PŚ w Lahti. Ahonen wraca do Pucharu Świata

Finowie podali skład swojej kadry na zawody w Lahti, które odbędą się w najbliższy weekend. Po długiej przerwie do Pucharu Świata wraca Janne Ahonen.

Ahonen wraca do rywalizacji na "swojej" skoczni. Fin na co dzień mieszka i trenuje w Lahti. Tam też się urodził. Oprócz niego do kadry powołani zostali: Lauri Asikainen, Ville Larinto, Andreas Alamommo, Niko Kytoesaho, Jarkko Maeaettae, Eetu Nousiainen, Juho Ojala i Harri Olli.

39-latek po raz ostatni w zawodach najwyższej rangi startował pod koniec listopada w Klingenthal. Ahonen nie był w najlepszej formie, czego jedną z przyczyn miała być choroba zawodnika. Finowi nie pomagało leczenie antybiotykowe, również pierwsza seria szczegółowych badań krwi nie ujawniła prawdziwej przyczyny osłabienia.

- Przygotowania Janne do sezonu przebiegały zgodnie z planem. Jego forma rosła i wszystko szło w dobrym kierunku. Na początku października złapał go jednak jakiś wirus. Leżał w łóżku zupełnie bezsilny - opowiadał w grudniu jego indywidualny trener Hannu Lepistoe.

Zawodnik ten pod koniec stycznia został mistrzem Finlandii na dużej skoczni w Lahti. Na normalnej triumfował 16-letni Kytoesaho. W wywiadach legendarny zawodnik powtarzał, że do Pucharu Świata wróci dopiero, gdy będzie w odpowiedniej dyspozycji.

Ahonen to m.in. dwukrotny indywidualny mistrz świata, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni oraz dwudziestodwukrotny mistrz Finlandii.

Wielomilionowa produkcja. Najgorszy skoczek świata trafia na srebrny ekran! Skakał stylem "BW" - "Byle wylądować"

Czy Ahonen wygra jeszcze choćby jedne zawody indywidualne Pucharu Świata?
Więcej o: