Turniej Czterech Skoczni. Adam Małysz dla Sport.pl: Chcemy, żeby Stefan Horngacher przedłużył kontrakt do igrzysk w 2022 roku

- Myślę, że nie - tak Adam Małysz odpowiada, gdy pytamy czy powinniśmy się martwić, że po sezonie Austriacy będą chcieli zatrudnić Stefana Horngachera, któremu wiosną wygaśnie kontrakt z Polskim Związkiem Narciarskim. - Był nacisk na prezesa w tym kierunku, żeby przedłużyć nie z roku na rok, tylko od igrzysk do igrzysk - zdradza nam dyrektor PZN ds. skoków i kombinacji norweskiej

Horngacher został zatrudniony przez Polski Związek Narciarski wiosną 2016 roku, po zakończeniu sezonu 2015/2016. Tamta zima była bardzo nieudana dla naszej kadry, Kamil Stoch, jako najwyżej sklasyfikowany polski skoczek skończył ją na 22. miejscu. Wtedy z kadrą rozstał się Łukasz Kruczek. Horngacher z Polakami debiutował w roli głównego szkoleniowca reprezentacji.

Były austriacki skoczek radzi sobie świetnie. Pod jego wodzą ubiegłej zimy Stoch wygra Turniej Czterech Skoczni, Piotr Żyła zajął drugie miejsce, a Maciej Kot skończył imprezę na czwartym miejscu. Ta trójka razem z Dawidem Kubackim wygrała konkurs drużynowy na mistrzostwach świata w Lahti. W „generalce” Pucharu Świata Stoch uplasował się na drugiej, a Kot – na piątej pozycji. Trwająca zima również jest świetna dla naszych skoczków, czego najlepszym dowodem pierwsze miejsce Stocha i trzecie Kubackiego na półmetku 66. Turnieju Czterech Skoczni.

Przed zawodami w Innsbrucku i Bischofshofen austriaccy dziennikarze i kibice krytykują swoich zawodników i zaczynają myśleć, że dużo od Heinza Kuttina na stanowisku trenera ich kadry radziłby sobie Horngacher. Jego kontrakt z polską federacją wygaśnie w maju bieżącego roku. Czy mamy powody, żeby się martwić? O tym pod skocznią Bergisel rozmawialiśmy z Adamem Małyszem.

Łukasz Jachimiak: Austriakom zaczyna się marzyć zatrudnienie Stefana Horngachera. Mamy powody, żeby się bać, że go nam podbiorą?

Adam Małysz: Myślę, że nie. Przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo.

Jest już dla trenera propozycja przedłużenia umowy?

- Jest, jest. Już była decyzja, żeby ze Stefanem przedłużyć. To znaczy na razie tylko gwarancję dać, ale myślę, że to będzie długoterminowa umowa.

Do igrzysk w Pekinie w 2022 roku? Tak słyszeliśmy.

- Ja się na ten temat nie wypowiadam, bo nie jestem od umów. Ale był nacisk na prezesa w tym kierunku, żeby przedłużyć nie z roku na rok, tylko od igrzysk do igrzysk.

Czyli jeśli prezes Tajner zapyta: „Dyrektorze Adamie, przedłużamy i dajemy podwyżkę”, to od Pana będzie rekomendacja?

- Moją odpowiedź zna na pewno.

Stefan Horngacher chce przedłużyć umowę?

- Jak z nim rozmawiałem, to mówił, że chce.

Zobacz wideo
Ikona sportu czytelników Sport.pl 2017
Patryk Dudek
2%
Paweł Fajdek
0%
Kamil Glik
3%
Joanna Jędrzejczyk
2%
Kajetan Kajetanowicz
1%
Adam Kszczot
2%
Robert Kubica
27%
Łukasz Kubot
14%
Robert Lewandowski
19%
Piotr Lisek
0%
Tomasz Marczyński
0%
Kamil Stoch
12%
Anita Włodarczyk
12%
Maja Włoszczowska
2%
Piotr Żyła
4%
Więcej o: