Skoki narciarskie. Planica 7. Regulamin, przepisy, zasady

Planica 7 to jeden z nowych turniejów w skokach narciarskich. Na czym on polega?

Planica 7. Regulamin, przepisy, zasady

Planica 7 to kolejny turniej po Raw Air i Willingen Five turniej w kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zasady jego rozgrywania są takie same, jak podczas innych zawodów Pucharu Świata. Zawody mają dodatkowo uatrakcyjnić rywalizację między zawodnikami. Turniej wygrywa skoczek, który uzyska najwyższą łączną notę w kwalifikacjach, dwóch konkursów indywidualnych oraz w zawodach drużynowych.

Skoki narciarskie. Turniej Czterech Skoczni. Zasady, przepisy, regulamin

Planica 7. Kamil Stoch najlepszy

Zwycięzcą pierwszej edycji turnieju - w 2018 roku - okazał się Kamil Stoch. Polak wygrał oba konkursy indywidualne, a w konkursie drużynowym indywidualnie zajął drugie miejsce. Do tego był ósmy w kwalifikacjach. Stoch uzyskał łączną notę 1538,2 pkt. Prawie 10 pkt stracił do niego Johann Andre Forgang, trzeci był Robert Johansson. Stefan Hula zajął 10. miejsce, Dawid Kubacki 14., Piotr Żyła 26., Maciej Kot 28., a Jakub Wolny 41.

Skoki narciarskie. Zasady punktacji poszczególnych konkursów

Planica 7. Nagrody i terminarz

Oprócz zwyczajowych nagród za zwycięstwa w konkursach Pucharu Świata w skokach narciarskich - 8600 euro - zwycięzca otrzymuje dodatkową premię w wysokości ok. 17 tysięcy euro. Planica 7. W sezonie 2018/19 konkursy w Planicy odbędą się w dniach 22-24 marca. W piątek odbędzie się konkurs indywidualny (14:30), w sobotę drużynowy (10:00), a w niedzielę znowu indywidualny - będzie to finał sezonu (10:00).

Skocznia w Planicy

Letalnica przez lata była największą skocznią narciarską na świecie. Obecnie dzierży to miano razem z Vikersundbakken (Norwegia) - rozmiar obu skoczni wynosi po 240 metrów. Rekord świata w długości skoku został jednak ustanowiony w Norwegii. Ze względu na położenie tej skoczni i warunki atmosferyczne zawody w Planicy zawsze rozgrywane są w godzinach przedpołudniowych. Jej rekordzistą jest Kamil Stoch, który 25 marca 2017 roku skoczył aż 251,1 m. Aż dwa metry dalej poszybował Gregor Schlierenzauer 22 marca 2018 roku, ale nie ustał swojej próby. Stoch trzykrotnie zwyciężał w Planicy w Pucharze Świata, tak samo jak i Adam Małysz. Dodatkowo Małysz trzykrotnie zajmował tu drugie miejsce i raz trzecie. Reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym w 2009 roku (w składzie Kamil Stoch, Łukasz Rutkowski, Stefan Hula, Adam Małysz), a w 2017 roku zajęła trzecie miejsce (Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Kamil Stoch).

Skoki narciarskie. Terminarz Pucharu Świata w sezonie 2018/19