Oto klasyfikacja generalna PŚ. Co z Dawidem Kubackim?

Dawid Kubacki zajął czwarte miejsce podczas sobotniego konkursu w Ruce i pozostał liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Za jego plecami doszło do kilku zmian, których beneficjentem jest również Piotr Żyła. Wiślanin wskoczył na piąte miejsce. Inni Polacy z drobnymi spadkami.

O godzinie 7:30 w Ruce rozpoczęły się kwalifikacje do konkursu Pucharu Świata, w których triumfował Anze Lanisek. Awans wywalczyli wszyscy z siedmiu Polaków, co zwiastowało wiele emocji dla kibiców. Konkurs rozpoczął się o godzinie 9:00, a na skoczni panowały sprzyjające warunki wietrzne, które przełożyły się na niezwykle emocjonujący konkurs. 

Zobacz wideo "Katarski koszmar" za milion dolarów za godzinę. Nie do zniesienia

Wielkie emocje w Ruce. Nowy rekord skoczni, podium Piotra Żyły i prowadzenie Dawida Kubackiego w klasyfikacji generalnej

Pierwszym z Polaków na belce startowej był Jakub Wolny, który wylądował na 119. metrze i nie zakwalifikował się do drugiej serii konkursu. Niedługo po nim 135 metrów skoczył Turek Fatih Arda Ipcioglu i stało się jasne, że konkurs będzie obfitował w dalekie skoki. 

Pierwszym, który wylądował na 140. metrze był Niemiec Stephan Leyhe. Tak dobrze nie poszło Aleksandrowi Zniszczołowi, kóry uzyskał 130 metrów i zakończył zmagania na pierwszej serii. Podobnie jak Tomasz Pilch, który skoczył 123,5 metra. 

Następnym blisko granicy 140. metra był Karl Geiger, który skoczył 139,5 metra. Awans do drugiej serii wywalczył również Paweł Wąsek, który skoczył 133,5 metra. Taka sama odległość dała kwalifikację do dalszej części zawodów Kamilowi Stochowi. Po skoku Polaka do w okolicach 140. metra skakali  Peter Prevc, Markus Eisenbichler, który podparł próbę, Daniel Andre Tande i Daniel Tschofenig. Po nich przyszła kolej na Piotra Żyłę, który poszybował na 143 metry oraz Anze Laniska, który uzyskał 149 metrów i ustanowił nowy rekord skoczni. Ostatni z Polaków - Dawid Kubacki uzyskał 139,5 metra. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

W drugiej serii sensacyjnym liderem przez niemal połowę pozostawał Giovanni Bresadola, który skoczył 141 metrów i finalnie zakończył zawody na 11. miejscu. Paweł Wąsek poprawił się o jedno miejsce i skończył na 25. lokacie. Kamil Stoch uzyskał 131 metrów, co dało mu 17. miejsce na koniec zawodów. Dalekie skoki oddawali ponownie Marius Lindvik i Karl Geiger, ale prawdziwą ozdobą były skoki Dawida Kubackiego i Piotra Żyły. Kubacki uzyskał 139,5 metra i zajął czwarte miejsce, a Żyła wylądował 2,5 metra dalej, co dało mu miejsce na najniższym stopniu podium. Cudownie skakali Stefan Kraft, który zakończył na drugim miejscu i Anze Lanisek, który po wygrał po raz pierwszy w tym sezonie. 

Dawid Kubacki za czwarte miejsce zyskał 50 punktów i pozostał liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, z 250. punktami na koniec. Na drugim miejscu zameldował się Anze Lanisek, który ma 186 punktów, a trzeci jest Stefan Kraft, którego dorobek to 185 punktów. Czwarte miejsce przypadło Piotrowi Żyle, który ma na koncie 137 punktów, o 7 więcej niż piąty Granerud. Spadek o jedną pozycję w klasyfikacji zaliczył Kamil Stoch, który jest 19.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich:

1. Dawid Kubacki (Polska) 250 pkt

2. Anze Lanisek (Słowenia) 186

3. Stefan Kraft (Austria) 185

4. Piotr Żyła (Polska) 137

5. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 130

6. Manuel Fettner (Austria) 124

7. Marius Lindvik (Norwegia) 105

8. Johann Andre Forfang (Norwegia) 73

9. Daniel-Andre Tande (Norwegia) 72

10. Daniel Tschofenig (Austria) 69

...

20. Kamil Stoch (Polska) 40

23. Paweł Wąsek (Polska) 31

36. Tomasz Pilch (Polska) 8

39. Stefan Hula (Polska) 4

Więcej o: