Skoki narciarskie. Kamil Stoch znowu przeskoczy samego siebie?

Kamil Stoch w sezonie 2018/19 będzie walczył o kolejne triumfy - drugą Kryształową Kulę z rzędu, trzeci triumf z rzędu w Turnieju Czterech Skoczni oraz (co najważniejsze) o kolejne mistrzostwo świata.

Kamil Stoch jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich. Dwa razy wygrywał klasyfikację generalną Pucharu Świata i zdobywał Kryształową Kulę (w sezonach 2013/14 i 2017/18). Biorąc pod uwagę igrzyska olimpijskie jest piątym najlepszym skoczkiem w historii. Zdobył trzy złote medale i jeden brązowy, wyprzedzają go jedynie Matti Nykaenen, Simon Ammann, Jens Weisslog i Thomas Morgenstern.

Po imprezie w Pjongczangu zdecydował się na wielki gest. Swoją nagrodę w wysokości 120 tysięcy złotych przekazał sztabowi szkoleniowemu, który przyczynił się do jego sukcesu.

Stoch to najbardziej utytułowany polski sportowiec na zimowych igrzyskach olimpijskich. Biorąc pod uwagę również letnie igrzyska, jest trzeci - za Robertem Korzeniowskim i Ireną Szewińską. Jest znany ze swojego nienagannego stylu, dzięki któremu otrzymuje bardzo wysokie oceny sędziowskie.

Kamil Stoch "Królem Nart"

Stoch w październiku po raz drugi z rzędu został "Królem Nart" - za wybitne osiągnięcia w skokach narciarskich. W poprzednim sezonie wygrał Turniej Czterech Skoczni, Puchar Świata, Turniej Raw Air i zdobył trzecie złoto igrzysk olimpijskich.

- Mam w kolekcji wiele nagród za osiągnięte wyniki. Tę cenię sobie wysoko, bo stanowi uznanie dla moich sukcesów ze strony dziennikarzy towarzyszących nam w zawodach i przekazujących relacje z nich - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Stoch w czasie gali w austriackim Seefeld.

Jednocześnie Stoch zajął trzecie miejsce w październikowych mistrzostwach Polski. Najlepszy okazał się Dawid Kubacki, drugie miejsce zajął Piotr Żyła. Co ciekawe, dla Stocha to już siódmy konkurs mistrzostw Polski bez złotego medalu. Po raz ostatni został mistrzem w marcu 2015 roku.

W tym sezonie Kamil Stoch może zdobyć drugą Kryształową Kulę z rzędu. Jak do tej pory w Pucharze Świata wygrał 31 konkursów, 15-krotnie zajmował drugie miejsce i 11-krotnie trzecie - na podium stał już aż 57 razy. Posiada kilka rekordów skoczni - w Lahti, Zakopanem, Trondheim oraz na mamucie w Planicy, gdzie skoczył aż 251,5 m. To najdłuższy lot w historii Polski. Za swojego osiągnięcia otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski czy Medal Holmenkolen. Dwukrotnie był wybierany najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie "Przeglądu Sportowego".

Najważniejszy cel Kamila Stocha

W letniej Grand Prix 2018 Kamil Stoch zajął czwarte miejsc z 376 punktami (startował w sześciu konkursach). Najlepszy okazał się Rosjanin Jewgienij Klimow (osiem konkursów, 555 punktów), który wyprzedził Niemca Karla Geigera (sześć konkursów, 416 punktów) i Piotra Żyłę (sześć konkursów, 382 punkty).

Najważniejszą imprezą w sezonie 2018/19 i głównym celem Polaka będą mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Seefeld /Innsbruck. Kamil Stoch zdobył jak do tej pory dwa mistrzostwa świata (jedno indywidualne i jedno drużynowe) oraz dwa brązowe medale w drużynie.