Skoki narciarskie. Szokujące informacje. Andrzej Wąsowicz nie jest już wiceprezesem PZN-u

Andrzej Wąsowicz nie jest już wiceprezesem Polskiego Związku Narciarskiego i dyrektorem wykonawczym zawodów Pucharu Świata w Wiśle. To szokująca informacja, bo do zawodów w Wiśle został dokładnie tydzień. Wąsowicz był najbardziej zaangażowany w przygotowanie tej imprezy.

Według informacji przekazywanych przez Polski Związek Narciarski, na tydzień przed zawodami PŚ w Wiśle Andrzej Wąsowicz złożył rezygnację z zajmowanej funkcji. PZN przyjął dymisję. Wąsowicz został odwołany z Zarządu PZN oraz ze stanowiska Dyrektora Wykonawczego zawodów PŚ w Wiśle. 

Lustracja powodem odejścia

W rozmowie z Polskim Radiem Wąsowicz mówi - Nowa ustawa o sporcie nakazuje lustrację, której ja się nie poddałem. Siłą rzeczy napisałem rezygnację, bo nie chcę się w to bawić.

- Nie chce w żaden sposób komentować swojej decyzji. Mam do tego absolutne prawo - mówi nam Andrzej Wąsowicz.

Z danych dostępnych w archiwum IPN można się dowiedzieć, że Andrzej Wąsowicz w 1972 roku (jako 20-latek) dostał powołanie do Wojska Ochrony Pogranicza w Cieszynie, co według nowej ustawy o sporcie nie pozwala mu na dalsze pełnienie obowiązków w zarządzie związku sportowego. 

Polski Związek Marciarski opublikował sprawozdanie z prac, w którym część dotyczy zmian w Zarządzie: "W związku ze złożonym pisemnym oświadczeniem przez wiceprezesa Pana Andrzeja Wąsowicza o rezygnacji z członkostwa w Zarządzie PZN, zgodne treścią par. 26 ust 13 Statutu PZN, Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego przyjął pisemną rezygnację. Jednocześnie Zarząd PZN informuję, że z dniem złożenia rezygnacji ustaje członkostwo Pana Andrzeja Wąsowicza w Zarządzie PZN. Na podstawie złożonej rezygnacji z członkostwa Zarządu PZN przez Pana Andrzeja Wąsowicza, Zarząd PZN odwołał Pana Andrzeja Wąsowicza z funkcji Dyrektora Wykonawczego PŚ w skokach narciarskich w Wiśle, powołując na to stanowisko Sekretarza Generalnego PZN dr. Tomasza Wieczorka."

Co z zawodami w Wiśle?

Dymisja Wąsowicza jest o tyle zastanawiająca, że doszło do niej na tydzień przed zawodami inauguracji Pucharu Świata, o które Wąsowicz zabiegał przez wiele miesięcy. Po tym, jak rozpoczęcie zostało Wiśle przyznane, zajmował się nadzorowaniem procesu przygotowań. 

Andrzej Wąsowicz związany był z PZN od prawie dwudziestu lat. Były już wiceprezes znany był ostatnio z roli dyrektora wykonawczego zawodów PŚ w Wiśle. Rolę dyrektora zawodów w Wiśle przejął Tomasz Wieczorek (sekretarz generalny PZN). Zmiana ta nie powinna jednak wpłynąć na organizację zawodów. 

Więcej o: