Sport.pl

Sześć razy z rzędu za Horngachera i sześć razy teraz. Dlaczego Polacy przestali wskakiwać na podium?

Było 17 podiów na 23 konkursy, a po 29 startach nadal jest 17 podiów. Polscy skoczkowie notują właśnie najdłuższą w sezonie serię bez miejsca w Top 3. Czy w końcówce zimy brakuje im sił?

Dawid Kubacki 10, Kamil Stoch cztery, Piotr Żyła jedno i jeszcze dwa drużyna - to liczby opisujące polskie podia w Pucharze Świata 2019/2020.

To dobre liczby. Więcej od nas miejsc w najlepszej trójce mają tylko Austriacy - 21. A Niemcy właśnie się z nami zrównali, dzięki temu, że w Lahti stawali na podium codziennie (w piątek drugi był Karl Geiger, w sobotę wygrała drużyna, w niedzielę triumfował Geiger), natomiast licząc dwa ostatnie weekendy, w czterech konkursach wywalczyli aż siedem podiów (w Rasnovie mieli pierwsze miejsce Geigera i drugie Stephana Leyhego oraz drugie Geigera i trzecie Constantina Schmida).

Zobacz wideo Adam Małysz i Apoloniusz Tajner mówią o szkoleniu skoczków

Niemcy i Austriacy walczą o Puchar Narodów i zanosi się na to, że będzie to walka jeszcze bardziej zacięta niż ta Krafta i Geigera o Puchar Świata. Prowadzący Niemców Stefan Horngacher nie ma w końcówce tego sezonu takich problemów, jakie miał w końcówce poprzedniej zimy.

Wówczas po MŚ w Seefeld, po złotym i srebrnym medalu Kubackiego i Stocha, Polakom pod wodzą Horngachera zdarzyło się sześć kolejnych konkursów bez choćby jednego podium. To były wszystkie konkursy w ramach turnieju Raw Air. Teraz na Raw Air nasi skoczkowie polecą po sześciu z rzędu startach bez podium. To kolejno: drugi konkurs lotów na Kulm, zawody w Rasnovie i w Lahti.

Za Horngachera była niepewność. Co jest teraz?

Rok temu o tej porze nie do zniesienia stawała się atmosfera w grupie czekającej, co z nią dalej będzie. Horngacher się wahał: posłuchać serca czy rozumu, zostać w Polsce czy odejść do Niemiec. Dopiero w Planicy, na pożegnanie, nasi zawodnicy pokazali to, czym imponowali przez trzyletnią kadencję Austriaka. W Słowenii indywidualnie trzeci był Żyła, a razem ze Stochem, Kubackim i Wolnym wygrał drużynówkę.

Co teraz jest powodem słabszej formy Polaków? Niedziela w Lahti pokazała, że nie zapomnieli jak się skacze. Żyła był szósty, Kubacki 11., Stoch 12., a każdy z nich poprawił się w drugiej serii. Nasi liderzy przeskoczyli odpowiednio z miejsc: 9., 13. i 24.

W Lahti dzień w dzień było tak, że jak któryś z Polaków skoczył dobrze w pierwszej serii, to w drugiej już nie. A jak zepsuł na początek, to później znacznie poprawiał. Stoch w sobotniej drużynówce potrafił być indywidualnie dopiero 22. po pierwszej serii, by w drugiej wskoczyć na dziesiąte miejsce. W niedzielę w pierwszej serii miał notę 24., a w drugiej piątą, dokładnie taką samą jak najlepszy skoczek ostatnich tygodni, czyli Kraft.

Przed kamerami Eurosportu i TVP Sport mistrz powtarzał, że nie czuje się zmęczony. I że w Lahti trochę testował różne rozwiązania na końcówkę sezonu, czyli na Raw Air i na MŚ w lotach w Planicy. Kubacki i Żyła też nie narzekają na zmęczenie i też wierzą, że jeszcze się ustabilizują. Ten drugi - w piątek poza finałową trzydziestką, a w niedzielę najlepszy z naszych - już nie może się doczekać lotów w Vikersundzie i Planicy. Fantazję pokazał choćby niedawno na Kulm, gdzie wygrał.

Kot na ratunek? Szóste miejsce gorsze niż sześć konkursów bez podium

Na trójkę z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej PŚ (Kubacki jest trzeci, Stoch piąty, a Żyła 10.) na pewno nadal możemy liczyć. Natomiast znów zawodzą nasi pozostali skoczkowie, którzy nijak nie potrafią dać liderom oddechu. W Lahti Wolny, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka i Paweł Wąsek nie zapunktowali.

Ostatniego z wymienionych w kadrze na Raw Air zastąpi Maciej Kot. On dobrze spisywał się w Pucharze Kontynentalnym. I kto wie czy w tym momencie nie wygląda na naszą największą nadzieję w kontekście drużynówek. Zostały jeszcze trzy - w Oslo i Vikersundzie w ramach Raw Air, a później w Planicy w ramach MŚ. Niby na skoczniach do lotów szczególnie dobrze radzi sobie Wolny, ale bardzo przydałby się nam ktoś, kto będzie na niego naciskał. I kto da alternatywę trenerowi Doleżalowi. Szóste miejsce zespołu w Lahti pokazało to bardzo wyraźnie. Ono jest większym problemem niż seryjka sześciu konkursów bez Polaka na pucharowym podium.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (31)
Sześć razy z rzędu za Horngachera i sześć razy teraz. Dlaczego Polacy przestali wskakiwać na podium?
Zaloguj się
 • 0roman0

  Oceniono 7 razy 7

  Nie jest problemem to jak skaczą Stoch, Kubacki i Żyła. O wiele większym problemem jest to że pozostali w tym roku praktycznie nic nie osiągnęli. Można nawet stwierdzić że skaczą gorzej niż w ubiegłym roku. Trzej pierwsi mają już swoje lata i koniec ich kariery jest bliski. Nie ma jednak nikogo kto by ich zastąpił. Nie ma młodzieży która błyszczałaby w PK. Sama zmiana trenera nic nie da. Rewolucję należy zacząć szybko i od samej góry. Należy też przygotować się na kilka chudych lat. Tylko co wówczas? Odejdą sponsorzy, skończą się pieniądze, młodzi nie będą pchali się do skoków. Chyba 2-3 lata temu przespaliśmy ostatni moment na zasadnicze zmiany. Związek wolał grzać się w blasku Stocha (tak jak wcześniej Małysza) i udawać że wszystko jest ok. Oby nie było tak że obecny zarząd związku okaże się grabarzem polskich skoków.

 • zbycho52

  Oceniono 10 razy 6

  Krytycy Dolezala-czy trzech skoczkow w pierwszej 10 PS,to jest zly wynik?Niemcow jest dwoch,reszta krajow po jednym.Nie zawsze mozna tylko wygrywac.Co maja powiedziec Kobayashi,Prevc,przeciez jeszcze nie tak dawno temu wygrywali jak chcieli.

 • zebrzec

  Oceniono 5 razy 5

  Bedziemy niebawem tęsknic za takim "problemem" jak brak podium

 • race444

  Oceniono 3 razy 3

  Od lat jedziemy na Stochu, Kubackim i Zyle ……. pytanie jak dlugo ????

 • dar61

  Oceniono 3 razy 3

  Jeśli jeszcze raz usłyszymy od Doleżala „Nie wiem, co się stało”, bądźmy pewni, że ten dotychczasowy specjalista od krawiectwa kombinezonów w przyszłym sezonie już nie będzie dowodził polską kadrą skoczków.
  Teraz najlepsi polscy skoczkowie skaczą metodą prób i błędów, bazując na swym doświadczeniu, ale widać są bez pomocy ze strony trenerów.
  Sezon na straty, ale nie wykluczam pojedynczych niespodzianek ze strony naszych.
  Cezura, jaka od kilku sezonów się w tej ocenie sprawdzała, jest właśnie konkurs drużynowy.
  A Niemcy pod Horngacherem sezon zaczynali słabo, ale teraz celują w mistrzostwa w lotach.

 • dailygod

  Oceniono 7 razy 3

  Ach te tytuły: "Kubacki odrabia straty", " Kamil pokazał klasę", "Piotrek wraca do top 3"
  Ugryzcie się w język redaktorzy pożal się boże.
  Czesko słowy trener, to nie ta półka a nasi zawodnicy niestety powielają skoczka Kasai.
  On też skakał dla przyjemności.
  Starość nie radość.......

 • kinio101

  Oceniono 1 raz 1

  Apollo, ojciec chrzestny polskich skoków, na pewno coś wymyśli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX