Skoki narciarskie. Lukas Mueller: nie można wykluczyć, że resztę życia spędzę na wózku

- Jestem w stanie przejść samodzielnie krótki odcinek, ale nadal nie można wykluczyć, że resztę życia spędzę na wózku inwalidzkim - mówi Lukas Mueller w rozmowie z serwisem Salzburg24.at. Austriacki skoczek walczy o powrót do zdrowia po upadku na mamuciej skoczni Kulm w styczniu bieżącego roku

W 2009 roku Mueller zdobył złote medale mistrzostw świata w Szczyrbskim Jeziorze zarówno w konkursie indywidualnym, jak i drużynowym. Miał wtedy 17 lat, zapowiadał się na kolejne cudowne dziecko austriackich skoków. Miesiąc później zadebiutował w Pucharze Świata, pierwsze punkty wywalczył (za 28. miejsce) już w swoim drugim starcie, a w czwartym występie w elicie - konkursie w Oberstdorfie rozpoczynającym Turniej Czterech Skoczni w sezonie 2009/2010 - był szósty. To jego największe osiągnięcie w karierze. Ta wyhamowała, Mueller rzadko startował w Pucharze Świata, a w styczniu bieżącego roku był tylko jednym z przedskoczków podczas mistrzostw świata w lotach w Tauplitz/Bad Mitterndorf. Swój ostatni skok oddał 13 stycznia, w ramach testów obiektu. Po upadku jest częściowo sparaliżowany od pasa w dół.

Mueller był operowany i od wielu miesięcy przechodzi rehabilitację. - Cieszę się z tego, co osiągnąłem. Jestem w stanie przejść samodzielnie krótki odcinek, ale nadal nie można wykluczyć, że resztę życia spędzę na wózku inwalidzkim. Każdy kolejny dzień mojego życia można nazwać rehabilitacją, która bywa niezwykle wyczerpująca psychicznie. Są dni kiedy nie mam na nic siły i tracę apetyt. Jednak to nie trwa długo. Kluczowe było to, że od początku zaakceptowałem sytuację. Po prostu cieszę się, że żyję - opowiada Austriak na łamach Salzburg24.at.

Mueller mówi też, że cały czas stara się być blisko sportu. - Ostatnio wziąłem udział w lokalnych mistrzostwach w rugby na wózkach. Uwielbiam też obserwować na skoczni występy moich kolegów. W ubiegłym miesiącu oglądałem mistrzostwa Austrii. Poczułem ogromne pragnienie, by znów skakać. Ten ogień wciąż we mnie płonie, chcę w przyszłości pracować jako trener skoczków - mówi zawodnik.

Zobacz wideo