Sport.pl

Skoki narciarskie. Loty nic nie zmieniły. Kamil Stoch wciąż najlepiej zarabiającym skoczkiem narciarskim

Słabszy konkurs w Bad Mitterndorf nie wpłynął na pozycję Kamila Stocha w klasyfikacji najlepiej zarabiających skoczków narciarskich w tym sezonie. Polak wciąż zajmuje w niej pierwsze miejsce. Pozostali Polacy znajdują się poza czołową dziesiątką.

Najgorszy konkurs Polaków w sezonie

Polacy bardzo słabo spisali się podczas lotów w Kulm. Najlepszy Stefan Hula był 15. Wygrał Andreas Stjernen przed Danielem Andre Tande i trzecim Simonem Ammannem, dla którego było to pierwsze podium od 10 marca 2015 roku!

Polacy słabo spisywali się na mamucie w Kulm już w piątek podczas sesji treningowych oraz kwalifikacji. Stoch tylko raz w trzech próbach przekroczył 200 metrów i to nieznacznie (202 m). W konkursie wcale nie było lepiej. Polak skoczył 193,5 oraz 193 m, przez co zajął 21. miejsce.

Maciej Kot spisał się słabiej, skoczył 196 oraz 193 m i stracił do lidera Pucharu Świata 1,6 pkt - uplasował się na 23. miejscu. Najlepszy z Polaków okazał się Stefan Hula - zajął 14. miejsce po skokach na 208 i 210,5 m. Piotr Żyła był 17. (210,5 oraz 200 m).

Do drugiej serii nie awansowali Jakub Wolny oraz Dawid Kubacki.

Andreas Stjernen skoczył 229 oraz 226 m i wyprzedził drugiego Tande o 2,5 pkt (210,5 m oraz 240,5 m). Trzeci Ammann skoczył 218 oraz 227,5 m. W czołowej dziesiątce znalazło się aż trzech Norwegów!

Kamil Stoch Kamil Stoch KERSTIN JOENSSON/AP

1. Kamil Stoch

Kraj: Polska

Zarobki (zł): 301 680

Kamil Stoch jest nie tylko liderem Pucharu Świata, ale także najlepiej zarabiającym zawodnikiem w tym sezonie. Po 15 z 31 konkursów Stoch zarobił niemal 100 tysięcy franków szwajcarskich (w tym 20 tysięcy za TCS) w przeliczeniu na naszą walutę daje to ponad 300 tysięcy złotych.

Kamil Stoch i Sven Hannawald po konkursie w Bischofshofen. Kamil Stoch i Sven Hannawald po konkursie w Bischofshofen. Fot. Matthias Schrader / AP Photo

Dwie legendy chcą podwyżek w TCS

Legendy niemieckich skoków narciarskich są zdania, że bonusy za Turniej Czterech Skoczni są zdecydowanie za małe. - 20 000 franków szwajcarskich za wygranie w cyklu jest absolutnie niedopuszczalne. Znaczenie tego turnieju jest duże. Idzie na to tak wiele pieniędzy. Niestety, nagrody są zdecydowanie za małe - mówił ostatnio Martin Schmitt cytowany przez niemieckie media.

Wtórował mu Sven Hannawald, który mówi - Nagroda pieniężna powinna być wyższa, Turniej jest największym cyklem w sportach zimowych, a to powinno znaleźć odzwierciedlenie w nagród pieniężnych. Przecież nawet w Raw Air więcej zarabiają.

Stoch Stoch KERSTIN JOENSSON/AP

Ile zarabia się w skokach?

Międzynarodowa Federacja Narciarska po każdym konkursie publikuję listę nagród finansowych przyznawanych w danym sezonie. Dzięki nim można się dowiedzieć, że pierwsze miejsce w każdym konkursie indywidualnym to bonus w wysokości 10 tys. franków, za drugie - 8 tys., a za trzecie - 6 tys. Ostatnie nagradzane miejsce w serii finałowej FIS wycenia na 100 franków.

Dodatkowo większość zawodników posiada własnych sponsorów, z którymi mają podpisane umowy. W polskiej kadrze każdy zawodnik ma możliwość znalezienia firmy, która będzie reklamowała się na jego kasku. Przychody z tego tytułu są w całości przeznaczone dla sportowca.

2. Freitag tuż za plecami

Kraj: Niemcy

Zarobki: 291 960

Drugim najlepiej zarabiającym skoczkiem sezonu jest Richard Freitag. Niemiec, który zaliczył upadek w Innsbrucku i wycofał się z TCS, wciąż utrzymuje miejsce w czołówce.

3. Daniel Andre Tande

Kraj: Norwegia

Zarobki: 284 400

4. Andreas Wellinger

Kraj: Niemcy

Zarobki: 245 700

Anders Fannemel Anders Fannemel LISE AASERUD/AP

5. Anders Fannemel

Kraj: Norwegia

Zarobki: 215 280

6. Johann Andre Forfang

Kraj: Norwegia

Zarobki: 207 360

7. Robert Johansson

Kraj: Norwegia

Zarobki: 204 840

8. Stefan Kraft

Kraj: Austria

Zarobki: 171 180

9. Junshiro Kobayashi

Kraj: Japonia

Zarobki: 163 800

10. Markus Eisenbichler

Kraj: Niemcy

Zarobki: 157 680

Piotr Żyła Piotr Żyła MAREK PODMOKŁY

Reszta Polaków poza czołówką

 • Dawid Kubacki:

Zarobki: 139 320

Miejsce: 11

 • Piotr Żyła:

Zarobki: 118 800

Miejsce: 12

 • Maciej Kot:

Zarobki: 93 960

Miejsce: 16

 • Stefan Hula:

Zarobki: 73 980

Miejsce: 17

 • Jakub Wolny

Zarobki: 11 160

Miejsce: 38

Komentarze (11)
Skoki narciarskie. Loty nic nie zmieniły. Kamil Stoch wciąż najlepiej zarabiającym skoczkiem narciarskim
Zaloguj się
 • pawel.ccc

  Oceniono 3 razy 3

  Do Jędrzejczyka mu sporo brakuje, nawet Angullo. piłkarz najbiedniejszego klubu ekstraklasy skasował w tym samym czasie sporo więcej.

 • remo29

  Oceniono 5 razy 3

  Uczciwie zapracował, nie ukradł.

 • belferka131313

  Oceniono 6 razy 2

  Przestańcie wreszcie zaglądać ludziom do kieszeni. Tyra to i zarabia. A grzebanie w cudzych finansach jest chamstwem. Co innego, gdyby był bezrobotnym nierobem ( czyli takim co nie pracuje i nie chce pracować) a ma na wszystko. Wtedy warto sprawdzić gdzie ukradł, bo nie wierzę , że ktoś leniowi da. A nasi skoczkowie ciężko pracują to i zarabiają . odczepcie się. Nikt nie jest naszyną ,żeby zawsze był najlepszy, każdy ma gorsze dni. A może Bartłomiej Koryś zawsze na najwyższych obrotach?

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 0

  a ja myslałem że to sportowiec a nie kasjer ----a z derektorem się dzieli kasą ????

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 2 razy 0

  jeśli już musicie zajmować się takimi tabloidowymi tematami jak zarobki (a rzekomo to portal zajmujący się sportem), to zrezygnujcie chociaż z tego żargonowego języka - "kasa" w rozumieniu - pieniądze, czy "obłowił się" w rozumieniu - zarobił.
  nie piszecie przecież, że soros "umoczył" kasę inwestując w agorę...
  chociaż, w sumie - w ogóle o tym nie piszecie...

 • szats69

  Oceniono 1 raz -1

  Pozostali skoczkowie koło 100 000, tylko w tym, nie skończonym przecież sezonie. Plus kontrakty sponsorskie. Jak mi któryś wyskoczy jak Ziobro, że mało zarabia to wyśmieję.

 • juno_reactor

  Oceniono 1 raz -1

  "Wileka" kasa, cóż za klasa :)

 • Bartłomiej Koryś

  Oceniono 4 razy -4

  Jak jest źle, to jest dobrze :]... Konkurs mu zupełnie nie wypalił, ale... i tak zarabia najwięcej z wszystkich. Suuuper!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX