Skoki narciarskie. Willingen Five. Przepisy, regulamin, zasady

Willingen Five to jeden z nowych turniejów w skokach narciarskich. Na czym on polega?

Willingen Five. Przepisy, regulamin, zasady

Willingen Five to kolejny po Raw Air i Planica 7 turniej w kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zasady jego rozgrywania są takie same, jak podczas innych zawodów Pucharu Świata. Zawody mają dodatkowo uatrakcyjnić rywalizację między zawodnikami. Turniej wygrywa skoczek, który uzyska najwyższą łączną notę w obu konkursach oraz kwalifikacjach.

Skoki narciarskie. Raw Air. Przepisy, regulamin, zasady

Willingen Five. Kamil Stoch najlepszy

W 2018 roku najlepszy okazał się Kamil Stoch - Polak wygrał kwalifikacje, a w konkursach indywidualnych zajął czwarte oraz drugie miejsce. Stoch uzyskał łączną notę 657,8 pkt. Wyprzedził o 7,8 pkt Johanna Andre Forfanga i o 24,3 pkt Daniela-Andre Tandego. Dawid Kubacki zajął szóste miejsce, Stefan Hula siódme, Piotr Żyła dziewiąte, Maciej Kot 17., a Jakub Wolny 31.

Turniej Czterech Skoczni. Zasady, przepisy, regulamin

Willingen Five. Nagrody i terminarz

Kamil Stoch za triumf w pierwszej edycji dostał 25 tysięcy euro. Dla porównania, każde zwycięstwo w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich oznacza przychód w wysokości 8600 euro. W sezonie 2018/19 konkursy w Willingen odbędą się 16 i 17 lutego. W sobotę zawody rozpoczną się o 16:00, a w niedzielę o 15:15.

Skocznia w Willingen

Wszystkie skoki oddawane są na skoczni Muehlenkopfschanze. To tutaj Adam Małysz oddał słynny skok na 151,5 m. Jednak jego rekord został pobity. Obecnie wynosi 152 metry, taką odległość uzyskało dwóch skoczków: to Janne Ahonen i Jurij Tepes. Punkt konstrukcyjny skoczni w Willingen wynosi 130 metrów, natomiast rozmiar skoczni to 145 metrów. Ta skocznia może bardzo dobrze kojarzyć się Polakom. Kamil Stoch wygrywał tu trzy zawody Pucharu Świata z rzędu (w lutym 2014 roku oraz styczniu 2015 roku), a podczas ostatnich zawodów drużynowych (w styczniu 2017 roku) Polska - w składzie Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot oraz Kamil Stoch - okazała się najlepsza. Wyprzedziła Austrię oraz Niemcy.

Skoki narciarskie. Terminarz Pucharu Świata w sezonie 2018/19

Więcej o: