to robi, to odpowiada jednym zdaniem albo jednym słowem.

Bardzo dobrze w kwalifikacjach skoczył także Kamil Stoch, który był czwarty - osiągnął 127 metrów. Drugi był Ryoyu Kobayashi (130,5 metra), a trzeci Johann Andre Forfang (133,5 metra).

Polacy w komplecie awansowali do konkursu

Wszyscy nasi zawodnicy zakwalifikowali się do sobotnich zawodów indywidualnych w Niżnym Tagile. Prócz Żyły, Kota i Stocha w kwalifikacjach skakali także Dawid Kubacki (15 miejsce), Jakub Wolny (23 miejsce) i Stefan Hula (31 miejsce). W eliminacjach startowało łącznie 63 zawodników.

Na weekend zaplanowano w Niżnym Tagile dwa konkursy indywidualne w skokach narciarskich. Pierwszy rozpocznie się w sobotę o 15:45, a drugi w niedzielę o 16:30. Rok temu pierwsze zawody indywidualne na rosyjskiej skoczni wygrał Richard Freitag, a obok niego na podium uplasowali się Daniel-André Tande i Johann André Forfang. W drugim konkursie z kolei najlepszy był Andreas Wellinger, który wyprzedził Freitaga i Stefana Krafta.

Więcej o: