Skoki narciarskie. Raw Air. Przepisy, regulamin, zasady

Raw Air to jeden z najnowszych turniejów w kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na czym polega? W tych zawodach znakomicie spisuje się Kamil Stoch.

Raw Air. Przepisy, regulamin, zasady

Turniej rozgrywany jest od sezonu 2016/17. Zawody odbywają się w marcu na czterech norweskich skoczniach - w Oslo, Lillehammer, Trondheim oraz Vikersund.

Tak jak w Turnieju Czterech Skoczni, zwycięzcą zostaje zawodnik, który uzyska największą liczbę punktów we wszystkich konkursach. Nowością jest jednak to, że liczą się również punkty z kwalifikacji, które są nazywane prologami.

Dzięki temu do klasyfikacji generalnej Raw Air powinno się liczyć łącznie aż 16 skoków. To aż o osiem więcej niż w Turnieju Czterech Skoczni. Z tego względu organizatorzy nazywają Raw Air "najbardziej ekstremalnym turniejem skoków narciarskich".

Turniej Czterech Skoczni. Zasady, przepisy, regulamin

Raw Air. Nagrody dla skoczków

Główną nagrodą jest czarna patera o średnicy ok. 100 cm. Zwycięzca dostaje dodatkowo 60 tys. euro, zawodnik z drugiego miejsca dostaje 30 tys., a skoczek z trzeciego 10 tys. Łączna pula nagród wynosi ok. 500 tys. euro - nie wliczając w to zwyczajowe nagrody pieniężne przyznawane za konkursy Pucharu Świata.

Dzięki takim turniejom mamy więcej możliwości do rywalizacji, sprawdzenia się i też nagrody są lepsze. Bo te za Turniej Czterech Skoczni to kurde lipne. A za Planica 7 czy Raw Air to można naprawdę... Przynajmniej wiemy, o co walczymy

- mówił Stoch o wysokich nagrodach w Raw Air.

Kamil Stoch rekordzistą Raw Air

Rekordzistą Raw Air jest Kamil Stoch. W dwóch rozegranych dotychczas edycjach Polak raz wygrał klasyfikację generalną, a raz zajął drugie miejsce. Żaden inny skoczek nie znalazł się dwukrotnie na podium - Stefan Kraft ma jeden triumf, Robert Johansson był drugi, a Andreas Stjernen i Andreas Wellinger zajęli raz trzecie miejsce.

Stoch wygrał również najwięcej konkursów i prologów - aż dziesięć z nich. Pod tym względem wyprzedza Stefana Krafta (pięć zwycięstw). Wszyscy inni skoczkowie mają po jednym zwycięstwie. Polak w 2018 roku zdobył aż 2590,6 punktów, co jest rekordem - prowadził w turnieju od pierwszego do szesnastego skoku!

Raw Air. Terminarz

Raw Air w sezonie 2018/19 zostanie rozegrany w dniach 9-14 marca. Nadal nie wiadomo, czy zostaną rozegrane ostatnie zawody w Vikersund w dniach 17-17 marca - tamtejsza skocznia nie spełnia wymagań FIS-u. Te mogą jeszcze zostać spełnione, ale niewykluczone, że w razie czego zawody zostaną przeniesione do Trondheim.

09.03.2019 - Oslo (Norwegia), HS 134 - 14:30, drużynowy

10.03.2019 - Oslo (Norwegia), HS 134 - 14:30, indywidualny

12.03.2019 - Lillehammer (Norwegia), HS 134 - 17:00, Raw Air

14.03.2019 - Trondheim (Norwegia), HS 134 - 17:00, Raw Air