Pucharu Świata prawdopodobnie nie będzie, ale to i tak najlepszy sezon w karierze Stocha!

Wygrana Stefana Krafta i dopiero piąte miejsce Stocha sprawiło, że przed ostatnim konkursem sezonu Austriak ma aż 86 punktów przewagi nad Polakiem. Dla wielu kibiców taki wynik jest olbrzymim rozczarowaniem, ale trzeba zauważyć, że to najlepszy sezon Stocha w historii jego startów w Pucharze Świata.

Follow @MajchrzakP

W 2007 roku Anders Jacobsen trafił na Adama Małysza, który w drugiej części sezonu wygrywał wszystko, co było możliwe. Polak pobiłby również rekord passy zwycięstw, gdyby nie fakt, że w Oslo wybił się znacznie ponad wiatrołapy i musiał ratować się przed upadkiem. Tym razem sytuacja się odwróciła i z rolą uciekającego zmagał się polski zawodnik. Trzeba jednak odnotować, że Kamil Stoch zrobił praktycznie wszystko, co było w jego mocy, ale Stefan Kraft okazał się jeszcze lepszy.

Najlepszy sezon w karierze

Sezon 2016/2017 już jest najlepszym dla Kamila Stocha, jeśli weźmiemy pod uwagę punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polak w 25 startach zgromadził 1481 punktów, co oznacza, że przed ostatnim konkursem w tej kampanii, Stoch ma już 60 ,,oczek'' więcej niż w sezonie, w którym sięgał po Kryształową Kulę. Polak zaliczył również jedno zwycięstwo więcej aniżeli w sezonie 2013/2014. Razem ze Stefanem Kraftem mają ich po siedem.

Zawodnik z Zębu zwyciężył także w niezwykle prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni i skompletował tzw. ,,Wielki Szlem'' skoków narciarskich, na który składa się mistrzostwo olimpijskie, mistrzostwo świata, Puchar Świata i zwycięstwo w niemiecko-austriackim cyklu. Do swojego dorobku dołożył także drużynowe mistrzostwo świata. Jedynym osiągnięciem, którego Polak jeszcze nie zdobył, jest mistrzostwo świata w lotach.

Sezon 2016/2017 był prawdziwym przełamaniem dla Polaka, który zaliczył dwa bardzo chude lata. Wielu kibiców spisało go na straty i wróżyło Stochowi podzielenie losu Svena Hannawalda, który nie poradził sobie z presją oczekiwań. Kamil Stoch pokazał jednak, że nadal jest jednym z najlepszych skoczków świata, choć do najmłodszych już nie należy. Jeśli Stoch zdobyły Kryształową Kulę w tym sezonie, to zostałby najstarszym zawodnikiem, który tego dokonał. W najbliższą niedzielę Stoch będzie miał 29 lat i 305 dni. Dla porównania Stefan Kraft będzie miał jedynie 23 lata i 317 dni.

Zobacz wideo
Więcej o: