Skoki narciarskie. Stoch walczy o dziesiątkę

Relacja
Komentarze
Tabela
Od?wie?
28
Najlepszy polski skoczek sprawdzi w sobotę, jak kontuzjowane i poobijane w ubiegłą niedzielę na Wielkiej Krokwi lewe kolano zareaguje na obciążenia.

Na niespełna cztery tygodnie przed MŚ w Oslo Małysz jest czwarty w klasyfikacji generalnej PŚ i chce dogonić drugiego Simona Ammanna (118 punktów straty) oraz trzeciego Austriaka Andreasa Koflera (80 pkt. mniej). Po to, by w Oslo być jak najbliżej lidera PŚ, Thomasa Morgensterna. Wczoraj Małysz, Ammann i Kofler odpuścili treningi.

Od lutego 2001 Małysz był rekordzistą Grosse Muehlenkopfschanze w Willingen - największej ? normalnej? skoczni świata. Dalej lata się tylko na mamutach. Skoczył 151,5 m. Cztery lata później o pół metra dalej wylądował Fin Janne Ahonen.

Małysz będzie testował kolano, a 24-letni Kamil Stoch sprawdzi, czy nie uleciała forma, która w niedzielę dała mu pierwsze w życiu zwycięstwo w PŚ, 100 punktów w klasyfikacji PŚ i awans na jedenaste miejsce. Jeśli w niedzielę uzyska o dziewięć punktów więcej niż Austriak Wolfgang Loitzl wyprzedzi go w PŚ i po raz pierwszy w życiu nie będzie musiał się kwalifikować do konkursu - udział ma zagwarantowany pierwszych dziesięciu skoczków PŚ.

W kwalifikacjach Stoch był siódmy. Dwunasty w PŚ, Fin Ville Larinto traci do niego 20 pkt., ale sezon - z powodu kontuzji kolana - ma już z głowy. 13. Johan Remen Evensen z Norwegii traci do Stocha 31 pkt.

Kwalifikacje wygrał Gregor Schlierenzauer, a Piotr Żyła uzyskał aż 141 m i był trzeci. Odpadli Rafał Śliż i Stefan Hula.

Konkurs w Willingen rozpoczyna trzecią edycję rozgrywanego na trzech niemieckich skoczniach FIS Team Tour. Odbędą się dwa konkursy drużynowe i trzy indywidualne. Dla drużyny, która zgromadzi najwięcej punktów przewidziane jest 100 tys. euro nagrody. Do punktów zdobytych w konkursach drużynowych zostanę doliczone punkty dwóch najlepszych reprezentantów z zawodów indywidualnych. Rok temu zwyciężyli Austriacy, dwa lata temu - Norwegowie. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska jest czwarta ze stratą tylko 62 punktów do Niemców. Prowadzi Austria przed Norwegią

Tak relacjonowaliśmy na żywo kwalifikacje:


Więcej skoczków nie zdecydowało się na występ. W sobotnim konkursie zobaczymy trzech Polaków.


19:10: Hilde 127,5 metra.


19:08: Freund 144,5 metra, potwierdza dobrą formę z treningów.


Pozostała finałowa dziesiątka.


19:03: Stoch 135 metrów i siódme miejsce! Piotr Żyła ostatecznie kończy na 3 miejscu ex aequo z Evensenem.


19:00: 138,5 - Tyle skoczył Bardal, ale przy gorszych warunkach niż Żyła, spycha więc Polaka na trzecie miejsce.


18:52: Schlierenzauer 144,5 metra i Piotr Żyła traci prowadzenie.


18:50: Kapitalnie spisuje się także kolejny Japończyk, bardzo doświadczony Noriaki Kasai. 134 metrów i 4. miejsce.


18:48: Tochimoto 132 metry i piąte miejsce.


18:46: Schmitt 129 metrów i 8. miejsce.


18:42: Złe wyjście z progu i tylko 110 metrów. Bardzo prawdopodobne, że Huli nie zobaczymy w niedzielnym konkursie.


Czas na Stefana Hulę!


18:41: Koivuranta 138,5 metra, ale upadek... Finowi odpięło się wiązanie. Nic mu się jednak chyba nie stało. Obecnie 14 miejsce, więc na pewno zakwalifikuje się do konkursu.


18:39: Denis Korniłow 135 metrów w ładnym stylu. Zaczynają się coraz dłuższe skoki.


18:38: Po przerwie skakał Jurij Tepes - 128 metrów, w niekorzystnych warunkach, więc dostaje dodatkowo 1,5 punktu. Jest trzeci. Żyła nadal prowadzi.


18:31: Jakub Sedlak 127,5 metra. Jeszcze 4 zawodników i na belce usiądzie Stefan Hula.


18:25: Żyła nadal pewnie prowadzi. Najbliżej jego odległości wylądował Colorado - 135,5 metra.


18:20: Momentalnie humory poprawił nam Piotr Żyła! 141 metrów, czyli dokładnie tyle ile triumfator dzisiejszego treningu - Freund! Czy ktoś się tego spodziewał?


18:19: Rafał Śliż w powietrzu przeżył chwile mrożące krew w żyłach, szczęśliwie udało się wylądować. Wynik oczywiście bardzo słaby, tylko 89,5 metra... Ostatnie miejsce.


Czas na Polaków!


18:16: Jego rodak, Keituri Mare, szybko go przeskakuje. 132 metry i zdecydowanie najdłuższy skok.


18:15: Janne Happonen 124,5 metra.


18:11: Za nami 10 skoczków. Pierwszy z Polaków (Śliż) skacze osiemnasty. Tuż po nim na belce pojawił się Żyła.


18:07: Na razie żaden ze skoczków nie przeskoczył Czecha. Aktualnie drugi Włoch Bresadola wylądował na 116 metrze.


Najlepsi na treningach przed dzisiejszymi kwalifikacjami w niemieckim Willingen byli Gregor Schlierenzauer i Severin Freund. Pierwszy skoczył 144,5 metra, drugi o 3,5 metra bliżej.


18:03: Pierwszy skok oddał Martin Cikl z Czech. Odległość 121 metrów.


Przed kwalifikacjami: Małysz powoli dochodzi do siebie po upadku na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Uraz kolana nie jest na tyle poważny, by Orzeł z Wisły nie mógł rywalizować. Jednak dwukrotny wicemistrz olimpijski z Vancouver woli dmuchać na zimne i dać sobie jeszcze jeden dzień odpoczynku.

Rezygnacja z kwalifikacji nie będzie miała dla niego żadnych konsekwencji, gdyż jako zawodnik z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - jest czwarty - ma zapewniony udział w konkursie głównym.

Oczekiwania wzrosły w stosunku do Stocha, który pod Tatrami sprawił kibicom miłą niespodziankę i wygrał ostatni konkurs.

W Niemczech w sobotę skoczkowie będą rywalizować w konkursie drużynowym, a w niedzielę indywidualnie. W ubiegłym roku w Willingen zabrakło Małysza, który postanowił wcześniej wyjechać do Vancouver na igrzyska olimpijskie. Pod jego nieobecność Polacy zajęli dopiero 10. miejsce.

W klasyfikacji generalnej prowadzi Austriak Thomas Morgenstern - 1384 punkty. Drugiego Szwajcara Simona Ammanna wyprzedza o 431, trzeciego - rodaka Andreasa Koflera o 469, a Małysza o 549 pkt.


-
Nie znaleziono tabeli dla tego wydarzenia

Trwa wczytywanie...
Nie znaleziono terminarza dla tego wydarzenia