Skoki narciarskie. Dwóch skoczków odsuniętych od kadry

Po zakończeniu zmagań w letnim cyklu skoków narciarskich, doszło do podsumowania pierwszej części przygotowań. Sztaby szkoleniowe zdecydowały, że Krzysztof Biegun i Andrzej Stękała zostali wydaleni z kadry B.

Tuż po zakończeniu sezonu 2016/2017 Stefan Horgnacher w porozumieniu ze sztabami kadr oraz Adamem Małyszem ustalili kształt kadr na letnie przygotowania. Już wtedy stało się jednak jasne, że trzy drużyny ze szczebla centralnego, czyli kadra A, B są zbyt liczne i jesienią trzeba będzie skreślić najsłabsze ogniwa.

Najciekawszą informacją ze środowiska polskich skoków jest to, że zarówno Andrzej Stękała, jak i Krzysztof Biegun, czyli zwycięzca zawodów PS w Klingenthal z 2013 roku zostali wyrzuceni z kadr narodowych i od teraz będą musieli sami finansować swoje przygotowania i starty, o ile nadal będą chcieli kontynuować przygodę ze skokami narciarskimi. 

- Wiosną wszystkich poinformowaliśmy, że w kadrze B jest za dużo zawodników i o ile teraz mogą trenować, przed zimą dwóch odpadnie. Krzysiek i Andrzej okazali się najsłabsi – tłumaczy dyrektor-koordynator ds. skoków w PZN Adam Małysz. Wypadli ze szkolenia centralnego, ale nadal mogą trenować i będą dostawać jakieś wsparcie ze związku. - mówi Adam Małysz w rozmowie z Przeglądem Sportowym

Zmiany dotknęły również kadry A. Miejsce w pierwszej drużynie stracił Krzysztof Miętus, który dostał od Stefana Horngachera spory kredyt zaufania, bo przez pół roku miał możliwość pracy w najlepszych możliwych warunkach. Niestety, jego poziom nie podniósł się o tyle, ile wszyscy mogliby oczekiwać i Miętus dalsze przygotowania będzie kontynuował w kadrze B. 

Do kadry młodzieżowej ,,spadł'' również Lukasz Bukowski, który stracił miejsce w reprezentacji prowadzonej przez Radka Żidka. Urodzony w 1997 roku skoczek będzie przygotowywał się w kadrze Macieja Maciusiaka. 

Aktualne składy kadr narodowych:

Kadra A: Kamil Stoch, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Stafan Hula, Jakub Wolny i Piotr Żyła.

Kadra B: Krzysztof Miętus, Klemens Murańka, Jan Ziobro, Aleksander Zniszczoł, Stanisław Biela, Przemysław Kantyka i Bartłomiej Kłusek.

Kadra C: Karol Niemczyk, Tomasz Pilch, Damian Skupień, Paweł Wąsek, Łukasz Bukowski, Bartosz Czyż i Kacper Juroszek

Zobacz wideo