Skoki narciarskie. Maciej Kot wróci do wielkiej dyspozycji?

Nie da się ukryć, że Maciej Kot jest jednym z większych rozczarowań ostatniego sezonu skoków narciarskich. Czy Polak wróci jeszcze do znakomitej formy?

Piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, czwarte miejsce w Turnieju Czterech Skoczni, piąte i szóste miejsce na mistrzostwach świata w Lahti - tak wyglądał sezon 2016/17 w wykonaniu Macieja Kota. Rok olimpijski miał być w jego wykonaniu jeszcze lepszy.

Skoki narciarskie. Rekord świata w długości skoku

Maciej Kot rozczarował

Ale tak się nie stało. Maciej Kot w PŚ zajął dopiero 21. miejsce, a w TCS był 23. Igrzyska olimpijskie również mu nie wyszły. W Pjongczangu zajął 19. miejsce zarówno na skoczni normalnej, jak i dużej - cztery lata wcześniej w rosyjskim Soczi był 7. i 12. Z drużyną zdobył brązowy medal w Korei.

W swojej kolekcji Kot ma również brązowy i złoty medal zdobyty z drużyną na mistrzostwach świata (we włoskim Predazzo oraz fińskim Lahti). Jak do tej pory dwukrotnie wygrywał konkursy Pucharu Świata. Pierwszy triumf odniósł 11 lutego 2017 roku w Sapporo, kolejny nastąpił pięć dni później w Pjongczangu.

Kot to również wielokrotny medalista mistrzostw Polski, dwa razy zdobywał złoto. Jego rekord życiowy wynosi 244,5 m. Ustanowił go w Vikersund 18 marca 2017 roku. W PŚ debiutował 13 grudnia 2007 roku w Villach (35. miejsce).

Skoki narciarskie. Noty i zasady oceniania skoków

Maciej Kot: Potrzebuję czasu

- To praca długofalowa, potrzeba dużo cierpliwości i każdy zawodnik inaczej adoptuje się do zmian. Na przykład Piotrek szybciej załapał pewne elementy i już latem skakał świetnie. Ja potrzebuję natomiast czasu. Sezon jest długi. Z konkursu na konkurs zamierzam skakać coraz lepiej - powiedział Kot cytowany przez "Sportowe Fakty". Jego ogromnym problemem była niestabilność w locie. Kot przyznawał, że przeszkoda jest spora i jest ona zakorzeniona głęboko w jego budowie i nawykach.  - Nad tym elementem trzeba pracować cały czas, bo to są rzeczy wynikające z mojej postawy i fizjologii. Niektóre mięśnie są przykurczone, inne zaś rozciągnięte. ,,Proste'' skoki się pojawiły, ale nie jest tak, że każdy skok był idealny - mówił we wrześniu.  

Skoki narciarskie. Zasady punktacji poszczególnych konkursów

Maciej Kot - partnerka

Jego życiową partnerką jest Agnieszka Lewkowicz. Para jest razem ze sobą od kilku lat i planuje ślub. Termin uroczystości zależy jednak od Stefana Horngachera. - Wszelkie nasze plany osobiste są uzależnione od trenera. Półżartem mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o ślub, to muszę zapytać Stefana, czy i kiedy mogę go wziąć. Można się śmiać, ale takie terminy z trenerem trzeba ustalać - tłumaczył Kot.

Skoki narciarskie. Bilety na Puchar Świata w Zakopanem. Kibice wściekli

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.