Sport.pl

Turniej Czterech Skoczni. Trebunia-Tutka: Skokami rządzi straszna szajka

- Kamil kręcił głową, a mnie na jego miejscu szlag by trafił - mówi Stanisław Trebunia-Tutka po konkursie skoków narciarskich w Innsbrucku. Pierwszy trener Kamila Stocha uważa, że jego były podopieczny wygrałby trzecie zawody 60. Turnieju Czterech Skoczni, gdyby nie przeszkadzali mu organizatorzy imprezy. Polak spadł z pierwszego miejsca na 9. Zawody wygrał Andreas Kofler.
:
-
Łukasz Jachimiak: Po pierwszej serii twierdził pan, że Kamil Stoch na 99,9 proc. wygra konkurs w Innsbrucku. Tymczasem Polak nie tylko nie obronił prowadzenia, ale po słabym skoku na 108 m ukończył zawody dopiero na dziewiątym miejscu.

Stanisław Trebunia-Tutka: - Widziałem to i teraz już mi się nie chce oglądać skoków. Nie rozumiem, jak można było puścić lidera konkursu z takim wiatrem w plecy. Przecież wiało prawie metr na sekundę. Straszna szajka rządzi tym wszystkim.

Ma pan pretensje, bo przed skokami Andreasa Koflera i Gregora Schlierenzauera, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca, czekano na wiatr pod narty?

- Nie tylko. Przecież w pierwszej serii Simona Ammanna trzymano z pięć minut, żeby tylko mu wiatr sprzyjał. A w finale tak jak Kamil urządzony został jeszcze Daiki Ito [skoczył tylko 91,5 m i z piątego miejsca spadł na 27.].

To już drugi skandal w tej edycji Turnieju Czterech Skoczni. W Oberstdorfie wielu nie mogło pogodzić się z tym, że po fatalnych skokach Schlierenzauera i faworyta Niemców Richarda Freitaga postanowiono powtórzyć pierwszą serię konkursu.

- Powiem tak: w zeszłym roku pomocnikiem ludzi obsługujących Puchary Świata był Jasiu Kowal. Kilka razy się odezwał i w tej chwili już go nie zapraszają.

Do kogo się odezwał?

- Do Mirana Tepesa [Słoweniec decyduje o tym, w którym momencie skoczek ma oddać swą próbę], bo głównie pomagał właśnie jemu. Tepes już od dawna jest do zmiany. Tak samo jak Walter Hofer. Dlaczego oni cofnęli kolejkę, jak źle skoczył Schlierenzauer, a dziś nie cofnęli?

Po zawodach w Oberstdorfie protestowali Czesi, Słoweńcy i Japończycy, bo w tej anulowanej serii najlepsi byli ich zawodnicy. Może i my już wtedy powinniśmy do nich dołączyć?

- Cały ten Turniej Czterech Skoczni to jest wstyd i hańba głównie dla Austrii. Co to za zwycięstwo, skoro największego rywala się tak załatwia? Pewnie, że Kamil trochę zawalił, że się spalił, ale on wiedział, jakie są warunki i tym się denerwował. Teraz nasza ekipa powinna złożyć protest. Dziwię się, że nigdy tego nie robiła, bo przecież powody już były.

Co ma pan na myśli?

- Chociażby zeszłoroczny drużynowy konkurs mistrzostw świata. Po pierwszej serii nasi mieli szansę na medal, zajmowali piąte miejsce. Ale konkurs się skończył, bo prowadzili Austriacy, Norwegowie, czyli gospodarze, mieli srebro, a Słoweńcy od Tepesa byli na trzecim miejscu. Oni się dogadali, a nas ciągle mają pod butem. Podoba mi się Justyna Kowalczyk. Ona potrafi się odezwać.

To może odezwać powinien się też Kamil?

- Z zawodnikami na Turniej Czterech Skoczni pojechało ośmiu ludzi. Co oni tam robią? Dlaczego siedzą cicho? Teraz powinni się dogadać z Japończykami i powiedzieć, że tak dłużej być nie może.

Obawia się pan, że ewentualne pretensje Stocha byłyby źle odebrane? Przecież Schlierenzauer, gdy tylko coś mu się nie podoba, ironicznie bije brawo albo wymownie puka się w głowę.

- Jemu wolno więcej. W przypadku Kamila zaraz byłyby komentarze, że się źle zachowuje. Zresztą, on jest inaczej wychowany. Jego ojciec jest psychologiem, od dziecka Kamil miał powtarzane, że ma być spokojny, grzeczny. Dziś kręcił głową, a mnie na jego miejscu szlag by trafił.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1613
  2 Karl Geiger 1495
  3 Dawid Kubacki 1131
  4 Ryoyu Kobayashi 1099
  5 Kamil Stoch 895
  6 Marius Lindvik 834
  7 Stephan Leyhe 828
  8 Daniel Andre Tande 695
  9 Peter Prevc 644
  10 Piotr Żyła 604
  37 Jakub Wolny 58
  43 Maciej Kot 37
  46 Stefan Hula 31
  51 Aleksander Zniszczoł 18
  61 Klemens Murańka 8

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 4720
  2 Niemcy 4578
  3 Norwegia 3975
  4 Polska 3832
  5 Słowenia 3437
  6 Japonia 3123
  7 Szwajcaria 698
  8 Czechy 335
  9 Finlandia 229
  10 Rosja 155
  11 Bułgaria 48
  12 Kanada 20
  13 USA 14
  14 Estonia 11
  15 Kazachstan 9
  16 Włochy 0
  16 Korea 0
  16 Ukraina 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Dawid Kubacki 1131.6
  2 Marius Lindvik 1111
  3 Karl Geiger 1108.4
  4 Ryoyu Kobayashi 1096
  5 Stefan Kraft 1086
  6 Johann Andre Forfang 1051
  7 Domen Prevc 1050.9
  8 Peter Prevc 1048.8
  9 Daiki Ito 1039
  10 Stephan Leyhe 1037.5
  13 Kamil Stoch 1023.6
  14 Piotr Żyła 1016.7
  31 Maciej Kot 571.9
  35 Stefan Hula 506

  • Lider turnieju
Komentarze (129)
Turniej Czterech Skoczni. Trebunia-Tutka: Skokami rządzi straszna szajka
Zaloguj się
 • szpak.nie

  Oceniono 4 razy 4

  @serbinek26
  dokładnie oto chodzi, Hofer ma w kieszonce Tajnetra i całą tę polską watażkę, zauważcie, ze Zakopane nie było w stanie AŻ (haha) dwóch imprez przez całą zimę przygotować (PŚ w skokach i PŚ w kombinacji), ale przecież na stołkach jako organizatorzy siedzą leśne dziadki, rok organizują PŚ w skokach, gdy im wrzucili jeszcze jedną imprezę, to "łoj nie damy rady"

 • l-ca

  Oceniono 4 razy 4

  Może tak jakieś transparenty na Zakopane skierowane do tych Panów (Tepes, Hoffer) ?

 • meteor-lechita

  Oceniono 4 razy 4

  popieram !!
  za dlugo juz trawa ta kadencja Hofera

 • lech2125

  Oceniono 3 razy 3

  Cały sport to wielka lipa,zabawa dla naiwnych.Prawdziwy sport skończył się bardzo dawno. Sportem jak życiem rządzi pieniądz

 • serbinek26

  Oceniono 3 razy 3

  pilkarz czy trener jak mu sie decyzja sedziego nie spodoba to zrobi afere na boisku czy poza nim i federacja chcac nie chcac musi sie sprawa zajac i ew ukarac sedziego a tutaj co? Gdyby Kruczek mial jaja i faktycznie widzial ze jest przekret to by ta choragiewka nie machnal no ale przeciez moglaby byc kara a tak troche euro wpadnie nawet za 9 miejsce !Kamilek pokrecil glowa i pasuje ! Dziennikarzyny napisza 5 artykulow po czym gdy przyjdzie do wywiadu z Hoferem podtula ogonki i slowem nie wspomna o tym !!

 • szpak.nie

  Oceniono 3 razy 3

  Jedyne co POlska może w tej chwili zrobić to domagać się by Austria poparła jakieś wysokie stanowisko dla Julii Pitery w Brukseli.

 • spark5719

  Oceniono 5 razy 3

  @marszalek1980
  Tak tak - raz Adama tak "wystawili" na silny wiatr, że o mało się nie zabił. Gdyby na jego miejscu był mniej doświadczony skoczek, to byłaby stypa jak amen w pacierzu. Może Tutka przejaskrawia, ale każdy kto ma oczy, widzi to samo co on.

 • orion57

  Oceniono 5 razy 3

  kiedy Polacy przestaną sobie posypywać głowę popiołem? Justyna pokazuje, jestem dobra i należy się ze mną liczyć nie tylko na stadionie ale i poza. Szajka Norwegów tutaj następna-aż nie chce się więcej oglądać. W każdym razie ja przestaję oglądać turniej czterech skoczni a ekipie radzę złożyć protest i wycofać się z zawodów. To pójdzie w świat, zrobi swoje - trudno mówić jak ktoś pluje w twarz że deszcz pada.

 • Gość: Zatkao

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo panie trenerze-myślę tak samo i jestem pod wrażeniem,że publicznie potrafił pan to nazwać po imieniu!! Granda!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX