PŚ w Planicy. Letalnica przetestowana, Bartol dalej od rekordu świata!

Tilen Bartol, niespełna 19-letni Słoweniec, który nie zdobył jeszcze punktów Pucharu Świata, doleciał we środę do 252. metra mamuciej skoczni w Planicy. To odległość o pół metra lepsza od rekordu świata Andersa Fannemela, ale Bartol nie ustał lądowania. Od czwartku do niedzieli w Planicy odbędą się ostatnie konkursy sezonu 2015/2016. Relacja na żywo w Sport.pl we czwartek o godz. 10

Przedskoczkowie testowali Letalnicę w dwóch seriach treningowych. Najlepszy był w nich Ernest Prislic, który osiągnął 239 i 246 metrów. Ale największe wrażenie zrobił ten lot:

 

Bartol wylądował o trzy i pół metra dalej od rekordu obiektu, który przed rokiem ustanowił Peter Prevc i o pół metra dalej od rekordu świata, który w ubiegłym roku w Vikersundzie ustanowił Anders Fannemel. Niestety, młody Słoweniec nie wytrzymał przeciążeń działających na niego po lądowaniu i upadł. Mimo to do historii przejdzie jako autor drugiego w tym momencie najdalszego skoku zakończonego lądowaniem z upadkiem. Pod tym względem lepszy jest tylko Dmitrij Wasiljew, który przed rokiem na Vikersundbakken osiągnął aż 254 metry.

Lot Bartola (na szczęście nic mu się nie stało), a także wyniki Prislicia pokazują, że od czwartku do niedzieli w Planicy może paść rekord świata w długości lotu. Oczywiście pod warunkiem, że jury w obawie o bezpieczeństwo zawodników nie będzie ustawiać belki startowej zbyt nisko. Pogoda ma być dobra.

Pierwsze zawody już we czwartek. O godz. 10 start pierwszej serii konkursu indywidualnego, która będzie zarazem serią kwalifikacyjną do zawodów piątkowych. Na sobotę zaplanowano "drużynówkę", a w niedzielę odbędzie się konkurs kończący sezon, z udziałem tylko 30 najlepszych zawodników tej zimy.

Polskę w Planicy będą reprezentować: Kamil Stoch, Stefan Hula, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Andrzej Stękała, Piotr Żyła i Bartłomiej Kłusek.

Obserwuj @LukaszJachimiak

Zobacz wideo

Naked Slalom Skirace - szalony zjazd w Austrii! [ZDJĘCIA]

źródło: Okazje.info

Czy w Planicy podanie nowy rekord świata?
Więcej o: