PŚ w skokach. Prevc wciąż bez rekordu, upadek Kubackiego

W sobotnim konkursie w Titisee-Neustadt wygrał Johan Andre Forfang, drugi był Peter Prevc, a trzeci Kenneth Gangnes. Najlepszym z Polaków okazał się Kamil Stoch, który skończył na 13. miejscu.

Konkurs w Titisee-Neustadt przeprowadzony został w zmiennych warunkach atmosferycznych. Przez większość czasu wiatr kierował się pod narty zawodników, jednak w pewnych momentach zmieniał stronę i wypaczał wyniki niektórych zawodników. Jednym z nich był Michael Hayboeck, który w pierwszej serii skoczył tylko 106 metrów.

W sobotę Johann Andre Forfang wygrał pierwszy konkurs w karierze. 20-letni Norweg w obu próbach zanotował najdłuższe odległości. Po pierwszej serii zajmował jednak drugie miejsce, bo jego 144-metrowy skok odbywał się w znacznie lepszych warunkach niż 139-metrowa próba Petera Prevca.

W drugim skoku Forfang już nie dał szans Słoweńcowi - znowu skoczył dalej, i to o 4,5 metra (uzyskał 144 metry), tym razem w porównywalnych warunkach. Podopieczny Alexandra Stoeckla skończył zawody z prawie pięciopunktową przewagą nad triumfatorem w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata.

Prevc tym samym wciąż nie poprawił rekordu największej ilości pucharowych zwycięstw w jednym sezonie. Do tej pory zgromadził ich 13, tyle samo ile Gregor Schlierenzauer w sezonie 2008/09.

Po pierwszej serii dwóch Polaków zajmowało pozycję w pierwszej dziesiątce. Stefan Hula był 9., Dawid Kubacki 10. Niestety obaj w drugim skoku wyraźnie spadli. Hula skończył na 20. miejscu. Kubacki, który w sobotę obchodził 26. urodziny, w finałowej rundzie zaliczył niegroźny upadek i spadł na 27. lokatę.

W stosunku do pierwszej serii poprawił się za to Kamil Stoch. W drugiej próbie dwukrotny mistrz olimpijski skoczył 135,5 metra, co pozwoliło mu na awans z 23. na 13. miejsce. W drugiej serii pojawiło się jeszcze dwóch zawodników Łukasza Kruczka i Macieja Maciuska - Maciej Kot był 25., Andrzej Stękała 29.

Do końca sezonu pozostały trzy konkursy w Planicy. W piątek i niedziele zawody indywidualne, w sobotę - drużynowy. Relacja na żywo w Sport.pl i w aplikacji Sport.pl LIVE.

Hipsterskie skoki narciarskie, czyli narty zjazdowe na "Planicy", udana podróbka Wielkiej Krokwi. Najlepsze amatorskie skocznie

Więcej o: