MŚ w Falun. Poważne rozterki Stocha

- Czeka mnie dziś jeszcze masa pracy - powiedział Kamil Stoch tuż po słabym skoku na 86,5 m. To był najgorsza odległość z całej czwórki Polaków, o tyle tylko bez znaczenia, że dwukrotny mistrz z Soczi nie musiał startować w kwalifikacjach.

Piotr Żyła (90,5 m) zajął w nich siódme miejsce, wygrał Szwajcar Simon Ammann lotem na 93,5 m. Do jutrzejszego konkursu na normalnej skoczni awansowali też Jan Ziobro (88,5 m i 12. miejsce) oraz Klemens Murańka (89 m i 17. pozycja). Tak dobrze jak Ammann skakali jeszcze Severin Freund i Noriaki Kasai (obaj 93 m), ale Niemiec i Japończyk nie musieli startować w kwalifikacjach. Konkurs zapowiada się wyjątkowo pasjonująco, nie ma skoczka, który w treningach odstawałby od pozostałych. W dodatku wielu skoczków ląduje niemal w tym samym miejscu. Wielkie znaczenie będą miały noty sędziowskie. Dlatego Piotr Żyła miał do siebie żal za kiepski telemark.

- Ale w ogóle skok w kwalifikacjach był niezły. Teraz tylko dobrze się wyspać i jutro dobrze skakać w konkursie. Stać mnie na miejsce w dziesiątce - ocenił. Murańka nie był zadowolony. - Nie było źle, ale powinno być lepiej. W konkursie muszę poprawić usterki i miejsce w piętnastce jest w moim zasięgu - stwierdził.

Niepokojące jest to, co się dzieje z najlepszym z Polaków. Ósmy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Stoch od przyjazdu do Falun wykonał na obiekcie HS-100 cztery próby i ani razu nie doleciał nawet do granicy 90 metrów. Czy to zwiastuje jutro w konkursie poważne problemy dwukrotnego mistrza z Soczi? - Wy, dziennikarze, macie większą nerwówkę niż ja - żartował. Ale zaraz dodał, że musi wszystko dogłębnie przemyśleć.

- Stać mnie, by przezwyciężyć te problemy. Już wychodziłem z takich opresji - przekonywał. - Teraz wszystko w mojej głowie, muszę odnaleźć swobodę i płynność skoku. Zrobię wszystko, włożę w skoki całe serce - dodał. Ale czuło się, że 20 godzin przed konkursem Stoch jest bardzo daleki od osiągnięcia tak ważnego dla skoczka stanu pewności siebie i wewnętrznego spokoju. Trzeba liczyć na to, że bazując na swoim wielkim doświadczeniu, odzyska równowagę.

śliczna Miss Podhala w kadrze na Falun [ZDJĘCIA]

Więcej o: