Skoki narciarskie. Skocznia w Zakopanem. Kiedy konkursy?

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Skocznia narciarska w Zakopanem o punkcie HS 140 metrów usytuowana jest na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach Zachodnich. Jest najstarszą i największą skocznią narciarską w Polsce. W sezonie 2018/19 odbędą się na niej dwa konkursy.

Wielka Krokiew jest skocznią naturalną, położoną na stoku. Zbudowana została według projektu Karola Stryjeńskiego, uroczyście otwarta 22 marca 1925. Obecnie Trybuny Wielkiej Krokwi mogą pomieścić ok. 50 tysięcy osób, dzięki czemu jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun. Rekord oglądalności na Wielkiej Krokwi padł podczas Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w 1962. gdy konkurs skoków oglądała rekordowa liczba 120 tysięcy kibiców. Na konkursy Pucharu Świata ze względów bezpieczeństwa i komfortu oglądania przez widzów udostępniane są bilety w liczbie do 25 tysięcy.

Rekord skoczni w Zakopanem

Oficjalny rekord skoczni wynosi 141,5 m i należy do Kamila Stocha. Polski skoczek rekordowy skok oddał 27 stycznia 2018 podczas konkursu Pucharu Świata. Nieoficjalny rekord ustanowił kombinator norweski Piotr Kudzia skacząc na odległość 143,5 metra podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Międzynarodowa Federacja Narciarska nie uznaje jednak rekordów ustanowionych podczas zawodów tej rangi.

Skoki narciarskie. Rekord świata w długości skoku

Konkursy w Zakopanem. Terminarz

W sezonie 2018/19 w Zakopanem odbędą się dwa konkursy. 19 stycznia rozegrany zostanie konkurs drużynowy. Dzień później skoczkowie będą rywalizować indywidualnie. Oba konkursy odbędą się wieczorem.

Dojazd na skocznię w Zakopanem

Wielka Krokiew położna jest w Zakopanem na północnym stoku góry Krokiew. Wejście główne na skocznię znajduje się od strony ulicy Bronisława Czecha.

W czasie zawodów ulice w okolicach Wielkiej Krokwi są wyłączone dla ruchu samochodów. Najlepiej skorzystać z dostępnych parkingów na terenie miasta:

Parking przy Dworcu PKP, ul. Chramcówki
Parking przy ul. Zaruskiego
Parking przy Alejach 3 maja (górne)
Parking przy Placu pod Gubałówką
Parking dla autokarów przy Alejach 3 maja (dolne)
Parking dla autokarów przy ul. Nowotarskiej

Informacje na temat biletów na konkurs Pucharu Świata w Zakopanem

Więcej o: