PŚ w Klingenthal. Stoch czwarty, Kot piąty, Polacy spadli z podium

Maciej Kot prowadził, a Kamil Stoch zajmował drugie miejsce na półmetku niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Klingenthal. W serii finałowej obaj oddali trochę słabsze skoki i spadli poza podium. Wygrał Domen Prevc

Obserwuj @LukaszJachimiak

W historii Pucharu Świata było tylko pięć konkursów, które na podium skończyło dwóch Polaków. W Klingenthal na podwójne zwycięstwo podopiecznych Stefana Horngachera zanosiło się już po sobocie. Wtedy biało-czerwoni w składzie Piotr Żyła, Stoch, Dawid Kubacki, Kot w wielkim stylu wygrali konkurs drużynowy. Drugich Niemców wyprzedzili o 41,5 pkt. Indywidualnie dwie zdecydowanie najwyższe noty uzyskali Kot i Stoch.

W niedzielę w pierwszej serii Kot poleciał na 138 metr, a Stoch wylądował tylko o pół metra bliżej i liderzy naszej kadry zajmowali pierwsze oraz drugie miejsce. Jednak bezpiecznej przewagi nad innymi skoczkami z czołówki nie mieli. Zajmujący trzecią pozycję Stefan Kraft tracił 1,6 pkt do Kota i 1,4 pkt do Stocha. Domen Prevc, który był czwarty, miał notę o 2,9 pkt niższą od Kota i o 2,7 pkt gorszą od Stocha, a Norweg Daniel Andre Tande atakował w finale z piątego miejsca, mając 5,7 pkt straty do Kota oraz 5,5 pkt do Stocha.

Stoch 0,3 pkt od podium

Niestety, w drugiej serii cała trójka okazała się lepsza od Polaków. Prevc osiągnął 141 m i wygrał z notą 286,9 pkt, Tande lądował dwa metry dalej i ustąpił Słoweńcowi zaledwie o 0,2 pkt, a Kraft po skoku na 140. metr miał łączną notę 284,8. Stoch z odległością 137,5 m w finale wypracował sobie łączną ocenę o 0,3 pkt gorszą od Krafta. Do podium zabrakło mu bardzo niewiele. Kot od Krafta była gorszy o 3,9 pkt.

Punkty zdobyli jeszcze trzej Polacy. Kubacki zajął 13. miejsce, Stefan Hula był 18, a Żyła został sklasyfikowany na 20. pozycji. W pierwszej serii odpadł Klemens Murańka, zajął 35. pozycję.

Kot wyżej, Stoch blisko "10"

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z siódmego na szóste miejsce awansował Kot, który ma 122 punkty. Z trzeciej "dziesiątki" na 12. miejsce przesunął się Stoch (64 pkt), 13. jest Kubacki (53 pkt), 15. Żyła (49 pkt), a Hula zajmuje 28. pozycję (17 pkt). Prowadzi Domen Prevc, który z trzech indywidualnych startów wygrał dwa i ma 220 punktów.

Ciesz się z powrotu zimy! Wracają piękne sportsmenki! [ZDJĘCIA]