P¦ w Planicy. Kamil Stoch skomentował pobicie rekordu skoczni. Przyznał, że skok podparł

Może i Kamil Stoch nie wyjedzie z Planicy z Kryształow± Kul± za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata, ale zabierze ze sob± za to nowy rekord skoczni. Podczas sobotniego konkursu drużynowego Polak skoczył 251,5 metra.

W drugiej serii zawodów dwukrotnie poprawiano rekord Letalnicy. Najpierw Stefan Kraft poszybował na odległość 251 metrów, a skaczący po nim Stoch dorzucił do tej odległości jeszcze pół metra. Na powtórkach widać było jednak, że reprezentant Polski wyraźnie podparł się przy lądowaniu, czego nie zauważyli sędziowie.

- Uderzyłem trochę tyłkiem o zeskok, ale bądźmy poważni. Jak uderzasz o ziemię z prędkością 140 km/h, ciężko, żeby nogi się nie ugięły. Na szczęście tylko delikatnie "drapnąłem" - powiedział w rozmowie z TVP Sport dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi.

Stoch przyznał także, że zaraz po wyjściu z progu nie sądził, że poleci aż tak daleko. - Na początku nie czułem, że to będzie taki lot. Potem zaczęło mnie wznosić coraz wyżej i wyżej. To był fest skok - dodał ze śmiechem nowy rekordzista Polski w długości lotu.

Nie pierwszy raz

Podobne kontrowersje dotyczące lądowania miały miejsce w zeszłym tygodniu w Vikersund, kiedy rekord świata ustanowił Stefan Kraft (253,5 m). Zgodni co do tego, czy Austriak ustał skok na samych nogach, nie byli nawet sędziowie - noty za styl wahały się od 12 do 16,5 pkt.

Puchar Narodów

Polska w sobotnim konkursie w Planicy zajęła 3 miejsce, praktycznie zapewniając sobie już triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów. Więcej o scenariuszach, które mogłyby odebrać zwycięstwo Polakom, w naszej analizie .

Więcej o: