Startuje kolejny turniej w skokach. Nagroda znów wyższa niż w Turnieju Czterech Skoczni

Już za niespełna dwa dni wystartuje trzecia edycja turnieju Willingen 5. To kolejny turniej rozgrywany w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, którego nagroda jest wyższa niż w Turnieju Czterech Skoczni. Zwycięzca zgarnie 25 tysięcy euro.

Zasady rywalizacji są bardzo proste: wygrywa zawodnik, który uzyska w sumie najwięcej punktów za pięć serii skoków rozgrywanych na Muehlenkopfschanze (HS 145). Do punktacji turnieju wliczone są jednoseryjne kwalifikacje, oraz po dwie serie z obu konkursów indywidualnych.

Adam Małysz komentuje formę Kubackiego. "Jego skoki są wyśmienite":

Zobacz wideo

Nagroda wyższa niż w Turnieju Czterech Skoczni

Zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 25 tysięcy euro, zaś zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca zostają symbolicznie uhonorowani podczas ceremonii dekoracji. Zawodnicy z czołowej trzydziestki otrzymają również standardowe nagrody pieniężne przyznawane zgodnie z zasadami PŚ przez FIS. Główna nagroda znów jest wyższa niż w przypadku Turnieju Czterech Skoczni, w którym można zarobić 20 tysięcy franków szwajcarskich. 

Organizatorzy zawodów Pucharu Świata w niemieckim Willingen walczą z brakiem śniegu i niekorzystnymi prognozami pogody na nadchodzący tydzień. Część wyprodukowanego wcześniej śniegu stopniała. Trzeba było kupić 1000 kubików śniegu od hali narciarskiej z Neuss w Nadrenii Północnej-Westfalii. To ma pomóc w opanowaniu sytuacji i rozegraniu zawodów.

Nie inaczej wygląda sytuacja w Willingen. Obecne zapasy śniegu wystarczą jedynie na pokrycie zeskoku, bez dodatkowego zapasu na wypadek niekorzystnych warunków. - Mieliśmy 4000 kubików śniegu, które częściowo stopniało - mówił dla Hot Radio FFH, Bernd Saure z komitetu organizującego zawodów. - Dlatego kupiliśmy 1000 kubików od hali narciarskiej z Neuss w Nadrenii Północnej-Westfalii - wyjaśniał. Dodatkowe zasoby śniegu pojawiły się w Willingen w poniedziałek wieczorem, ale już we wtorek padał tam śnieg, który przykrył zeskok obiektu. 

Prognozy pogody nie są jednak optymistyczne. Podczas zawodów ma padać deszcz. Z tego powodu istnieje ryzyko, że śniegu może nie wystarczyć na cały weekend. W Niemczech polscy skoczkowie wystąpią w składzie: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała.

W premierowej edycji Willingen 5 triumfował Kamil Stoch, w ubiegłym roku zwyciężył Ryoyu Kobayashi, zaś Piotr Żyła zajął drugie miejsce. Czy podobnie jak w ubiegłych odsłonach na podium zobaczymy któregoś „biało-czerwonego”? Przekonamy się już wkrótce. Transmisje rywalizacji pokaże Eurosport, TVP1 oraz TVP Sport.

Program turnieju Willingen 5:

Piątek, 7 lutego

  • 15:30 – oficjalny trening
  • 18:00 – kwalifikacje

Sobota, 8 lutego

  • 15:00 – seria próbna
  • 16:00 – konkurs indywidualny

Niedziela, 9 lutego

  • 15:00 – seria próbna
  • 16:00 –  konkurs indywidualny

Więcej o sportach zimowych przeczytasz na sportsinwinter.pl

Więcej o: