PŚ w Vikersund. Zwycięstwo Schlierenzauera, Stoch wyrównał rekord Polski

Gregor Schlierenzauer wygrał zawody na mamuciej skoczni w Vikersund (HS 225) i wyrównał rekord zwycięstw w PŚ Mattiego Nykaenena (46 wygranych). Kamil Stoch zajął piąte miejsce i wyrównał rekord Polski Piotra Żyły (232,5 m), który był szósty. W niedzielę drugi konkurs. Relacja na żywo od godz. 14.30 w Sport.pl i aplikacji Sport.pl Live na smartfony

Tak relacjonowaliśmy zawody w Vikersund na żywo

Za nami fantastyczny konkurs lotów w Vikersund. Nowego rekordu świata, należącego obecnie do Johana Remena Evensena (246,5 m), się nie doczekaliśmy, ale i tak emocje były ogromne.

Po pierwszej serii mieliśmy dwóch Polaków w pierwszej dziesiątce. Kamil Stoch (213,5 m) był trzeci, Maciej Kot 10. (204,5 m), Piotr Żyła 11. (200,5 m), a Krzysztof Miętus 28. (168,5). Do drugiej serii z Polaków nie awansował tylko Dawid Kubacki (32. miejsce, 150,5 m).

Prowadził przed drugą serią Simon Ammann (215,5), a drugi był Gregor Schlierenzauer (216,5 m). Różnice punktowe były jednak niewielkie. Stoch tracił do Ammanna tylko 3,9 pkt, a do Schlierenzauera 2,5 pkt. Druga seria zapowiadała się więc pasjonująco.

I taka też była. Wydłużono rozbieg o trzy belki, dzięki czemu oglądaliśmy dłuższe skoki. Po locie na odległość 225 m wysunął się na prowadzenie Piotr Żyła, ale potem kapitalny skok oddał Robert Kranjec (232,5 m) i to on stał się nowym liderem. Chwilę później Kamil Stoch wyrównał to osiągnięcie, ale uplasował się za Słoweńcem. Zajął ostatecznie piąte miejsce, a Żyła szóste. Obaj są teraz rekordzistami Polski w długości lotu, bo Stoch wyrównał najlepsze osiągnięcie Żyły, dotychczasowego samotnego rekordzisty. Dla Żyły szósta lokata jest również wyrównaniem najlepszego osiągnięcia, jeśli chodzi o miejsce w zawodach PŚ.

Na koniec obejrzeliśmy kapitalną walkę o pierwsze miejsce między Schlierenzauerem i Ammannem. Ten pierwszy skoczył aż 240 metrów, ale wylądował bez telemarka. Szwajcar skoczył 229,5 m i ostatecznie przegrał z Austriakiem zaledwie o 0,5 pkt. Schlierenzauer w ten sposób wyrównał rekord Mattiego Nykaenena w liczbie zwycięstw w Pucharze Świata (46 wygranych). Z pewnością 23-latek jeszcze to osiągnięcie poprawi.

Pozostali Polacy w drugiej serii skakali również na niezłym poziomie. Maciej Kot zajął 16. miejsce, a Miętus 25.

Anders Jacobsen, który zapowiadał pobicie rekordu świata, zajął dopiero siódme miejsce, skoczył 222,5 metra.

W niedzielę drugi konkurs. Może jednak doczekamy się rekordu świata? Relacja na żywo od godz. 14.30 w Sport.pl i aplikacji Sport.pl Live na smartfony.

Wychodzisz z domu, a skaczą po rekord świata? Śledź relacje w telefonie dzięki aplikacji Sport.pl Live na smartfony

Klasyfikacja PŚ (po 16 z 28 zawodów):

Puchar Narodów:

Czy w ten weekend padnie rekord świata w długości skoku?
Więcej o: