Turniej Czterech Skoczni. Plan imprezy

Tradycyjnie na przełomie grudnia i stycznia na niemieckich i austriackich skoczniach odbywa się Turniej Czterech Skoczni - najbardziej prestiżowe zawody w skokach narciarskich. Występuje w nim rekordowa liczba siedmiu Polaków. Dwa pierwsze konkursy w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen wygrał Anders Jacobsen, a najwyższe miejsce Polaka to na razie piąta pozycja w GaPa Macieja Kota. 4 stycznia trzeci konkurs, tym razem w Innsbrucku. Relacja na żywo z konkursów w Sport.pl.

Schlierenzauer wygrał kwalifikacje w Oberstdorfie (K-137)

Gregor Schlierenzauer wygrał kwalifikacje konkursu w Oberstdorfie. Dobrze spisali się Polacy, którzy w komplecie awansowali do niedzielnego konkursu.

Jacobsen wygrał konkurs w Oberstdorfie (K-137)

Kamil Stoch trzynasty w pierwszym konkursie 61. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Wygrał rewelacyjny Norweg Anders Jacobsen. Polak był najlepszy, ale na razie tylko w serii próbnej. W zawodach skakał w środku stawki i w pierwszej, mimo niekorzystnego dość mocnego wiatru w plecy, pofrunął za 130. metr i długo był liderem. Wyprzedziło go tylko czterech skoczków. W drugiej poszło mu gorzej i spadł na 15. miejsce.

Schlierenzauer wygrywa kwalifikacje w Garmisch-Partenkirchen (K-140)

W kwalifikacjach do noworocznego konkursu najlepszy był Gregor Schlierenzauer. Kamil Stoch zajął piąte miejsce, ale w konkursie głównym będzie musiał zmierzyć się z Simonem Ammannem, który był dopiero 46. Kwalifikację uzyskało też pięciu innych Polaków - Dawid Kubacki (22. miejsce), Maciej Kot (24.), Krzysztof Miętus (29.), Stefan Hula (30.) i Piotr Żyła (37.). Nie udało się tylko Klemensowi Murańce, który został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Jacobsen wygrał konkurs w Garmisch-Partenkirchen (K-140)

Anders Jacobsen wygrał noworoczny konkurs w Garmisch-Partenkirchen. Norweg okazał się najlepszy, mimo że po pierwszej serii zajmował dopiero dziewiąte miejsce. Swój najlepszy występ w karierze zanotował Maciej Kot, który zajął piąte miejsce. Szósty był Kamil Stoch, który w finale nie zdołał utrzymać drugiej pozycji zajmowanej na półmetku zawodów.

Schlierenzauer najlepszy w kwalifikacjach, wszyscy Polacy z awansem w Innsbrucku (K-130) ?

Trzech Polaków skończyło w pierwszej piątce kwalifikacje do trzeciego konkursu 61. Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Cała szóstka zakwalifikowała się do piątkowego konkursu.

Kamil Stoch drugi w Innsbrucku (K-130), tuż za Gregorem Schlierenzauerem ?

Przy fatalnej pogodzie Polak wreszcie skakał równo i daleko. Austriak Gregor Schlierenzauer, był w piątek nie do pokonania. Wyprzedził m.in. rewelacyjnego do tej pory Norwega Andersa Jacobsena. Ale wszystkich innych skoczków Polak przeskoczył. Maciej Kot był ósmy. Piotr Żyła skończył na 22. miejscu, a Krzysztof Miętus na 27.

Bischofshofen (K-140). 5 stycznia, 16 - kwalifikacje

6 stycznia, 16.30 - konkurs

Skocznia szczęśliwa była nie tylko dla Adama Małysza, lecz także dla Piotra Fijasa. Polski skoczek aż trzykrotnie zajmował w austriackiej miejscowości trzecie miejsce. Zimowy rekord skoczni należy do Gregora Schlierenzauera i wynosi 145 m.