PŚ w Willingen. Stoch drugi w konkursie i pierwszy w turnieju, Żyła na podium!

Norweg Johann Andre Forfang wygrał niedzielny konkurs PŚ w Willingen. Drugie miejsce w ostatnich zawodach przed igrzyskami zajął Kamil Stoch, a trzeci był Piotr Żyła. Stoch został zwycięzcą turnieju Willingen Five, za co dostał 25 tys. euro

Rewelacyjne wyniki osiągnęli Polacy w konkursie będącym ostatnim testem przed igrzyskami. Cała "piątka", którą Stefan Horngacher zabierze do Pjongczangu, uplasowała się w ścisłej czołówce. Nieznacznie gorzej od Stocha i Żyły wypadli siódmy ostatecznie Kubacki, ósmy Kot i 12. Hula.

Jako drużyna Polacy byli w niedzielę zdecydowanie najlepsi. Nasza czwórka Stoch, Żyła, Kubacki i Kot zdobyła w sumie 987,3 pkt. Norwegowie uzyskali 974,9 pkt, a następni byli Słoweńcy z notą 900,5 pkt.

Na szczególne uznanie zasługuje Żyła, który po raz pierwszy w sezonie stanął na pucharowym podium. Tym samym mocno zaakcentował swoją chęć walki o powrót do drużyny. Zabrakło go w polskim zespole tydzień temu w Zakopanem. Wówczas zwycięstwo odnieśliśmy w składzie: Kot, Hula, Kubacki, Stoch.

Najlepszym zawodnikiem weekendu w Willingen był Stoch. Dzięki czwartej pozycji w sobotę i drugiej w niedzielę podwójny mistrz olimpijski odzyskał prowadzenie w Pucharze Świata (dopiero 28. miejsce zajął w niedzielę dotychczasowy lider Richard Freitag, który miał pecha do warunków pogodowych). A w turnieju Willingen Five, w którym sumowano wyniki konkursów i piątkowych kwalifikacji, był najlepszy. Tu zdobył 657,8 pkt, drugi był Forfang (650 pkt), a trzecią pozycję zajął Daniel Andre Tande (633,5 pkt).