Ulubieniec kibiców wraca do skoków narciarskich! Walczył z chorobą immunologiczną

Andreas Kofler, dwukrotny mistrz olimpijskich w skokach narciarskich, zmagał się z chorobą immunologiczną, ale nie zakończył karier. Walczył. Teraz wraca do skoków narciarskich i do pierwszej reprezentacji Austrii.
Andreas Kofler Andreas Kofler MATTHIAS SCHRADER/AP

Andreas "Kofi" Kofler

33-letni Austriak, pochodzący z Innsbrucka, z zawodu policjant, jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich. Na swoim koncie ma m.in. zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni, srebrny (indywidualnie) i dwa złote medale olimpijskie (w drużynie) oraz trzy mistrzostwa świata (indywidualnie i 2x drużynowo). W sumie 36 razy stawał na podium (12 razy wygrywał, 13 był drugi, a 11 razy zajmował trzecie miejsce).

Andreas Kofler Andreas Kofler AP/Jens Meyer

Walka z chorobą

W sezonie 2016/2017 Kofler regularnie pojawiał się i punktował na każdym konkursie. Znalazł się w kadrze Austrii na mistrzostwach świata w Lahti, ale ostatecznie nie wystartował w żadnym konkursie. W klasyfikacji Pucharu Świata zajął 23. miejsce.

Sezon 2017/2018 miał być lepszy w wykonaniu 33-letniego skoczka, ale przygotowania nie szły mu najlepiej. Występ w Pucharze Kontynentalnym w Trondheim we wrześniu był jego ostatnim konkursem. Kofler czuł się coraz gorzej. Okazało się, że powodem słabszej formy i gorszego samopoczucia jest choroba autoimmunologiczna, na którą cierpi Austriak.

"Moje ciało zwalcza własne komórek"

- To była dla mnie najtrudniejsza jesień. Skupiam się na walce z chorobą i jak najszybszym powrotem do zdrowia. W trakcie przygotowań dawałem z siebie wszystko, ale czułem się coraz słabszy. Okazało się, że moje ciało zwalcza własne komórki. Na początku nie chciałem się z tym pogodzić, ale w końcu musiałem zmniejszyć obciążenia treningowe - mówi w rozmowie z "Tiroler Tageszeitung".

- Nie mam żadnych problemów z mentalnością, czy psychiką. Z motywacją też wszystko w porządku. Wciąż chcę się rozwijać stawać się coraz lepszym skoczkiem - mówi Kofler.

Celem Koflera jest start na następnych mistrzostwach świata w w tyrolskim Seefeld w 2019 roku. - To byłoby miłe zakończenie kariery. Mam nadzieję, że tak się stanie, ale życie już kilka razy zweryfikowało moje plany, dlatego podchodzę do tego spokojnie i skupiam się przede wszystkim na powrocie do zdrowia - kończy Kofler.

Powrót do kadry

W piątek austriacka federacja ogłosiła kadrę skład kadry narodowej na sezon 2018/2019. Znalazł się w niej Kofler, który chce jeszcze pokazać, że stać go na dobre i dalekie skoki. W kadrze narodowej znalazło się znalazło się trzech zawodników: Manuel Fettner, Andreas Kofler i Stefan Kraft.

Pozostali skoczkowie, którzy mogą pojawić się w zawodach Pucharu Świata, znaleźli się w kadrze A. Są nimi: Clemens Aigner, Florian Altenburger, Philipp Aschenwald, Michael Hayboeck, Daniel Huber, Manuel Poppinger i Gregor Schlierenzauer.